Sportowcy często doznają mniejszych lub (rzadziej) większych, bardziej poważnych urazów. W Internecie niezwykłą, szeptaną reklamę posiada ekstrakt z krwi cieląt. Solcoseryl (bo o nim mowa) jest dość kontrowersyjnym produktem dostępnym, jako lek bez recepty i na receptę (np. w postaci iniekcji).

Może być stosowany w postaci maści (stężenie 2,07 mg bezbiałkowego dializatu z krwi cieląt w gramie produktu; opakowanie 20 g). Spotyka się go w postaci żelu do stosowania w jamie ustnej (stężenie 2,125 mg w gramie żelu; opakowanie 5 g), żelu do oczu (stężenie 8,3 mg w gramie żelu) oraz żelu do stosowania np. na skórę.

Jeden gram takiego żelu zawiera: odbiałczony dializat krwi cielęcej, standaryzowany chemicznie i biologicznie, w przeliczeniu na suchą masę - 4,15 mg. Występuje też Solcoseryl do iniekcji zawierający 42,5 mg odbiałczonego dializatu krwi cielęcej w ml mililitrze (opakowanie 25 ampułek po 2 ml).

Dlaczego uważam Solcoseryl za kontrowersyjny?

Istnieje bardzo niewiele wiarygodnych badań tego produktu. Tak naprawdę trafiłem na pustkę, nie licząc studiów prowadzonych na liniach komórkowych czy na zwierzętach. Ponadto niektóre eksperymenty powinny wzbudzić niemałe kontrowersje. Oto jeden z nich.

Eksperyment naukowy

Szczury zraniono i oceniano efekty leczenia powstałych ran przy użyciu różnych środków. Jednej grupie szczurów podawano w okolicę rany sam miód, drugiej grupie ekstrakt czosnku (Allium sativum) wraz z miodem, a trzeciej żel Solcoseryl.

Wyniki

Okazało się, że Solcoseryl jest niewiele bardziej skuteczny, niż podawanie na ranę ekstraktu czosnku (Allium sativum) wraz z miodem. Rany przy stosowaniu Solcoserylu zagoiły się po 13 dniach, a przy aplikowaniu razem miodu i ekstraktu czosnku po 13,5 dniach. Po samym miodzie rany goiły się prawie 17 dni. Czyli oznacza to, że czosnek i miód są bardzo skuteczne lub iż Solcoseryl posiada średnią efektywność.

Inne badania

Istnieją badania dotyczące leczenia uszkodzeń rogówki. W jednym z takich eksperymentów regularne aplikowanie Solcoserylu w postaci żelu było bardziej skuteczne w leczeniu ran o powierzchni większej, niż 6 mm2, w porównaniu do maści do oczu zawierającej witaminę A i dekspantenol.

Niemniej nie udało mi się znaleźć żadnych danych odnośnie przyspieszania np. leczenia kontuzji u ludzi. Wydaje się, iż iniekcyjne podawanie ekstraktu z krwi cieląt funkcjonuje bardziej jako placebo. Być może w niszowych przypadkach, Solcoseryl w postaci żelu będzie pozytywnie oddziaływał na regenerację określonych tkanek, ale dowody na to są bardzo słabe i wynikają ze „wspomaganych finansowo” badań.

Referencje, badania, literatura:

K. Sidik , A.A. Mahmood and I. Salmah Acceleration of Wound Healing by Aqueous Extract of Allium sativum in Combination with Honey on Cutaneous Wound Healing in Rats http://docsdrive.com/pdfs/medwelljournals/ijmmas/2006/231-235.pdf

Egger S.F. Corneal Wound Healing after Superficial Foreign Body Injury: Vitamin A and Dexpanthenol versus a Calf Blood Extract. A Randomized Double-Blind Study https://www.karger.com/Article/Abstract/27429

Arşiv Kaynak Tarama Dergisi Placebo in the guise of evidence-based medications https://www.researchgate.net/publication/337631828_Placebo_in_the_guise_of_evidence-based_medications

Komentarze (7)
colin2000

Jednak gdzieś w medycynie znalazł zastosowanie i jest LEKIEM na receptę w postaci roztworu do wstrzyknięć 42 mg / 2ml ampułki. A od ponad 30 lat stosuje się najczęściej na oddziałach oropetdii urazowej i chirurgi. Zgodzę się jedynie z tym iż,, w sporcie,, ma nikłe jakiekolwiek działanie.

1
Muad"Dib

Wybieram czosnek i miód!

0
VeeX

Ja jednak solco

2
M-ka

Ciekawe czy wewnętrznie czosnek i miód działają podobnie. Mleko z czosnkiem i miodem wygląda na regeneracyjno/anaboliczną miksturę.

0
Bull

Oby w formie konsumpcji tylko a nie zastrzyku. :)

3
M-ka

:D Dzięki za ostrzeżenie!

0
OTTO

Miód z czosnkiem na mleku, zawsze przy przeziębieniu :)

2