Uzależnienia nie na należy lekceważyć. Życie z nim powoduje codzienną walkę o trzeźwość i ciągłą walkę z pokusami. Chociaż istnieją czynniki zwiększające prawdopodobieństwo uzależnienia takie jak uwarunkowania w rodzinie lub środowisko społeczne, może to dotknąć każdego. Istnieją pewne symptomy świadczące o tym, że dana osoba zmaga się z uzależnieniem.

uzależnienie

1. Utrata kontroli

Wyjście z przyjaciółmi i zamówienie kilku drinków to jedno, ale picie więcej niż się zamierzało za każdym razem gdy pojawi się do tego okazja jest sygnałem ostrzegawczym. Gdy staje się to powszechną praktyką, pojawia się problem.

2. Rezygnacja z dotychczasowego stylu życia

Jeżeli dana osoba zaniedbuje swoje codzienne obowiązki, hobby lub pasje, winowajcą może być alkohol (lub inne środki odurzające). Spadek wydajności w pracy czy nagła obojętność na otoczenie – w tym rodzinę i przyjaciół może wykazywać znamiona uzależnienia.

3. Gniew podczas konfrontacji

Jeśli bliska osoba zauważy czyjś problem i podejmie próbę rozmowy na ten temat najprawdopodobniej spotka się z agresją i zaprzeczeniami.

4. Podejmowanie ryzyka

W przypadku gdy ktoś jest naprawdę uzależniony, będzie ignorował wszelkie poważne konsekwencje mogące wynikać z jego ryzykownych zachowań takich jak prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Z pewnością jest to sygnał świadczący o uzależnieniu.

5. Tajemnice

Butelki ukryte w różnych miejscach, ukrywanie faktycznej ilości spożytego alkoholu, nie przyznawanie się do picia, szczególnie przed osobami, które mogą się rozczarować lub nas osądzać.

6. Wzrost tolerancji

Z czasem ciało człowieka przyzwyczaja się do stosowanych substancji, a skutki jej przyjmowania są coraz mniej zauważalne. W chwili, w której dostrzegasz, że dana osoba z biegiem czasu jest w stanie wypić coraz więcej, możesz zacząć zastanawiać się czy nie jest uzależniona.

alkohol

Komentarze (1)
Uwolniony

Polecam dobry Ośrodek Terapii Uzależnień SYMPTOM www.uzalezniony.pl 

0