Kalkulator BMR

Dzięki kalkulatorowi BMR w łatwy sposób obliczysz swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, dowiesz się, ile kalorii dziennie powinieneś/powinnaś dostarczać swojemu organizmowi.

Dobra dieta to dieta zindywidualizowana. Warto więc poznać optymalną dla nas liczbę kalorii, która jest niezbędna naszemu organizmowi do zapewnienia podstawowych funkcji życiowych i w oparciu o te wartości planować kaloryczność diety.

Kalkulator BMR pomoże Ci dobrać odpowiednią kaloryczność diety dostosowaną do Twojego organizmu i wyznaczonego celu.

Oblicz zapotrzebowanie kaloryczne

kg
cm
lat

Czym jest BMR?

BMR (z angielskiego "basal metabolic rate") to tak zwana Podstawowa Przemiana Materii (PPM). BMR określa najniższy poziom przemian energetycznych, warunkujący dostarczenie energii niezbędnej do zachowania podstawowych funkcji życiowych w optymalnych warunkach bytowych. Energia pochodząca z podstawowej przemiany materii (BMR) jest zużywana przez organizm na podstawowe procesy życiowe, takie jak oddychanie, pracę serca, krążenie krwi, wzrost komórek i tkanek, napięcie mięśni, pracę układu nerwowego, utrzymanie stałej temperatury ciała.

Od czego zależy BMR?

Wielkość BMR zależy głównie od płci, wieku, wagi, wzrostu, stanu fizjologicznego (ciąża). Na wielkość BMR w pewnym stopniu wpływają również czynniki genetyczne, stan zdrowia, przyjmowane leki, ilość masy mięśniowej, funkcjonowanie gruczołów endokrynnych.

BMR wzrasta w trakcie intensywnego wzrostu organizmu, przy podwyższonej temperaturze ciała (12% na każdy stopień C), w nadczynności tarczycy (nadmiar tyroksyny), w czasie ciąży.

BMR obniża się w stanie niedożywienia, po 40. roku życia, w wieku podeszłym, przy niedoczynności tarczycy.

Czym jest kalkulator BMR?

kalkulator BMR

Gdy trenujesz i zależy Ci na poprawie wyglądu sylwetki lub osiąganiu coraz lepszych rezultatów sportowych, musisz zdawać sobie sprawę z tego, jakie jest Twoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie.

Wyliczenie BMR jest niezbędne w celu oszacowania realnego zapotrzebowania na kalorie, co stanowi punkt wyjścia do oszacowania kaloryczności diety.

W Internecie znajdziemy wiele wzorów teoretycznych na wyliczenie BMR.

Do obliczania BMR służy między innymi wzór Harrisa i Benedicta:

  • BMR (kcal) dla kobiet = 665,09 + 9,56 x waga (kg) + 1,85 x wzrost (cm) - 4,67 x wiek
  • BMR (kcal) dla mężczyzn = 66,47 + 13,75 x waga (kg) + 5 x wzrost (cm) - 6,75 x wiek

Nasz kalkulator BMR ułatwi Ci to zadanie

Wypełniając pola w kalkulatorze, takie jak płeć, wiek, waga, wzrost, obliczysz swoje podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne, czyli taką ilość kalorii, jaka jest niezbędna Twojemu ciału do zachowania podstawowych funkcji fizjologicznych, tj. oddychanie, trawienie, praca narządów wewnętrznych.

Obliczenie BMR, a następnie CPM (Całkowita Przemiana Materii) umożliwia wykluczenie podstawowych błędów dietetycznych, takich jak zbyt niska lub zbyt wysoka podaż kalorii.

Nasz kalkulator BMR pomoże Ci policzyć zarówno Podstawową, jak i Całkowitą Przemianę Materii (PPM i CPM).

Oblicz zapotrzebowanie kaloryczne odpowiednie dla siebie i zacznij działać!

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)