O śnie można opowiadać wiele, tak samo, jak wiele można opowiadać o czynnikach, które negatywnie wpływają na jego jakość. Stres, natłok obowiązków, niewłaściwa dieta, zbyt duża ilość stymulantów, jak i brak aktywności fizycznej mogą “wybudzić” największego śpiocha.

  1. Higiena snu
  2. Problemy ze snem
  3. Bądź aktywny, bądź wyspany
  4. Jaki trening przynosi oczekiwane rezultaty
  5. A co, jeśli nie mam czasu na trening?

Aby zachować zdrowie i dobrą kondycję fizyczną należy zadbać o odpowiednią ilość snu. Chcąc zadbać o estetykę wyglądu i odpowiedni poziom tkanki tłuszczowej również.

Higiena snu

Higiena snu to duża ilość pojętych elementów składająca się na jakość zasypiania, wysypiania oraz regeneracji. Aktywność fizyczna, unikanie drzemek, jak i krótki czas spędzany w łóżku zwiększają poziom homeostazy, czyli biologiczną potrzebę snu.

Prawidłowy sen - regeneracja

Problemy ze snem

Rozwój farmakologii sprawia, że środki nasenne są coraz bardziej dostępne. Jednak żadna pigułka nie zniweluje problemów ze snem, jedynie uśpi nas jednorazowo. Zatem warto znaleźć receptę na poprawę jakości snu.

Bądź aktywny, bądź wyspany

Badania naukowe potwierdzają, że osoby regularnie uprawiające sport (nawet nie tyle, ile sport, a mające aktywny tryb życia) rzadziej mają problemy ze snem. Każdego rodzaju ruch poprzez dotlenienie mózgu oddziałuje na nas korzystnie. Pozytywne pobudzenie fizyczne oddziałuje na nas odprężająco, rozładowując napięcie psychiczne.

Osobom wykonującym pracę niewymagającą wysiłku fizycznego zaleca się wykonywanie od 3 do 5 sesji "treningowych" na przestrzeni tygodnia, to samo tyczy się wszystkich osób borykających się z problemem bezsenności.

Jaki trening przynosi oczekiwane rezultaty

trening sen

Aby poprawić jakość snu najlepszym rozwiązaniem będzie wykonywanie sesji treningowej w godzinach popołudniowych lub min 3 godziny przed pójściem spać. Zbyt intensywny trening w godzinach wieczornych może przyczynić się do nadmiernego pobudzenia. Należy wybierać aktywności, które przynoszą nam najwięcej radości i satysfakcji. Może to być wszelkiego rodzaju aktywność - począwszy od szybkiego marszu, tańca, jazdy na rolkach, kończąc na treningu crossfitowym etc. Najważniejsze, żeby nie forsować się ponad swoje możliwości i nie doprowadzić do "przetrenowania".

A co, jeśli nie mam czasu na trening?

Niekoniecznie aktywność fizyczna musi mieć formę treningu. Każdego rodzaju ruch pozytywnie wpłynie na sen. Jeśli nasz dzień naprawdę nie pozwala nam na wyjście do fitness klubu, siłowni czy dłuższy spacer, możemy zastosować kilka prostych trików. Zamiast windy, wybieramy schody. Wracając z pracy, wysiadamy 1-2 przystanki szybciej. Sięgając po jakąś rzecz, wstajemy z krzesła, a nie przemieszczamy się na kółkach do niego przymocowanych itd. itp. Za każdym razem staramy się zwiększyć intensywność każdej wykonywanej codziennej czynności, nie przeznaczając na to dodatkowego czasu.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)