Wykazano, że stosowanie diety bazującej na roślinach przynosi wiele korzyści, w tym mniejsze ryzyko cukrzycy typu 2 i chorób serca, może prowadzić również do poprawy składu ciała i lepszego samopoczucia. Poza korzyściami związanymi z naszym zdrowiem i samopoczuciem, diety roślinne mają również pozytywny wpływ na środowisko. 

W związku z powyższym, zainteresowanie dietami roślinnymi w ostatnich latach wzrosło. Jednocześnie jednak wokół diety roślinnej powstało wiele mitów.

Istnieje wiele mitów dotyczących diety roślinnej. W tym artykule omówimy 5 najbardziej popularnych.

Mit 1: Dieta roślinna to dieta wegańska

Definiowanie „diety roślinnej” jest mylące. W badaniach w celu zmierzenia wpływu diety składającej się głównie lub całkowicie z pokarmów roślinnych, stosuje się diety wegetariańskie lub wegańskie. Dieta roślinna nie musi być tożsama z dietą wegańską. W diecie wegetariańskiej obecne są jajka, a niektóre jej odmiany dopuszczają umiarkowane ilości nabiału, ryb, a nawet drobiu. Dieta roślina to dieta z dużą ilością produktów pochodzenia roślinnego, nie musi się jednak ograniczać wyłącznie do nich.

Technicznie dieta roślinna to dieta, w której większość żywności pochodzi z roślin (np. owoce, warzywa, orzechy, nasiona, zboża i rośliny strączkowe). Nie ma jednego „prawidłowego” rodzaju diety roślinnej.

Mit 2: Roślinny = zdrowy

To, że dieta roślinna jest zdrowa, nie oznacza, że wszystkie produkty roślinne są zdrowe i warto je włączyć do swojej diety. Mowa tu o przetworzonych produktach roślinnych, które mogą mieć nawet gorszy skład i wartość odżywczą, niż ich tradycyjne odpowiedniki. Wegańskie ciasteczka są nadal ciasteczkami i mimo, że są wegańskie, zawierają cukier i często nawet olej palmowy. Lody bezmleczne to nadal lody (a czasami mają nawet wyższą zawartość tłuszczu i cukru, niż zwykłe lody). Podobnie jogurty bezmleczne, mają wysoką zawartość tłuszczu i cukru przy niskiej ilości białka. Tak samo jest z wegańskimi burgerami. Zawsze zwracaj uwagę na skład produktów.

Co z tego, że coś jest wegańskie, jeżeli jest napchane dużą ilością cukru i/lub oleju palmowego czy kokosowego? Taki produkt nie jest pod żadnym względem lepszy, niż jego tradycyjny odpowiednik. 

dieta roślinna

Mit 3: Nie można uzyskać wystarczającej ilości białka na diecie roślinnej

Osoby stosujące dietę wegetariańską lub wegańską mogą uzyskać wystarczającą ilość białka z produktów roślinnych, ale zwykle rzeczywiście nie jedzą go tak dużo, jak osoby przestrzegające diety wszystkożernej.

Skomponowanie diety roślinnej z dużą ilością białka, przy zachowaniu danej kaloryczności, jest trudne, nie jest jednak niewykonalne.

Alternatywy pochodzenia roślinnego często nie zawierają tyle białka, co ich tradycyjne odpowiedniki. I nie dotyczy to tylko alternatywnych produktów dla mięsa czy ryb. Mleko orzechowe, mleko kokosowe i mleko owsiane mają o wiele mniej białka, niż mleko krowie. Istnieje ogromna różnica między naśladowaniem smaku lub tekstury danego produktu, a naśladowaniem składu składników odżywczych. 

Do dobrych roślinnych źródeł białka zaliczyć możemy soczewicę, komosę ryżową, fasolę, ciecierzycę, kukurydzę, soję, groszek, ryż, owies, a nawet ziemniaki i pszenicę.

