Wielu moich Pacjentów dopytuje bardzo często o wszelkiego rodzaju skróty, które ułatwiłyby im przeprowadzanie, trudnego (niewątpliwie) procesu, jakim jest redukcja tkanki tłuszczowej. Takie pewnego rodzaju poszukiwanie dróg na skróty, nie powinno nikogo dziwić. Jest to cecha naszego gatunku, że staramy się tak ułatwić sobie życie, aby było ono jak najprostsze. 

Chcemy, aby dieta trwała krótko, była jak najbardziej efektywna i zapewniała trwałe efekty.  Najczęściej jednak dziać się tak może w przypadku, gdy ilość tkanki tłuszczowej do zredukowania, nie jest zbyt duża. Jeśli mamy problem, aby samemu konstruować właściwą dietę, warto regularnie odwiedzać sprawdzonego dietetyka, który będzie miał nad nami stałą pieczę i nie dopuści do tego... Gdy jednak do zrzucenia mamy znaczną ilość tłuszczu - nazwijmy rzecz po imieniu - zapuściliśmy się... to z pewnością nie da się, nie włożyć wysiłku w sam proces dietetyczny.

dieta roślinna a mięśnie

A może dieta wegetariańska?

W kontekście sposobów ułatwiających redukcję tkanki tłuszczowej padają nie tylko pytania o najlepsze suplementy wspomagające ten proces, ale także o możliwości zastosowania diety wegetariańskiej, jako gotowego panaceum na te wszystkie bolączki... Tyle się bowiem słyszy o tym, że dieta wegetariańska stała się przyczyną spektakularnego sukcesu jakiegoś celebryty/influencera oraz o tym, że jest ona niesamowicie zdrowa dla naszego organizmu. 

Zacznę może od tego, że na dobrą sprawę, każdy sposób odżywiania (choćby w założeniach teoretycznych najbardziej zdrowy) może w bardzo prosty sposób, stać się wrogiem nr 1 zdrowia naszego ciała. Zapytasz: jak może się to dziać…? Odpowiem, używając przesadnego przykładu bazującego na diecie wegańskiej... 

Dieta wegańska (więcej o różnych rodzajach diet wegetariańskich nieco niżej) z założenia, postuluje wykluczenie wszystkich potraw pochodzących ze świata zwierzęcego i spożywanie jedynie roślin. Na pierwszy rzut oka wydaje się - samo zdrowie…

Ekstremum

Wyobraźmy sobie przykład, gdy ktoś będzie żywił się wyłącznie frytkami przyrządzonymi na oleju roślinnym. Oczywiście będzie to dieta wegańska. Jednak równie oczywiste będzie to, że nie będzie można uznać jej za zdrową... 

Do kwestii zdrowia na diecie wegetariańskiej powrócę nieco niżej, a teraz zajmijmy się rodzajami diet wegetariańskich, gdyż to, w jaki sposób osoba będzie się odżywiała, będzie miało wpływ na stopień trudności stosowania diety wegetariańskiej w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. Najczęściej spotykane rodzaje diety wegetariańskiej/roślinnej to:

  • Laktoowowegetarianizm - dieta osoby odżywiającej się w myśl tego pojęcia dietetycznego odrzuca spożywanie mięsa, ale może ona zjadać zarówno jaja, jak i produkty spożywcze przygotowane z mleka. 
  • Laktowegetarianizm - gdy laktoowowegetarianin będzie chciał dodatkowo zrezygnować z konsumpcji jajek, nazwiemy go laktowegetarianinem. 
  • Semiwegetarianizmem nazywany również elastycznym wegetarianizmem, ale także fleksitarianizmem - jest, jak łatwo się domyślić, bardzo szerokim pojęciem dietetycznym, gdyż zezwala na wyjątkowe spożywanie ryb i produktów pochodzących z mięsa. Kluczem do stosowania tego sposobu odżywiania jest okazjonalność/wyjątkowość takiego włączenia produktów ze świata zwierzęcego do diety. 
  • Peskatarianizm - tak, jak laktowegetarianizm zakładał możliwość spożywania produktów pochodzących z mleka, tak ten rodzaj diety wegetariańskiej pozwala na spożywanie produktów i przetworów uzyskanych z ryb. Reszta jednak spożywanej żywności musi pochodzić ze świata roślinnego.
  • Weganizm - osoby odżywiające się zgodnie z ideą weganizmu, zjadają tylko i wyłącznie potrawy roślinne. Nie ma tutaj żadnych wyjątków. 

