Potrzeby żywnościowe świata cały czas rosną i cały czas poszukuje się produktów o wartości odżywczej pozwalającej na ekonomiczne i zrównoważone „karmienie” 8 miliardów ludzi. Jeszcze w 2011 roku ludzkość liczyła 1 miliard mniej, co wydaje się być wystarczającym uzasadnieniem dla poszukiwań nowych źródeł niezbędnych substancji odżywczych. Co ważne, intensywny rozwój nauk o zdrowiu oraz o żywności i żywieniu sprawia, że do znalezienia produktów ułatwiających ograniczanie produkcji zwierzęcej i roślinnej jest coraz bliżej. Dobrym na to przykładem są drożdże Saccharomyces cerevisae, czyli znane szerzej drożdże piekarnicze.

Drożdże w ujęciu ekologicznym

Produkcja preparatów odżywczych na bazie drożdży znana jest ludziom już od kilku tysięcy lat. Produkcja ta zużywa mniej wody niż pozyskiwanie pokarmów roślinnych czy zwierzęcych, a także wiąże się z mniejszym poziomem emisji gazów cieplarnianych. Drożdże to mikroorganizmy, które nie potrzebują dużej powierzchni terenu do wzrostu i nie zubożają gleby.

Wytwarzanie produktów na bazie np. S. cerevisae odbywa się w komorach, do których dostarczane są tlen oraz glukoza. Szczep ten jest szczególnie ciekawy, gdyż przyczynił się do ważnych odkryć w historii żywienia ludzkości. Nazywany jest piekarniczym, ponieważ pierwsze w historii jego świadome zastosowania dotyczyły produkcji pieczywa. Warto zaznaczyć, że na wypiekach się nie skończyło, a potencjał drożdży S. cerevisae wykorzystany został między innymi w browarnictwie i gorzelnictwie.

białko drożdżowe

Drożdże w ujęciu odżywczym

Drożdże należą do produktów wysokobiałkowych, niskotłuszczowych i bogatych w specyficzne frakcje błonnika. Białka zawarte w preparatach drożdżowych charakteryzują się wysoką zawartością aminokwasów niezbędnych, które są łatwostrawne i szybko przyswajane przez organizm. Głównym rodzajem tak zwanego włókna pokarmowego w S. cerevisae są beta-glukany, które sprzyjają pracy przewodu pokarmowego. Warto zaznaczyć, że drożdże dostarczają do organizmu związki, które trudno dostępne są w dietach stricte roślinnych. Wymienić można tutaj m.in. witaminy z grupy B, czy cynk. Co więcej, zawierają pewne ilości selenu oraz chromu.

Suplementowanie diety drożdżami 

Preparaty drożdżowe charakteryzują się szerokim spektrum substancji odżywczych, dzięki czemu przydatne mogą być w wielu różnych sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na białko. Wymienia się tutaj m.in. uprawianie sportu oraz intensywną pracę zarówno fizyczną, jak i umysłową, a także dojrzewanie organizmu oraz jego przejrzewanie, czyli procesy starzenia się.

Dla kogo ALLNUTRITION YEAST PROTEIN?

Odżywki na bazie drożdży ciekawym urozmaiceniem mogą być również dla osób unikających przetworów mlecznych, jaj, mięs i podrobów, czy ryb. Obecność beta-glukanów w drożdżach sprzyja rozwojowi i utrzymaniu prawidłowej kompozycji mikrobioty jelitowej, a także regulacji gospodarki lipidowej, czy aktywności układu odpornościowego. Ponadto według licznych publikacji beta-glukany wykazują potencjał m.in. w kierunku zmniejszania zapadalności na infekcje górnych dróg oddechowych. Co więcej, wykazano, że niektóre szczepy S. cerevisae pomocne mogą być w łagodzeniu objawów syndromu jelita drażliwego.

Źródła:

Zhong K, Liu Z, Lu Y, Xu X. Effects of yeast β-glucans for the prevention and treatment of upper respiratory tract infection in healthy subjects: a systematic review and meta-analysis. Eur J Nutr. 2021 Dec;60(8):4175-4187. doi: 10.1007/s00394-021-02566-4. Epub 2021 Apr 26. PMID: 33900466.

Cayzeele-Decherf A, Pélerin F, Leuillet S, Douillard B, Housez B, Cazaubiel M, Jacobson GK, Jüsten P, Desreumaux P. Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3856 in irritable bowel syndrome: An individual subject meta-analysis. World J Gastroenterol. 2017 Jan 14;23(2):336-344. doi: 10.3748/wjg.v23.i2.336. PMID: 28127207; PMCID: PMC5236513.

Komentarze (3)
Bull

Wg mnie smaczniejsze i łatwiej rozpuszczalne niż białka roślinne. Spodziewałem się produktu o trudniejszym smaku, a nie jest źle.

2
gokuson

Ze smakiem faktycznie jest całkiem nieźle, ciekawy produkt.

1
Bull

Szczególnie jak ktoś ma "zmęczone flaki"

1