W licznych przeprowadzonych w ostatnich latach badaniach wykazano, że podawanie berberyny prowadzi do cofnięcia się objawów zespołu metabolicznego: zmniejszenia obwodu w pasie, spadku ciśnienia krwi, obniżenia stężenia trójglicerydów i zmniejszenia całkowitego wydzielania insuliny, przy jednoczesnym zwiększeniu wrażliwości na insulinę. 

  1. Co nowego o berberynie?
  2. Berberyna, a wątroba
  3. Co wykazało badanie naukowe?

Co nowego o berberynie?

Berberyna powoduje nie tylko spadek stężenia cukru we krwi na czczo, ale również po posiłku. Ponadto wykazuje wiele innych ciekawych i dobrze opisanych w literaturze naukowej właściwości. Jednak warto czytać nowe opracowania, bo kiedyś nie słyszało się o wielu z jej właściwości.

berberyna

Nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do zaburzeń metabolicznych, odkładania się lipidów w wątrobie i stanów zapalnych, a ostatecznie prowadzi do rozwoju stłuszczenia wątroby. Stan pacjenta może zdecydowanie pogorszyć niewłaściwa dieta, bogata np. we fruktozę (metabolizm wątrobowy), sacharozę (połowa cukru to fruktoza, połowa to glukoza) i zbyt duże ilości kwasów tłuszczowych. Ogólnie przyjmuje się, iż diety, które prowadzą do nasilonego odkładania tłuszczu, mogą też negatywnie wpływać na wątrobę.

Berberyna, a wątroba

Chlorowodorek berberyny (BBR) jest skuteczny w łagodzeniu alkoholowego uszkodzenia wątroby (ALI) u zwierząt, jednak mechanizmy jego działania nie zostały wyjaśnione. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak oddziałuje berberyna na wątroby zwierząt narażonych na działanie alkoholu.

Zwierzęta podzielono na grupy:

  • kontrolną (woda zamiast alkoholu)
  • otrzymującą alkohol (4 g na kg masy ciała dziennie)
  • otrzymującą alkohol (4 g na kg masy ciała dziennie) i berberynę (200 mg na kg masy ciała)
  • kontrolną (woda zamiast alkoholu), dodatkowo otrzymującą berberynę (200 mg na kg masy ciała)

Szczury otrzymywały 200 mg berberyny na kg masy ciała dziennie, przez 4 tygodnie.

Polecamy również: Najlepsza berberyna - jaką berberynę wybrać?

Co wykazało badanie naukowe?

Okazało się, że podawanie beberyny łagodzi wywołane alkoholizmem uszkodzenie wątroby poprzez hamowanie stanu zapalnego oraz regulację wychwytu kwasów tłuszczowych, wpływ na powstawanie i „utylizację” (utlenianie) lipidów. Czyni to z berberyny obiecujący suplement wpływający nie tylko na stężenie cukru we krwi, odchudzanie, ale nawet regenerację wątroby.

Źródła:

Xiumei Ke i in. Hydrochloride Berberine ameliorates alcohol-induced liver injury by regulating inflammation and lipid metabolism https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0006291X22005241

Komentarze (4)
lordknaga

a co z badaniami na ludziach? ile czlowiek by musial tej berberyny zjesc, zeby mialo to takie dzialanie? zadnych efektow ubocznych? ja stosuje 3x dziennie 500mg hcl ale 200mg na 1kg? to bym musial brac 25000mg :-D z torbami bym poszedl :-D

0
Bull

Zarówno dawki alko jak i berberyny są potężne, pewnie, aby uwydatnić działanie jednego i drugiego - jak dobrze liczę, alko to około 1 litr wódki na 100kg "zawodnika". Dawka 3x 500mg HCL jest OK.

1
_Knife_

Spokojnie, to pionierskie doniesienia. Ja stosuje regularnie, od czasu do czasu heparegen, na USG miałem wszystko czyste, choć sądziłem, że to niemożliwe.

0
Bull

Miesiąc temu badałem wątrobę i praktycznie pierwszy raz (od 25 lat) miałem wyniki w normie. Wcześniej zawsze niewiele ponad normę. Przez ostatnie pół roku przed badaniem jechałem: 600mg NAC, 2 caps Livsupport, berberyna 2 caps 500mg. Jeszcze z wysokim cholesterolem muszę się uporać a tak reszta cacy.

0