Czy dieta wegetariańska może być idealnym rozwiązaniem w trakcie odchudzania?

Błonnik

Dieta roślinna, jeśli tylko jest poprawnie przygotowana, będzie zawierała wiele produktów w stanie bliskim występowania w naturze. Im bardziej będzie bazowała na wyłącznie produktach roślinnych, tym zapewne będzie bardziej charakteryzowała się większą ilością błonnika. Wiele badań naukowych potwierdziło, że błonnik ma zdolność do zapewnienia uczucia sytości. Jak pamiętamy, głód jest jedną z przyczyn, z powodu których rezygnuje się z kontynuowania diety redukcyjnej. Jeśli zatem będziemy potrafili choć w części nad nim panować, zadanie będzie ułatwione. 

1:0 dla diety roślinnej!

Orzechy

Orzechy i nasiona każdemu chyba kojarzą się z dużą ilością kalorii, których dostarczają po spożyciu. Jak się jednak okazuje, co również znalazło potwierdzenie w wielu badaniach, osoby, które spożywają kontrolowane porcje orzechów, mogą liczyć na szybszą redukcję tkanki tłuszczowej. Po części dzieje się to z powodu tego, że nasz organizm nie jest w stanie efektywnie wykorzystać wszystkich kalorii, których, w teorii, dostarczają orzechy, a po części, z tym że wielu naukowców wiąże ten efekt ze zwiększonym odczuciem sytości po ich spożyciu. Być może zachodzą jeszcze inne mechanizmy. Kluczem, o którym musimy jednak pamiętać w tym miejscu, jest ich kontrolowane spożycie.

Polecamy również: NUTLOVE SALTY NUTS - pyszne orzechy w wyjątkowych przyprawach

2:0 dla diety roślinnej - z zastrzeżeniem jednak.

Białko

Przez większość badaczy białko uznawane jest za najbardziej sycący makroskładnik naszej diety. Większości osób wychowanych na tradycyjnej diecie, białko kojarzy się zapewne głównie z mięsem zwierząt i ryb, jajkami oraz nabiałem, czyli produktami w większym lub mniejszym stopniu wykluczonymi z diety wegetariańskiej. Teraz staje się jasne, dlaczego omówiłem wyżej różne rodzaje diet wegetariańskich. Im powiem więcej restrykcji i wykluczeń produktów spożywczych ze świata zwierzęcego, tym większa konieczność spożywania różnych produktów roślinnych zawierających białko. Białko roślinne ma jednak tę wadę, że w pewien sposób jest mniej wartościowe dla naszego organizmu. Jest słabiej przyswajalne oraz może posiadać pewne “braki w aminokwasach” - białko składa się z aminokwasów. Jest niewiele pokarmów roślinnych, które są wolne od tej wady np. soja. W związku z tym, im więcej wykluczeń produktów pochodzenia zwierzęcego w diecie, tym większa konieczność łączenie różnych źródeł białka w diecie oraz ogólnie mówiąc, przydatność spożywania większej ilości białka. 

białko roślinne vege

Kompletna odżywka wegańska bazująca na soi

2:1 dla diety roślinnej. 

Mikroelementy

Choć produkty roślinne mogą zawierać ogrom bardzo cennych mikroelementów i składników przydatnych naszemu zdrowiu, to jednak wyłącznie ich spożywanie, jak ma miejsce w przypadku diety wegańskiej, może rodzić pewne niedobory. Dietetycy zwracają tutaj uwagę na możliwe niedobory witaminy D i B12 oraz minerałów tj. żelazo, wapń, jod selen i cynk. Często tę listę uzupełnia się o specyficzny rodzaj nienasyconych kwasów tłuszczowych - omega-3. Oczywiście te niedogodności nie są nie do przezwyciężenia, jednak wymagają od osoby na diecie redukcyjnej, dodatkowego wysiłku (no i wiedzy, co, gdzie można znaleźć).

2:2 - remis ze wskazaniem!?

Podsumowując, sądzę, że nie należy traktować diety wegetariańskiej jako recepty na łatwą dietę redukcyjną. Jej ewentualne stosowanie uzależnione powinno być od posiadanych wartości i przekonań oraz ew. związane być ze stanem zdrowia. Może być bowiem cennym narzędziem, jednak nie “złotym środkiem”!

Komentarze (0)