Trądzik to zmora nastolatków, ale nie tylko. Wystarczy, że bardziej wrażliwa osoba trochę zaniedbuje higienę lub dietę i już może mieć problemy z cerą. Bywa i tak, że jest to uporczywy i długoletni problem. Jednak w niektórych źródłach można doczytać, że witamina B5 pomaga w jego leczeniu.

W badaniu przeprowadzonym w Manhattan Medical Research, które opublikowano w Dermatology and Therapy, potwierdzono tę teorię.

witamina B5

Badanie

Naukowcy zebrali dwunastu ochotników cierpiących na trądzik na twarzy i przez okres dwunastu tygodni otrzymywali oni witaminę  B5.

 

Wyniki

Podczas eksperymentu liczba wyprysków, czerwonych krostek i innych objawów trądziku zmniejszyła się.

Jaki jest tego mechanizm?

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, jak działa witamina B. Sugerują, że być może witamina B5 wzmacnia komórki skóry, w wyniku czego lepiej one znoszą próby infiltracji przez bakterie trądzikowe.

Sportowcy a trądzik

Nie jest nowością, że trądzik spotyka się dość często u sportowców. Wynika to często ze spożywania różnych nielegalnych  stymulantów, które przyczyniają  się do problemów skórnych, oraz sterydów anabolicznych. Suplementacja witaminy B5 może pomóc zmniejszyć skutki uboczne przyjmowania wymienionych  środków.

Jak jeszcze można przeciwdziałać trądzikowi?

Po pierwsze, określ jego źródło. Trądzik może mieć wiele przyczyn, a jego leczenie jest uzależnione od źródła. Najlepiej jest obserwować swoje ciało, żeby wychwycić przyczynę. U jednych będzie to dieta, u innych nieodpowiednia pielęgnacja, suplementy, u dziewcząt i kobiet cykl miesiączkowy, reakcja na niektóre ubrania czy kosmetyki. Jeżeli masz duży problem z wychwyceniem źródła, udaj się do dermatologa.

Po drugie, oczyszczanie skóry to podstawa. Jeżeli nie zadbasz odpowiednio o skórę, to narażasz ją na zatykanie porów, co sprzyja powstawaniu zaskórników i krostek. Oczywiście nie chodzi o mycie skóry co kilka minut. W większości przypadków wystarczy to zrobić dwa razy dziennie, rano i wieczorem, używając odpowiednio dobranych do swojej cery kosmetyków. Osoba cierpiąca na trądzik powinna unikać kosmetyków na bazie mydła i środków zawierających alkohol. Można też skorzystać raz na jakiś czas z usług kosmetyczki.

Po trzecie, chroń skórę przed słońcem. Promienie słoneczne przyspieszają procesy starzenia się skóry, a oprócz tego wysuszają skórę, powodując tym większą produkcję sebum. Ważne jest, by osoby mające tendencję do trądziku, unikały nadmiernego opalania się lub używały kremów z filtrem.

Po czwarte, zadbaj o odpowiedni ubiór. Jeżeli wypryski pojawiają się najczęściej na plecach, ramionach, dekolcie czy brzuchu, to bardzo możliwe, że problem wynika z Twoich ubrań. Sztuczne tkaniny nie zapewniają odpowiedniego przepływu powietrza i sprawiają, że szybciej się pocimy. Warto zwrócić uwagę na to, w co się ubieramy i w jakiej pościeli śpimy.

Po piąte, zadbaj o swoją dietę. Każdy wie, że od tego, co jemy, zależy wiele kwestii – od zdrowotnych po wizualne. Warto też wiedzieć, że dieta wpływa na wygląd naszej cery. Z pewnością nie sprzyja jej żywność przetworzona, smażona, napoje gazowane i wszelkie produkty zawierające konserwanty i sztuczne barwniki. W diecie powinny się znaleźć produkty bogate w witaminy A, E, B oraz cynk.

Podsumowanie

Na cerę wpływa wiele aspektów i choć suplementacja może rzeczywiście pomóc, to jeśli to będzie jedyny środek zaradczy, to może nie podołać problemowi.

Żródła:

https://www.manhattanmedicalresearch.com/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24831048

Komentarze (2)
koles08

zero konkretów jakie badanie, jakie dawki witaminy, nic nie wspomniane o L-karnityne którą pomaga syntezowac wit b5

0
skorupski

W literaturze też nie ma podane, a szkoda .

0