Największe zawody kulturystyczne świata budzą wiele kontrowersji. Można dyskutować, czy sylwetki prezentowane przez obecnych zawodników mają cokolwiek wspólnego z pierwotną ideą Mr. Olympia. Arnold Schwarzenegger twierdzi, iż są one zaprzeczeniem ideałów kulturystyki. W historii wspomnianej rywalizacji istnieją ciemne rozdziały, wydarzenia do dzisiaj budzące kontrowersje.

Aby zrozumieć patologię, która pojawiła się w 1981 r. musimy wrócić do rywalizacji w 1980 r. Arnold miał zakończyć swoją kulturystyczną karierę w 1975 r. Kilka lat później wrócił, a jego wygrana na Mr. Olympia w 1980 r. do dzisiaj budzi kontrowersje. Dlaczego? Arnold nie był w najlepszej formie, jego uda były mniejsze, niż kiedyś, na dodatek łamał reguły, wychodził z szeregu, wykonywał inne pozy, niż powinien (np. biceps przodem czy „most muscular”). [1] Dodatkowo wcześniej Arnold niejednokrotnie prezentowa lepsze „docięcie”, tu pozostawiało ono sporo do życzenia. Nie są to jedyne zawody, gdzie forma Arnolda budziła zastrzeżenia, jednak nie na tą skalę, co w 1980 r. Nie, wcale nie chodzi o to, by piętnować legendę lub tworzyć niesłychane teorie na temat „Austriackiego Dębu”. Identyczne kontrowersje pojawiały się w latach 90. XX wieku, gdy dominował Yates. „Cień” też nie zawsze był w dobrej formie, m.in. przez nawarstwiające się kontuzje, chociażby tricepsa.

https://www.youtube.com/watch?v=nuejJ_RbwwI

Film: Yates opowiada, jak kontuzje zdeterminowały jego starty.

Jednak patrząc na sytuację, jaka miała miejsce w latach 70. XX wieku, po kilku latach w kulturystycznym światku pojawiła się niesamowita konkurencja dla Arnolda. Zane nie wymaga przedstawiania ani rekomendacji. Jest legendą. Podobnie, jak Mentzer czy Dickerson, na zawsze zapisali się na liście, jako najlepsi zawodowcy swojej ery. Czy Arnold zasługiwał na pierwsze miejsce w 1980 r.? Zdaniem wielu, nie. Najlepiej obejrzeć zdjęcia, filmy i samodzielnie wyciągnąć wnioski.

Znalezione obrazy dla zapytania 1980 Mr. Olympia

Ostatecznie lista Mr. Olympia w 1980 r. układała się następująco:

 1. Arnold Schwarzenegger
 2. Chris Dickerson
 3. Frank Zane
 4. Boyer Coe
 5. Mike Mentzer
 6. Roger Walker

Często pojawiają się wypowiedzi, iż np. Tom Platz został skrzywdzony stosunkowo niską lokatą na tych zawodach. Oliwy do ognia dolała polityka związana z promowaniem Arnolda przez Weidera.

Mr. Olympia 1981 - Katastrofa

Jeszcze większy skandal jest związany z Mr. Olympia w 1981 r. Po licznych kontrowersjach związanych z Mr. Olympia w 1980 r. rywalizację w kolejnym roku zbojkotowali Frank Zane, Mike Mentzer i Boyer Coe. Bliski Arnoldowi zawodnik, Franco Columbu, pomyślał, że teraz jest szansa dla niego. Wiele gwiazd odpuściło zawody, ale Chris Dickerson, Tom Platz i Danny Padilla nadal należeli do światowej elity. Tom Platz do dzisiaj jest uznawany za posiadacza jednych z najlepszych nóg w historii kulturystyki. Niektórzy mówią, iż rozwój jego „czwórek” był niespotykany. Zdjęcia z 1981 r. nie pozostawiają złudzeń. Mimo, iż Franco Columbu też jest legendą, to na pewno nie powinien wtedy zwyciężyć. Kevin Grech uważa, [2] iż Columbu nie powinien znaleźć się nawet w pierwszej trójce, a miałby poważne problemy, by rywalizować z pierwszą dziesiątką zawodników startujących na Mr. Olympia w 1981 r. Klatka bokiem i plecy były jedynymi pozami, w których mógł cokolwiek pokazać. Niesamowite, jak przy tak rażącej ginekomastii, Columbu okazał się zwycięzcą rywalizacji. Kulturyści opuścili scenę z niesmakiem, a Roy Callender zignorował Columbu i pogratulował zdobywcy drugiego miejsca, Chrisowi Dickersonowi.

Podobny obraz

Podobny obraz

Podobny obraz

Podobny obraz

Wyniki z 1982 r. pokazują, jakie szanse de facto miał Columbu rok wcześniej. Szczerze mówiąc, Chris Dickerson został po prostu okradziony z tytułu w 1981 r.! Tom Platz często lokował się bardzo wysoko w profesjonalnych zawodach kulturystycznych i tak też było w 1982 r. W 1981 r. został sklasyfikowany na 3. miejscu. Można powiedzieć, iż też został ofiarą rozgrywek i okradziony z wyższej lokaty.

Wyniki 1981 r.:

 1. Chris Dickerson [1]
 2. Frank Zane
 3. Casey Viator
 4. Samir Bannout
 5. Albert Beckles
 6. Tom Platz

W następnych latach zdarzały się mniejsze lub większe utarczki oraz kontrowersje, ale nie na skalę Mr. Olympia w 1981 r. Czy Columbu w ogóle powinien wychodzić na scenę z potężną ginekomastią? Osiągnął ten sukces, jako jedyny w historii mając wyraźną zmianę w piersi i o wiele słabszą formę od konkurentów, szczególnie pod względem „docięcia” dolnej części ciała, grubości i szerokości grzbietu czy rozmiaru ramion.

Referencje:

https://www.bodybuilding.com/fun/1980_olympia_review.htm

https://www.evolutionofbodybuilding.net/looking-back-the-1981-mr-olympia-the-sports-darkest-moment