Oczywiście większość wymienionych powyżej produktów nie zawiera pełnego składu niezbędnych aminokwasów. Z tego powodu ważne jest, by łączyć różne produkty. Przykładowo, produkty zbożowe warto łączyć z roślinami strączkowymi, które są bogate w izoleucynę i lizynę. Ryż czy kasze powinniśmy jeść przykładowo z fasolą, sałatkę warzywną z dodatkiem pestek słonecznika i cieciorki, makaron z soczewicą. Warzywa zawierają mało metioniny, więc dobrze jest je uzupełniać sezamem, orzechami, grzybami, kaszą jaglaną, ryżem i kukurydzą. Warto też sięgać po komosę ryżową i soję – w obu wypadkach mamy do czynienia z kompletnym białkiem roślinnym.

Rynek oferuje nam także, szeroki wybór przepysznych odżywek białkowych na bazie: roślin, jaj, mleka oraz mieszanki. Ta alternatywa zdobywa coraz większa popularność i uznanie.

Mit 4: Diety pochodzenia roślinnego są drogie

Bogata w składniki odżywcze żywność roślinna, taka jak: produkty pełnoziarniste, fasola i rośliny strączkowe, kosztują mniej, niż mięso i nabiał. Drogie są najczęściej świeże owoce i warzywa, zwłaszcza zimą i jesienią. Wybieraj produkty sezonowe. Korzystaj z warzyw i owoców mrożonych. Sięgaj po kiszonki.

Dieta roślinna może być droższa, niż standardowa dieta, ale nie musi. Niezależnie od tego, czy jesz mięso i ryby, czy nie, planuj swoje posiłki i rób przemyślane zakupy. Oba rodzaje diety mogą być bardzo drogie, jeśli podejmujemy nieprzemyślane decyzje zakupowe.

Mit 5: Stosowanie diety roślinnej jest niewygodne

Jeśli zrozumiesz, że dieta roślinna to niekoniecznie dieta wegańska, ale dieta, w której przeważają warzywa i owoce, a jako dodatek pojawia się nabiał czy jajka, zrozumiesz, że nie jest to dieta trudna do przestrzegania.

Podsumowując

Dieta roślinna może wyglądać dla każdego inaczej. Możesz być na diecie roślinnej i jeść mięso dwa razy w tygodniu. Redukcja mięsa zamiast eliminacji mięsa również przynosi korzyści dla środowiska, a także może być kluczowa pod kątem korzyści zdrowotnych. Najbardziej opłacalna i ekologiczna dieta To taka, która składa się z żywności dostępnej lokalnie i sezonowo.

Jak do wszystkiego, należy podejść do niej z pewną dozą rozsądku. Z pewnością podobne  "szkody" wyrządzimy środowisku zjadając jajka czy porcję mięsa w tygodniu, jak umieszczając w swoim menu codziennie awokado i orzechy brazylijskie, których uprawa nie jest mniej czy bardziej przyjazna naszej Ziemi.

Komentarze (5)
jarabco

Nie wiem czemu ale nienawidze warzyw. Bez wyjatkow, zadne mi nie smakuja a naprade probowalem walczyc z tym uczuciem i regularnie wciskam je w siebie. W tym momencie jestem na diecie Ketogenicznej i w diete mam wliczone okolo 300g warzyw dziennie. Ale koniec z ta meczarnia, pomalu sie poddaje i bede przechodzil na diete Keto w stylu Carnivore Diet. Nie ma co walczyc z natura, prawda jest taka ze czlowiek z natury jest drapieznikiem i na diecie drapiezniczej najlepiej funcjonuje, no i jest najsmaczniejsza. Pozdrawiam wszystkich keto drapieznikow ;)

1
Trick89

Dlaczego uważasz, że człowiek jest z natury drapieżnikiem i najlepiej funkcjonuje na takiej diecie?

0
anubis84

Kiedyś podobno był podział na grupę myśliwych, i grupę żyjących z upraw, modna była pewnego czasu dieta zgodna z grupą krwi, która mówiła że jesteś typem rolniczym i żebyś sporzywał produkty rolne.

0
Trick89

Bardzo dobry post. Dieta roślinna ma wiele plusów. Sam jestem na takiej diecie od kilku miesięcy.

0
anubis84

Plusy są ale też nie ma co się ograniczać, tylko do niej, no chyba że ktoś ma taki wybór, ja lubie warzywa ale mięso też musi być.

0