Lekka dieta odchudzająca przyniesie lepsze efekty, jeśli dodamy do suplementacji odpowiednią dawkę kwasu alfa-liponowego - twierdzą naukowcy z University of Ulsan w Korei Południowej. Badanie zostało opublikowane w American Journal of Medicine.

Kwas alfa-liponowy jest potrzebny, aby przekształcić składniki odżywcze w energię. Zbadano, że gdy podano go zwierzętom, wzrósł ich wydatek energetyczny i zaczęły tracić na wadze. Czy taki sam mechanizm zachodzi w ludzkim organizmie?

ala odchudzanie

Naukowcy przeprowadzili badanie na 228 Koreańczykach w wieku ok. 41 lat, których BMI wynosiło 30 lub więcej. Przez okres 20 tygodni otrzymywali oni o 600 kcal mniej, niż wynosiło ich zapotrzebowanie. Uczestników badania podzielono na grupy:

  • grupa pierwsza otrzymywała codziennie 1200 mg kwasu alfa-liponowego rozłożonego na 3 porcje i przyjmowane na pół godziny przed posiłkiem,
  • grupa druga przyjmowała 1800 mg kwasu alfa-liponowego,
  • grupa trzecia otrzymywała placebo.

We wszystkich grupach zanotowano spadek wagi, jednak wyraźnie było widać, że lepsze efekty zanotowały grupy z dodatkową suplementacją. Wielkość dawki także miała znaczenie - spadek wagi był większy w grupie z wyższą dawką.

Badania na zwierzętach sugerowały, że spadek wagi odbywał się na niekorzyść beztłuszczowej masy ciała. U ludzi było inaczej - spadek masy beztłuszczowej był niemal niezauważalny.

Obecnie dawka 1800 mg kwasu alfa-liponowego uznawana jest za dość wysoką, ale nie odnotowano żadnych skutków ubocznych. Daje to nadzieję, że może być to skuteczny lek do wspomagania walki z otyłością.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21187189

Komentarze (0)