Nadciśnienie tętnicze jest w stanie zniszczyć nerki, serce, ma także wpływ na zachowanie danej osoby, może być związane z agresją. W jednym z badań ustalono, że najwyższy poziom agresji fizycznej, złości i wrogości obserwowano u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.

  1. Nadciśnienie u dzieci i nastolatków - skutki zdrowotne
  2. Czy zbyt duża masa ciała wpływa na ryzyko nadciśnienia?
  3. Komentarz autora

Nadciśnienie u dzieci i nastolatków - skutki zdrowotne

W latach 2015-2018 częstość występowania nadciśnienia tętniczego wynosiła 4,6% wśród amerykańskich dzieci w wieku od 8 do 12 lat i 3,7% wśród amerykańskich nastolatków w wieku od 13 do 17 lat. Nadciśnienie tętnicze u młodzieży może przetrwać do czasu osiągnięcia dorosłości. Niejednokrotnie wiąże się z uszkodzeniem serca i innych narządów docelowych, które nie tolerują nadmiernego ciśnienia krwi (np. nerek).

W badaniach patologicznych stwierdza się pogrubienie tętnic, zwiększoną sztywność tętnic i pogorszenie funkcji śródbłonka. Jakie to ma znaczenie? Co to jest śródbłonek? Wystarczy napisać, że należy do największych narządów w ludzkim ciele, ma ok. 500 m2 i u osoby o masie 70 kg może ważyć ok. 1,5 kg, mieści 1 trylion komórek.

Za co odpowiada śródbłonek?

Jest to warstwa przykrywająca włośniczki, tętnice, tętniczki i żyły w całym ustroju. Śródbłonek reguluje: napięcie ściany naczyń, wzrost komórek naczynia, właściwości prozakrzepowe i fibrynolityczne (przeciwzakrzepowe), przepuszczalność naczyń, reakcje zapalne i immunologiczne naczyń, przyleganie płytek krwi i leukocytów, utlenianie lipidów.

Śródbłonek wydziela ważny (nie tylko dla kulturystów) tlenek azotu. W największym skrócie można powiedzieć, iż nadciśnienie tętnicze oraz podwyższone stężenie cukru we krwi wpływają na przyspieszenie procesu miażdżycowego m.in. poprzez wpływ na dysfunkcję śródbłonka. Oba czynniki mogą być składnikiem zespołu metabolicznego i związane z otyłością.

Źródło: J. Tatoń i in. „Cukrzycowe choroby serca. Nowa wiedza- nowe leczenie”.

Czy zbyt duża masa ciała wpływa na ryzyko nadciśnienia?

otyły nastolatek

Naukowcy chcieli ustalić, czy otyłość występująca u dzieci i nastolatków jest czynnikiem wpływającym na ryzyko pojawienia się nadciśnienia tętniczego. Wzięto pod uwagę dane od ponad 800 tysięcy młodych osób. Okazało się, że nawet teoretycznie prawidłowa, ale wysoka masa ciała była związana ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się nadciśnienia tętniczego.

Polecamy również: Narastający problem braku aktywności wśród dzieci i młodzieży

Komentarz autora

Z tego wynika, że nie tylko otyłość dzieci i nastolatków może być problemem, ale nawet utrzymywanie pozornie zdrowej (w ujęciu syntetycznych wskaźników), ale jednak znacznej masy ciała. Nadciśnienie jest jedną z plag XXI wieku i wchodzi w skład niesławnego zespołu metabolicznego. Wydaje się więc, iż proces odchudzania może być ważniejszy dla zdrowia, niż nam się do tej pory wydawało.

Nie chodzi nawet o rozwój cukrzycy, ryzyko rozwoju miażdżycy czy zespołu metabolicznego, ale sam fakt pojawienia się w tym wieku nadciśnienia tętniczego, nazywanego cichym zabójcą. Regularny trening aerobowy, siłowy i dieta powinny stać się dla wielu osób elementem stylu życia. Wydaje się, iż profilaktyka powinna objąć nawet osoby w wieku dojrzewania.

Referencje:

  • Boris Tilov i in. Study of the relationship between aggression and chronic diseases (diabetes and hypertension) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26696247/
  • Corinna Koebnick i in. Association of High Normal Body Weight in Youths With Risk of Hypertension https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2802390
Komentarze (0)