Są takie produkty spożywcze i dzieła kulinarne, które od pokoleń mają swoich zagorzałych zwolenników i dodatkowo owiane są wieloma ciekawostkami.

Jednym z nich jest, wydawać by się mogło prosty dodatek kulinarny-ketchup. Już sama wymowa nazwy ma kilka wersji i możemy spotkać osoby mówiące „keczup”, a inne „keczap” i najciekawsze, że każdy z nich uważa, że jego wymowa jest właśnie tą poprawną. Podobnie jest z dodawaniem ketchupu do niemal kultowej poprawy fastfood, czyli frytek.

Najpopularniejszy dodatek do dań

Zwolennicy tego rozwiązania nie wyobrażają sobie jedzenia tych ciętych ziemniaków bez ketchupu, a przeciwnicy wręcz przeciwnie. Tak to już jest, że wszyscy mamy swoje indywidualne preferencje kulinarne i w tym przypadku salomonowy wyrok mógłby brzmieć, że zarówno zwolennicy, jak i ich oponenci mają rację i jednocześnie każdy z nich się myli.

Niezależnie od sporów dotyczących dodawania lub nie ketchupu do danej przekąski, faktem jest, że ten produkt jest jednym za najbardziej rozpowszechnionych na świecie sosów serwowanych do dań i zyskał miano kultowego.

Zaskakujące pochodzenie

A teraz ciekawostka, o której niewiele osób słyszało: ketchup został wymyślony przez Chińczyków i…pierwotna wersja była zaprawą używaną do dań rybnych. Samo słowo keczup pochodzi od chińskiego koe-chiap i oznacza właśnie „zaprawę do ryb”.

Ketchup przywędrował z Azji do Europy, a dokładniej Anglii pod koniec XVII wieku, a stąd dalej do USA w 1876 roku.

keczup sfd

A czym tak naprawdę jest ketchup?

To sos zrobiony z pomidorów, serwowany na zimno, najczęściej jako dodatek do kanapek, przekąsek, mięs i najróżniejszych dań. Podstawowymi wersjami ketchupu jest sos ostry oraz łagodny.

Tak kultowego sosu nie mogło również zabraknąć w linii produktów SFD Nutrition. KECZUPOS, bo taką nazwę nosi nowy produkt, jest jednak wyjątkowy i różni się od standardowych sosów pomidorowych.

W czym tkwi ta wyjątkowość produktu SFD?

Przeciętny ketchup z półki sklepowej ma mniej lub bardziej skomplikowany skład, który statystycznie brzmi następująco: koncentrat pomidorowy, CUKIER, ocet, przyprawy, zagęstniki itd.

Cechą, która wyróżnia KECZUPOS, jest właśnie brak w składzie cukru. Tak, tak, w sosie SFD Nutrition nie znajdziemy ani grama dodanego cukru. Efektem tego, jest niska wartości energetyczna produktu, który posiada jedynie 36 kcal w 100 ml. Zatem śmiało może być używany przez osoby dbające o swoją sylwetkę.

Warto również wspomnieć o ilości pomidorów użytych do produkcji. Wynosi ona 162 gramy tych warzyw na 100 gramów gotowego sosu. Jako ciekawostkę w tym miejscu warto dodać, że owoce pomidora są według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług uznane za warzywo.

Dobry produkt to źródło zdrowia 

KECZUPOS to nie tylko smaczny dodatek kulinarny, to produkt, który może wspierać nasze zdrowie.

O tym, że jedzenie pomidorów jest korzystne dla naszego organizmu, nie trzeba szczególnie nikogo przekonywać. Są one bogatym źródłem wielu witamin i składników mineralnych, w tym witaminy C, witaminy K i potasu. Zawierają przeciwutleniacze, takie jak kwas chlorogenowy, beta karoten i likopen. Szczególną uwagę warto zwrócić na ten ostatni.

Niezwykła ochrona męskości 

Likopen odpowiada za czerwoną barwę pomidora, im jest jego więcej, tym barwa bardziej intensywna. Co ciekawe ilość likopenu w produktach pomidorowych, takich jak ketchup jest dużo wyższa, niż w surowym warzywie w przeliczeniu na gramy.

Likopen jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy wśród karotenoidów. Przeprowadzone dotychczas badania wskazują, że właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne likopenu mogą wpływać profilaktycznie i wspierać walkę z chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz chorobami nowotworowymi, a także schorzeniami układu nerwowego, takimi jak choroba Parkinsona, czy Alzheimera.

Przeprowadzono wiele metaanaliz, które miały na celu zbadanie pozytywnego wpływu tego cennego składnika na stan zdrowia. W 2017 roku przeanalizowano dwadzieścia osiem publikacji, które wykazały, iż wysokie spożycie likopenu ma wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru aż o 26% oraz chorób układu krążenia o 14%. W tym samym roku przeprowadzono analizę ponad 40 publikacji, w których badano zależność między zawartością likopenu w diecie, a ryzykiem wystąpienia raka prostaty. Niestety nowotwór ten jest piątą, co do częstości przyczyną zgonu z powodu raka na świecie. Na szczęście wykazano, że na każde 2 mg likopenu w diecie, ryzyko wystąpienia tego nowotworu spada o 1%.

Podsumowanie 

Keczupos to nie tylko świetny dodatek do dań, to także produkt, zawierający całe bogactwo zawartych w pomidorach składników mineralnych, witamin i substancji prozdrowotnych.

Sos SFD Nutrition występuje w wersji pikantnej oraz łagodnej, a więc każdy znajdzie smak, który najbardziej lubi. W wymyślaniu zastosowań kulinarnych Keczupos’a ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Dietetyk Anna Zięba

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28799780/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26287411/

Komentarze (8)
adam222

Sukraloza.... Po tym cukier skacze jak cholera. Ja mam po tym hipoglikemie.... Strasznie dietetyczny ten ketchup....

1
basmann

a ja mam po alkoholu rozwolnienie, kogo interesują Twoje przygody zdrowotne? Masz skład przeczytaj, nie pasuje to nie kupujesz
dietetyczny bo mniej kalorii

3
Bull

Tutaj mamy fajny art w temacie mitów związanych z sucralozą https://www.sfd.pl/art/Dietetyka_i_zdrowe_od%C5%BCywianie/Czy_sukraloza_jest_bezpieczna_Wp%C5%82yw_sukralozy_na_zdrowie-a3041.html 

2
Bull

Trzymiesięczne podawanie diabetykom sukralozy w dawce przekraczającej 3-krotnie maksymalne dzienne spożycie, nie wykazało negatywnych efektów jej stosowania. Na dodatek sukraloza nie jest rozpuszczalna w tłuszczach i nie odkłada się w tkance tłuszczowej, jak inne organiczne związki chloru.

Czytaj więcej na https://www.sfd.pl/art/Dietetyka_i_zdrowe_od%C5%BCywianie/Czy_sukraloza_jest_bezpieczna_-a3894.html 

2
adam222

SFD usuwa niepochlebne komentarze na temat swoich produktow... coz za cenzura

0
Bull

Bzdury gadasz, twoje biadolenie o kolejnej chorobie nie ma nic do rzeczy w kontekście tego produktu i wprowadza w błąd. Nie potrafisz też zdefiniować co oznacza "dietetyczny".

0
gokuson

Zrób proszę CTRL + F5, nikt tutaj komentarza nie usuwa.
Pojawia się pytanie jak osoba udzielająca sie w dopingu, neguje keczup.
Proponuje odstawić sterydy, zadbaj o zdrowie!

1
Bull

Szczyt hipokryzji

0