Problemy ze stawami dotykają nawet około 60% społeczeństwa po 60 roku życia. Najczęściej osoby te skarżą się na dolegliwości bólowe, nieprzyjemne trzeszczenie lub okresową sztywność, które dotyczą bioder, łokci, kolan oraz nadgarstków. Za problemy te głównie odpowiedzialna jest zwyrodnieniowa choroba stawów, która coraz częściej dotyka również wiele młodych osób. 

Przyczyny problemów ze stawami

Powodów tego stanu może być wiele, między innymi zbyt intensywna aktywność fizyczna, która dotyczy często sportowców wyczynowych. Jednak choroba ta dotyka również ludzi, którzy uprawiają rekreacyjnie różne aktywności, osoby pracujące fizycznie oraz manualnie. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia problemów są uwarunkowania genetyczne, przewlekłe stany zapalne, wady postawy oraz nadmierna masa ciała.

Czym objawia się choroba?

bóle stawów

Najczęściej choroba ta objawia się w postaci dolegliwości bólowych stawów, czasowej sztywności po okresowym bezruchu, trzeszczeniem w trakcie ruchu, czy też niepełną sprawnością ruchową. Nie ma jednoznacznej definicji choroby zwyrodnieniowej stawów. Określa się ją jako ogólny zespół zmian struktury oraz funkcji, elementów tworzących staw, czyli chrząstki stawowej, warstwy podchrzęstnej kości, płynu stawowego, torebki stawowej i mięśni.

O ile pierwsze dolegliwości bólowe wielu osób nie martwią, to jednak warto wziąć pod uwagę, że zaniedbanie problemu i uszkodzenie tkanki chrzęstnej w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do trwałego kalectwa.

Suplementowanie diety glukozaminą może pomóc

Z tego też powodu wiele osób wraz z pierwszymi dolegliwościami zaczyna rozważać wprowadzenie leków lub suplementów diety, które mogą przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości bólowych i poprawy pracy narządu ruchu.

Takim związkiem jest glukozamina, która jest jednym z elementów chrząstki stawowej (występuje naturalnie w organizmie) wytwarzana jest z cząsteczek glukozy i glutaminy z udziałem enzymu, syntetazy glukozaminy. Glukozamina nie występuje w podstawowych produktach żywnościowych, jednak można ją znaleźć w owocach morza, czyli w krewetkach oraz krabach i rakach.

Wypróbuj SFD Glukozamina 1200

Jednym z takich preparatów jest produkt marki SFD Glukozamina 1200, który opiera się na siarczanie glukozaminy ze skorupiaków. Każde opakowanie zawiera aż 180 tabletek, co wystarcza na 45 dni suplementacji. Produkt ten został stworzony z myślą o osobach, którym zależy na utrzymaniu prawidłowej pracy i funkcjonowaniu narządów ruchu.

Anna Zięba - Dietetyk

Źródła:

  • Glukozamina – pomoc w leczeniu osteoartrozy, Katedra i Zakład Farmakognozji, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Kierownik Zakładu: prof. dr hab. Irena Motławska
  • Nowak P. Leczenie siarczanem glukozaminy choroby zwyrodnieniowej stawów – podstawowe informacje dla farmaceuty. Farm Przegl Nauk 2007; 4:8-14. 3
  • Grodzka D. Choroba zwyrodnieniowa stawów. Primum non nocere 2004; 1:5
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (4)
celnar

Czy mogę łączyć glukozaminę z kolagenem jest to sensowne rozwiązane na stawy?

0
gokuson

Tak, można łączyć glukozaminę z kolagenem w celu poprawy zdrowia stawów, ponieważ obie substancje mają korzystny wpływ na stawy, chociaż ich działanie jest nieco inne.

Glukozamina jest aminocukrem, który jest naturalnie obecny w organizmie, szczególnie w chrząstkach stawowych. Jest kluczowa dla produkcji i naprawy chrząstki stawowej oraz może pomóc w zmniejszeniu bólu i zapalenia stawów.

Kolagen, z kolei, jest białkiem, które stanowi główny składnik tkanki łącznej, w tym chrząstki stawowej. Suplementacja kolagenu może pomóc w poprawie elastyczności, wytrzymałości i zdrowia stawów.

0
gokuson

Dodam jeszcze, że w jednym z naszych produktów masz połączenie kolagenu oraz glukozaminy, jak i innych składników wspierających stawy:
https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Collagen_Pro-opis41489.html 

0
Bull

Taki zestaw warto profilaktycznie suplementować minimum 2x w roku jak ktoś poważnie podchodzi do sportu. To nie jest duży koszt, a ewentualne urazy czy kontuzje to już gruby wydatek.

0