Jeśli lubisz czytać książki ten artykuł na pewno Cię zainteresuje. Jeden z bardziej znanych amerykańskich serwisów branżowych przedstawił listę najlepszych książek o tematyce kulturystycznej. Zawiera ona podręczniki szkoleniowe, przewodniki, a nawet autobiografię. Jeśli interesujesz się kulturystyką i chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, co naprawdę działa, a co nie, po prostu musisz je przeczytać. Są w języku angielskim, ale niektóre z nich doczekały się tłumaczenia na nasz język. My jako reakcja nie recenzujemy tych książek, jednak są one bardzo popularne w USA i nie tylko. A oto lista:

The New Encyclopedia of Modern Bodybuilding : The Bible of Bodybuilding

Książka autorstwa Arnolda Schwarzeneggera to jedyna i wyjątkowa “Biblia kulturystyki”. Została zaktualizowana i zmieniona w 1999 roku przez samego Arnolda i zawiera informacje na temat każdego aspektu treningu siłowego, jaki możesz sobie wyobrazić. Dieta, odżywianie, psychologia, metody treningowe, powrót do zdrowia - wszystko to znajdziesz w jednej książce.

The Poliquin Principles: Successful Methods for Strength and Mass Development

Książka autorstwa Charlesa Poliquina jest dedykowana zawodowym kulturystom. Wykorzystuje badania naukowe, które pomogą ci zoptymalizować plan treningowy. Ale uwaga, Poliquin napisał tę książkę dla osób, które poważnie traktują trening siłowy i daje też wiele cennych wskazówek dla zawodowców.

Brother Iron, Sister Steel: A Bodybuilder’s Book

Pozycja autorstwa Dave'a Drapera byłego Mr. Universe. Ta książka jest połączeniem praktycznych porad, a także przedstawia kilka zabawnych historii z życia Dave’a ze świata profesjonalnej kulturystyki. Jeśli szukacie motywacji, ta książka z pewnością Wam przypadnie do gustu.

Blood and Guts

Książka autorstwa Doriana Yatesa, jednego z najbardziej utalentowanych i szanowanych zawodników na świecie. Filozofia Yatesa wydaje się bardzo prosta - intensywność, dieta, właściwa technika i odpowiedni odpoczynek. Przeczytacie też w niej, jak istotny jest charakter, uczciwość i skupienie na celu. Jeśli chcesz przeczytać o podstawach kulturystyki i zdobyć motywację od jednego z najlepszych, koniecznie przeczytaj tą książkę.

High-Intensity Training the Mike Mentzer Way

Ta jedyna w swoim rodzaju książka zawiera propozycje treningów o dużej intensywności (HIT), których pionierem był nieżyjący już Mike Mentzer, legendarny kulturysta, wiodący trener i znany konsultant kulturystyki. Oprócz dzielenia się technikami treningowymi Mentzer, opisuje fascynujące informacje o sobie i prezentuje zdjęcia zrobione przez uznanych profesjonalnych fotografów kulturystów.

Muscle: Confessions of an Unlikely Bodybuilder

Książka autorstwa Sama Fussella - " Muscle" to bardzo zabawna historia, którą fajnie się czyta. Opowiada o obsesji Fussella, jego poszukiwaniu tożsamości w dziwacznym, ekscentrycznym świecie "zdrowych faszystów" i "mięśniaków", pobożna akceptacja choroby, bólu, nudności i wywołana sterydami wściekłość w jego poszukiwaniu fizycznej doskonałości. Rzuca światło na ciemną stronę profesjonalnej kulturystyki. Jeśli kiedykolwiek chciałeś naprawdę wiedzieć, co profesjonaliści poświęcają, aby zdobyć najlepsze miejsca w sporcie, sprawdź tę książkę.

Bigger Leaner Stronger: The Simple Science of Building the Ultimate Male Body

Napisana przez Michaela Matthewsa książka ma doskonałe recenzje na Amazonie. Sprzedała się już w liczbie ponad 200 000 egzemplarzy. Opisywane są w niej podstawy bez żadnych udziwnień, a także rozprawia się ona z mitami o kulturystyce. Jeśli chcesz zbudować mięśnie, spalić tkankę tłuszczową i wyglądać świetnie tak szybko, jak to możliwe bez sterydów, nie mając dobrej genetyki lub marnowania dużej czasu na siłowni ta książka jest dla Ciebie.

Strength Training Anatomy – 3rd Edition

Książka Frederica Delaviera jest pozycją obowiązkową zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych kulturystów. Każda strona prezentuje inne ćwiczenie i jest wzbogacona ilustracjami z poprawnymi ruchami. Zobaczysz, które ćwiczenia działają na daną partię mięśniową, by zrozumieć ludzką anatomię. Ten jedyny w swoim rodzaju bestseller łączy w sobie wizualne szczegóły z najlepszymi poradami dotyczącymi treningu siłowego.

Becoming a Supple Leopard: The Ultimate Guide to Resolving Pain, Preventing Injury, and Optimizing Athletic Performance

Polski tytuł “Bądź sprawny jak lampart” to książka autorstwa Kelly Starrett. Prawdziwe kompendium wiedzy dla osób uprawiających sport. Świetna zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Książka posiada dużo zdjęć i praktycznych porad, dzięki którym spojrzymy na trening nieco inaczej. Nauczysz się unikać kontuzji, tworzyć i utrwalać wzorce ruchowe.

Jakie pozycje polecilibyście czytelnikom, którzy jednak wolą czytać w języku polskim? Czy warty polecenia jest "Trening życia" trenera Majewskiego lub "Para na całe życie" Fit Loversów? :)

Komentarze (2)
nightingal

Osobiście bardzo lubię stare publikacje Stanisława Zakrzewskiego. Stara polska szkoła kulturystyki. "Jak stać się silnym i sprawnym", "Siła sprawność, piękno", "ABC młodego siłacza" "Znów młody"- a moja ulubiona to "Z silnych najsilniejsi". Z takich "zabytków" to jeszcze fajna jest "Kulturystyka" Stefana Mizielińskiego". To są ciekawe publikacje z punktu widzenia osób, które interesują się tym jak trening ewoluował w naszym kraju. Oczywiście niektóre kwestie trzeba czytać z przymrużeniem oka - jesteśmy dziś na innym poziomie wiedzy niż to było wtedy, kiedy się te publikacje ukazywały.

4
domosos

Majeski czy fitlowersi to nie pozycje warte warte uwagi, chyba ze kolorowe obrazki się chce ogladać, jak coś konkretnego to pozycje zatsiorsky'ego, sprawny jak lampart już jest po Polsku, tak samo jak książka Marka Rippetoe

0