Integracja nowoczesnych odżywek do diety roślinnej oferuje łatwy sposób na wzbogacenie jadłospisu w kluczowe składniki odżywcze, pozwalające na zachowanie dobrego samopoczucia i energii niezbędnej do codziennych aktywności. Wprowadzenie tych innowacyjnych produktów do codziennego menu jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości białko roślinne dla każdego, kto prowadzi wegański lub wegetariański styl życia.

  1. Innowacje w świecie odżywek
  2. Po co nam białko?
  3. Nie tylko soja - co jeszcze zawiera odżywka ALLNUTRITION VEGAN PROTEIN?
  4. Odżywka roślinna neutralna w smaku

Innowacje w świecie odżywek

Teraz również dla wegan

Otwarcie nowych możliwości przed wegetarianami i weganami przez rozwój nowoczesnych odżywek umożliwia dostęp do białek o wysokiej wartości biologicznej, które są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Izolat białka sojowego, który w przeszłości był dominującym źródłem roślinnego białka ze względu na swoją wyjątkową przyswajalność i bogaty profil aminokwasowy, ustępuje miejsca innowacyjnym formułom, które korzystają z zasady komplementarności białek.

Mieszanki gwarancją kompletnego białka

To inteligentne połączenie różnorodnych roślinnych źródeł białka pozwala na uzyskanie kompletnego profilu aminokwasowego, odpowiadającego potrzebom ludzkiego organizmu.

Po co nam białko?

Jako fundamentalny element enzymów, hormonów i innych cząsteczek biologicznie aktywnych, białko pokarmowe ma kluczowe znaczenie w przebiegu wielu procesów metabolicznych i fizjologicznych, w tym trawienia (enzymy), transportu (np. tlenu przez hemoglobinę) i syntezy nowych białek (np. hormonów i neuroprzekaźników). Ponadto odpowiednia podaż białka w diecie wspiera układ odpornościowy, np. dając substraty do produkcji przeciwciał. Białko spożywcze doceniane jest też za wpływ na mięśnie, stawy, skórę, włosy i paznokcie czy gojenie się ran.

Nie tylko soja - co jeszcze zawiera odżywka ALLNUTRITION VEGAN PROTEIN?

Nowa generacja odżywek białkowych to produkty zawierające zaawansowany mix białek pochodzenia roślinnego, w skład, którego wchodzą białko grochu, żurawiny, ryżu, konopi, słonecznika, pestek dyni oraz migdałów. Dzięki takiej mieszance odżywka ta nie tylko stanowi bogate źródło białka, ale również dostarcza szerokiego zakresu aminokwasów.

vegan protein

Sto gramów odżywki białkowej ALLNUTRITION VEGAN PROTEIN dostarcza około 390 kcal, a białko jest kluczowym składnikiem tego produktu, bowiem występuje w imponującej ilości 82 gramów. Zawartość tłuszczu wynosi 5,1 g, a węglowodanów 5,7 g. Cukry stanowią minimalną część kaloryczności, jest to około 0,5 grama, jednak nie jest to cukier dodany. Ponadto odżywka ta oferuje 1,8 grama błonnika na 100 gramów, co jest dodatkowym atutem dla osób dbających o zdrowe odżywianie. Nie można też zapominać o antyoksydantach obecnych naturalnie w roślinnych pokarmach. 

Skład odżywczy jednej porcji 

Składnik odżywczy

Zawartość na 28 g

Energia

~109 kcal

Białko

~23 g

Tłuszcz

~1,5 g

Węglowodany

~1,6 g

Błonnik

~0,5 g

Odżywka roślinna neutralna w smaku

Innowacyjne wykorzystanie neutralnej w smaku odżywki białkowej w kuchni wegańskiej oferuje wiele możliwości dla tych, którzy chcą zwiększyć zawartość białka w swoich posiłkach i przełamać pewną rutynę. Ta odżywka staje się kluczowym składnikiem dla osób poszukujących sposobów na urozmaicenie diety roślinnej, oferując szybkie i łatwe włączenie do różnych potraw.

Odżywka jako dodatek do deserów

Przykładowo, dodając odżywkę do domowych deserów, takich jak musy czy sorbety, można nie tylko wzbogacić ich o wartościowe białko, ale również uczynić je bardziej sycącymi.

Shake i smoothie

Mieszanki do picia, takie jak shake i smoothie, wzbogacone o tę odżywkę, mogą być skoncentrowanym źródłem niemal wszystkich substancji odżywczych. Możliwość kombinowania z różnymi składnikami, od owoców i warzyw po mleka roślinne, pozwala na tworzenie niezliczonych wariantów smakowych.

Kulinaria wytrawne i wypieki

Dobrym rozwiązaniem mogą być też wegańskie pasztety i burgery roślinne, które dzięki odżywce zyskają dodatkową wartość odżywczą. W dziedzinie piekarnictwa, zastąpienie części mąki tą odżywką w przepisach na pieczywo, ciasta lub muffinki otwiera nowe możliwości dla zdrowszych wypieków, które mogą przyczynić się do lepszego bilansu białkowego w diecie. Odżywka ta może służyć również jako naturalny zagęszczacz do zup i sosów, zapewniając im kremową konsystencję bez dodatku zbędnych tłuszczów.

Źródła:

  • Mariotti, F., & Gardner, C. D. (2019). Dietary Protein and Amino Acids in Vegetarian Diets-A Review. Nutrients, 11(11), 2661. https://doi.org/10.3390/nu11112661
  • Woolf, P. J., Fu, L. L., & Basu, A. (2011). vProtein: identifying optimal amino acid complements from plant-based foods. PloS one, 6(4), e18836. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0018836
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)