Wykorzystanie nowoczesnych technik treningowych ma na celu jak najbardziej uprościć kontakt osobom leniwym z wysiłkiem oraz ograniczyć do minimum konieczność robienia czegokolwiek. Jednym z tego typu pomysłów jest wykorzystanie technik wibracyjnych, które miały na celu poruszyć nasze ciało Jednak okazuje się, że bezskutecznie.

Badanie

Badanie zostało wykonane przez Deutsches Zentrum fuer Luft- und Raumfahrt, a jego publikacja miała miejsce w European Journal of Applied Physiology. Naukowcy umieścili młodych mężczyzn w wieku 26 lat w 2-tygodniowym bezruchu na łóżku. Osoby badane nie mogły chodzić i siadać, co spowodowało szybki ubytek masy mięśniowej kończyn dolnych.

trening wibrujący

Część z mężczyzn wykonywała trening wibracyjny 2 razy dziennie po 5 minut (20 Hz wibracji z amplitudą 2-4 mm). Mężczyźni mieli również zamontowane pasy odpowiadające 15% masy ciała, a ich nogi umieszczone były w zgięciu 30 stopni.

Wyniki

Wykorzystanie maszyny wibracyjnej nie spowodowało zatrzymania ubytku masy mięśniowej mięśni czworogłowych ud. Mata wibracyjna również nie zahamowała utraty masy mięśniowej mięśni podudzia. Mięśnie dwugłowe ud u osób stosujących trening wibracyjny uległy szybszej atrofii!

Wnioski

Wykorzystanie maszyn generujących wibracje jest nieprzydatnym narzędziem treningowym. Ich wykorzystanie nie przyczynia się do zahamowania atrofii mięśniowej, gdy ciało jest unieruchomione. Wszelki pożytek treningowy niesiemy z możliwości kurczenia się masy mięśniowej, a nie z jej wibrowania.

Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18972127

Komentarze (0)