
Przytulia czepna (Galium aparine) to pospolity gatunek rośliny, nazywany również potocznie lepczycą, czepiadłem. Spotkać ją można niemal na całym świecie, na różnego rodzaju glebach, w lasach, na łąkach, polach i oczywiście w polskich ogrodach. Charakterystyczne dla tej rośliny są długie czepne pędy, pokryte szorstkimi włoskami, które łatwo przyczepiają się do ubrań i sierści zwierząt.
Uciążliwa w ogrodzie - doceniana w fitoterapii
Choć przytulia czepna posiada wiele cennych właściwości, często traktowana jest jako uciążliwy chwast. Szybko się rozprzestrzenia, konkurując z innymi roślinami o wodę i składniki odżywcze. Jej czepne pędy, które mogą mieć nawet do 1,5 metra długości, łatwo plączą się, co sprawia, że jest trudna do usunięcia z ogrodu.
Mimo negatywnej sławy wśród miłośników pięknych ogrodów przytulia czepna skrywa w sobie wiele tajemnic i wartości. Przytulia czepna jest bogata w cenne składniki odżywcze i może nieść liczne korzyści prozdrowotne, co czyni ją ciekawym surowcem zielarskim. Znajdują się w niej liczne związki organiczne, w tym kwasy fenolowe, glikozydy, saponiny i garbniki.
Na toksyny i nadmiar wody w organizmie
Przytulia czepna wykazuje szereg potencjalnych właściwości leczniczych i prozdrowotnych, które sprawiają, że może stać się bardzo ciekawym produktem zielarskim. Jej działanie moczopędne pobudza wydalanie moczu, co pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn i nadmiaru zatrzymanej wody. Dzięki temu może wspomagać leczenie stanów zapalnych dróg moczowych oraz zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych.
Właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne
Wykazuje ona właściwości przeciwzapalne, co może być dodatkowo pomocne w leczeniu chorób reumatycznych, bólu stawów, artretyzmu i innych schorzeń o podłożu zapalnym. Ponadto niektóre badania sugerują, że związki zawarte w przytulii czepnej mogą mieć właściwości przeciwnowotworowe. Dodatkowo roślina ta zawiera wiele związków chemicznych o działaniu przeciwbakteryjnym, w tym kwas chlorogenowy, kwas kawowy, luteolinę i apigeninę. Związki te w badaniach wykazywały działanie hamujące wobec różnych szczepów bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.
Cenny składnik fitoterapii
Odkrycie prozdrowotnego potencjału przytulii czepnej zmienia jej postrzeganie z uciążliwego chwastu w cenny składnik fitoterapii. Jednak nie każdy ma możliwości i czas na zbieranie tej rośliny, aby przygotować z niej napar lub wykorzystać młode pędy jako dodatek do sałatek. W takim przypadku warto rozważyć wprowadzenie suplementów diety opartych na ekstrakcie z przytulii czepnej.
Przytulia od SFD - aż 180 porcji w opakowaniu!
Polecanym produktem jest suplement marki SFD, który w jednej tabletce zawiera aż 700 mg ekstraktu z Galium aparine, a opakowanie obejmuje 180 porcji. Warto jednak pamiętać, że dla poprawy funkcjonowania układu moczowego i eliminacji nadmiaru toksyn, należy zawsze łączyć stosowanie przytulii czepnej z odpowiednim nawodnieniem organizmu.
Skarb z natury!
Przytulia czepna, choć często traktowana jako uciążliwy chwast, okazuje się niezwykle cennym skarbem natury, bogatym w liczne składniki odżywcze i potencjalnie korzystne właściwości lecznicze. Dzięki oferowanym na rynku suplementom diety, przytulia czepna staje się łatwiej dostępna dla tych, którzy nie mają czasu na zbieranie rośliny w naturze. Jednak należy pamiętać, że suplementacja powinna być uzupełnieniem zdrowego trybu życia, obejmującego również odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6963662/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0926669018303650
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4880947/
