Przytulia czepna (Galium aparine) to pospolity gatunek rośliny, nazywany również potocznie lepczycą, czepiadłem. Spotkać ją można niemal na całym świecie, na różnego rodzaju glebach, w lasach, na łąkach, polach i oczywiście w polskich ogrodach. Charakterystyczne dla tej rośliny są długie czepne pędy, pokryte szorstkimi włoskami, które łatwo przyczepiają się do ubrań i sierści zwierząt.

  1. Uciążliwa w ogrodzie - doceniana w fitoterapii 
  2. Na toksyny i nadmiar wody w organizmie
  3. Właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne
  4. Cenny składnik fitoterapii
  5. Przytulia od SFD - aż 180 porcji w opakowaniu!
  6. Skarb z natury!

Uciążliwa w ogrodzie - doceniana w fitoterapii 

Choć przytulia czepna posiada wiele cennych właściwości, często traktowana jest jako uciążliwy chwast. Szybko się rozprzestrzenia, konkurując z innymi roślinami o wodę i składniki odżywcze. Jej czepne pędy, które mogą mieć nawet do 1,5 metra długości, łatwo plączą się, co sprawia, że jest trudna do usunięcia z ogrodu.

Mimo negatywnej sławy wśród miłośników pięknych ogrodów przytulia czepna skrywa w sobie wiele tajemnic i wartości. Przytulia czepna jest bogata w cenne składniki odżywcze i może nieść liczne korzyści prozdrowotne, co czyni ją ciekawym surowcem zielarskim. Znajdują się w niej liczne związki organiczne, w tym kwasy fenolowe, glikozydy, saponiny i garbniki.

Na toksyny i nadmiar wody w organizmie

Przytulia czepna wykazuje szereg potencjalnych właściwości leczniczych i prozdrowotnych, które sprawiają, że może stać się bardzo ciekawym produktem zielarskim. Jej działanie moczopędne pobudza wydalanie moczu, co pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn i nadmiaru zatrzymanej wody. Dzięki temu może wspomagać leczenie stanów zapalnych dróg moczowych oraz zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych.

Właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne

przytulia czepna

Wykazuje ona właściwości przeciwzapalne, co może być dodatkowo pomocne w leczeniu chorób reumatycznych, bólu stawów, artretyzmu i innych schorzeń o podłożu zapalnym. Ponadto niektóre badania sugerują, że związki zawarte w przytulii czepnej mogą mieć właściwości przeciwnowotworowe. Dodatkowo roślina ta zawiera wiele związków chemicznych o działaniu przeciwbakteryjnym, w tym kwas chlorogenowy, kwas kawowy, luteolinę i apigeninę. Związki te w badaniach wykazywały działanie hamujące wobec różnych szczepów bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.

Cenny składnik fitoterapii

Odkrycie prozdrowotnego potencjału przytulii czepnej zmienia jej postrzeganie z uciążliwego chwastu w cenny składnik fitoterapii. Jednak nie każdy ma możliwości i czas na zbieranie tej rośliny, aby przygotować z niej napar lub wykorzystać młode pędy jako dodatek do sałatek. W takim przypadku warto rozważyć wprowadzenie suplementów diety opartych na ekstrakcie z przytulii czepnej.

Przytulia od SFD - aż 180 porcji w opakowaniu!

Polecanym produktem jest suplement marki SFD, który w jednej tabletce zawiera aż 700 mg ekstraktu z Galium aparine, a opakowanie obejmuje 180 porcji. Warto jednak pamiętać, że dla poprawy funkcjonowania układu moczowego i eliminacji nadmiaru toksyn, należy zawsze łączyć stosowanie przytulii czepnej z odpowiednim nawodnieniem organizmu.

Skarb z natury!

Przytulia czepna, choć często traktowana jako uciążliwy chwast, okazuje się niezwykle cennym skarbem natury, bogatym w liczne składniki odżywcze i potencjalnie korzystne właściwości lecznicze. Dzięki oferowanym na rynku suplementom diety, przytulia czepna staje się łatwiej dostępna dla tych, którzy nie mają czasu na zbieranie rośliny w naturze. Jednak należy pamiętać, że suplementacja powinna być uzupełnieniem zdrowego trybu życia, obejmującego również odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.

Źródła:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6963662/
  • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0926669018303650
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4880947/
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)