Kompleksowe podejście do suplementacji przedtreningowej może zmienić to, w jaki sposób postrzega się "porządny trening". Znane jest bowiem szerokie spektrum związków bioaktywnych, które mogą poprawiać zarówno skupienie, jak i wydolność fizyczną, a nawet wspierać regenerację. Stosując złożone suplementy, łatwo osiągnąć ergogeniczne działanie wybranych związków już w niewielkiej objętości i bez ryzyka przepełnienia przewodu pokarmowego treścią

Związki ergogeniczne w ELMAYO ESCOBAR PREWORKOUT

Substancjami, które w świecie sportu mają najbogatszą dokumentację dotyczącą efektywności, są m.in. kofeina z ziaren kawy, azotany z buraków, a także kreatyna i beta-alanina z mięs. Z reguły w swoich naturalnych źródłach substancje te nie występują w tak dużych dawkach, by móc uznać je za wystarczające do osiągnięcia efektu zwiększenia wydolności podczas aktywności fizycznej.

  • Kofeina podnosi wydajność przewodnictwa nerwowego, dzięki czemu wykazuje właściwości stymulujące, znoszące zmęczenie i poprawiające skupienie oraz motywację.
  • Azotany uczestniczą w regulacji transportu tlenu do tkanek w warunkach zmęczenia mięśni, dzięki czemu poprawiają wydolność.
  • Kreatyna jest jednym z najważniejszych elementów zasilania energetycznego mięśni, opóźnia zmęczenie oraz znacząco przyspiesza regenerację powysiłkową.
  • Beta-alanina z kolei prowadzi do nasilenia syntezy karnozyny w mięśniach, dzięki czemu pośrednio hamuje zakwaszenie i wspiera potencjał antyoksydacyjny, co ma znaczenie dla optymalizacji wydolności.

el mayo escobar

Związki adaptogenne w ELMAYO ESCOBAR PREWORKOUT

W preparatach o zastosowaniu przedtreningowym poza związkami o działaniu dedykowanym sportowcom spotkać można również związki modulujące neurobiologiczną odpowiedź organizmu na stres. Działanie takie pożądane jest głównie z punktu widzenia utrzymania odpowiedniego poziomu skupienia, co ma duże znaczenie podczas najbardziej wymagających treningów. Szczególnie godne uwagi są tutaj związki bioaktywne m.in. z różeńca górskiego (salidrozydy), czy herbaty (teanina). Wpływają one na neuroprzekaźniki odpowiedzialne zarówno za motywację, jak i koncentrację.

Związki wazoaktywne w ELMAYO ESCOBAR PREWORKOUT

Działanie wazoaktywne, czyli modulujące napięcie naczyń krwionośnych, to kolejny ważny aspekt działania suplementów zwanych przedtreningówkami. Do związków wykazujących takie właściwości zalicza się m.in. argininę z cytruliną, a także rutynę oraz wymienione wśród związków ergogenicznych azotany. Związki te wspólnie modyfikują poziom dostępnego tlenku azotu odpowiadającego za elastyczność i rozszerzanie naczyń krwionośnych, co przekłada się na lepszy przepływ krwi oraz dotlenienie tkanek.

Związki aminokwasowe w ELMAYO ESCOBAR PREWORKOUT

escobar przedtreningówka

Poza wymienionymi wcześniej kreatyną i argininą, wśród aminokwasów i związków pochodzenia aminokwasowego, które wykazują potencjał pro-sportowy wymienia się np. tyrozynę, histydynę oraz karnitynę i taurynę. Z tyrozyny powstają w organizmie neuroprzekaźniki pobudzające, takie jak dopamina i noradrenalina (na które wpływa adaptogen różeniec górski). Histydyna z kolei wraz z beta-alaniną wchodzi w skład karnozyny, o której wspomniano powyżej.

Karnityna jest związkiem usprawniającym zużywanie kwasów tłuszczowych na cele energetyczne, a w formie acetylo-l-karnityny dodatkowo wpływa na funkcje poznawcze przez nasilanie syntezy acetylocholiny, neuroprzekaźnika związanego m.in. z pamięcią. Kolejny aminokwas, który pojawia się zarówno w odżywkach dla sportowców, jak i w energy-drinkach, to tauryna, która uczestniczy w metabolizmie glukozy i lipidów oraz pełni funkcje antyoksydacyjne.

Inne substancje wspomagające organizm w ELMAYO ESCOBAR PREWORKOUT

Mimo że w preparatach typu przedtreningowego węglowodany pojawiają się rzadko, to istnieją związki pochodzenia węglowodanowego, które mogą być pomocne w czasie wysiłku zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Glukuronolakton i inozytol, bo o nich mowa, angażowane są m.in. w metabolizm glukozy, a także wykazują właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu chronią przed negatywnymi skutkami zbyt intensywnych treningów. Podobne właściwości wykazują ekstrakty roślinne, takie jak ekstrakty z papryki z kapsaicyną jako głównym związkiem aktywnym, czy pieprzu z piperyną.

Przeciwzapalnie i antyoksydacyjne działania, które przyspieszyć mogą regenerację, oferuje również kwas alfa-liponowy. Wielokierunkowe wsparcie organizmu obciążonego wysiłkiem zapewnić mogą również witaminy, przede wszystkim witamina C oraz z grupy B. Witamina C wspomaga barierę antyoksydacyjną, a także kolagen niezbędny dla wszystkich tkanek, natomiast witaminy B znane są z regulacji wielu przemian metabolicznych oraz wspomagania pracy układu nerwowego.

Jakub Wiącek - Neurobiolog i Dietetyk

Komentarze (0)