Rwa barkowa, znana również jako rwa ramienna, to schorzenie dotykające nerwów w okolicach barku. Jest to częsta dolegliwość, która może powodować ból i dyskomfort. Rwa barkowa charakteryzuje się nieco mniejszą popularnością niż rwa kulszowa, jednak jest równie dokuczliwa i utrudnia codzienne funkcjonowanie. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy oraz metody leczenia rwy barkowej.

 1. Co to jest rwa barkowa?
 2. Rwa barkowa - objawy
 3. Przyczyny rwy barkowej
 4. Rwa barkowa - diagnostyka
 5. Rwa barkowa - leczenie i rehabilitacja
 6. Jak zapobiegać?
 7. Rwa barkowa - o czym należy pamiętać?

Co to jest rwa barkowa?

Rwa barkowa to stan zapalny nerwów wychodzących z rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym i tworzących splot barkowy. Splot barkowy odpowiada za unerwienie mięśni i skóry ramienia, przedramienia i dłoni. Rwa barkowa objawia się silnym bólem w okolicy szyi, barku i ramienia, który może promieniować do łokcia, przedramienia lub dłoni. Ból nasila się przy ruchach głowy, kaszlu lub kichaniu. Może temu towarzyszyć także osłabienie mięśni, drętwienie lub mrowienie w kończynie górnej. Ból bywa bardzo silny, nieprzyjemny i utrudnia wykonanie podstawowych ruchów ramieniem.

rwa barkowa

Rwa barkowa - objawy

Główne objawy rwy barkowej obejmują:

Rwa barkowa charakteryzuje się nagłym bólem - Ból, który przychodzi bez zapowiedzi, często jest pierwszym sygnałem rwy barkowej. To uczucie, jakby ktoś wbił w naszą rękę szpilkę. Czasami ból jest tak intensywny, że uniemożliwia nam wykonywanie nawet prostych ruchów.

Ograniczona ruchomość ręki - Z dnia na dzień zauważasz, że nie możesz unieść ręki tak wysoko, jak zwykle. Znalezienie wygodnej pozycji podczas snu staje się niemożliwe. Rwa barkowa potrafi skutecznie ograniczyć ruchomość Twojego stawu.

Promieniujący ból ku dłoni - Często ból związany z rwą barkową nie ogranicza się tylko do samego barku i ramienia. Początkowo skupia się na tym obszarze, a potem zaczyna promieniować wzdłuż ramienia, aż dotrze do naszej dłoni. To oznacza, że problem jest poważniejszy, niż mogłoby się wydawać.

Polecamy również: Rwa kulszowa okiem fizjoterapeuty - przyczyny, objawy i leczenie

Trudności podczas wykonywania prostych czynności - Czynności, które zawsze wydawały się banalne, teraz stają się wyzwaniem. Wkładanie koszulki, zapięcie suwaka, czy nawet mycie włosów - wszystko to może stać się niezwykle bolesne i frustrujące. Objawy te mocno utrudniają życie.

Ból nasilający się w nocy - Zaskakujące jest to, że rwa barkowa może być bardziej dokuczliwa w nocy. Kiedy myślisz, że odpoczniesz, ból może cię obudzić z głębokiego snu, sprawiając, że z trudem znajdziesz pozycję, która przyniesie choćby chwilę ulgi. Trudne jest znalezienie dogodnej pozycji dla głowy i odcinka szyjnego, tak aby nie prowokować bólu.

Zanik siły mięśniowej - Objaw, który nie tylko jest bolesny, ale również zaburza naszą sprawność fizyczną. W miarę jak rwa barkowa postępuje, nasza zdolność do podnoszenia, niesienia i wykonywania innych codziennych czynności może drastycznie spadać.

Palący ból w przedramieniu - To nie tylko ból, ale także uczucie pieczenia i mrowienia w przedramieniu. To objaw, który może sugerować, że ucisk nerwów jest bardziej zaawansowany i wymagana jest interwencja rehabilitanta. Czasem objaw też świadczy o tym, że rwa barkowa wymaga interwencji chirurga.

Polecamy również: Ból stawów po treningu lub wysiłku fizycznym

Przyczyny rwy barkowej

Rwa barkowa może mieć różne przyczyny, ale najczęstsze to:

Nadmierne obciążenie i urazy

Rwa barkowa często pojawia się na skutek nadmiernego obciążenia i urazów barku. Powtarzające się ruchy, takie jak unoszenie ciężkich przedmiotów lub wykonywanie powtarzających się gestów, mogą prowadzić do nadmiernego napięcia mięśni i ucisku na nerwy. Co więcej, urazy takie jak upadek na ramię lub nagłe skręcenie mogą również spowodować wystąpienie rwy barkowej.

Zwyrodnienie stawu barkowego

Rwa barkowa często pojawia się na skutek zwyrodnienia stawu. Degeneracja stawu barkowego prowadzi do zmian strukturalnych, które mogą uciskać nerwy i powodować ból i dyskomfort.

Zespoły cieśni

W niektórych przypadkach rwa barkowa może być spowodowana zespołami cieśni, takimi jak zespół podbarkowy czy zespół nadkłykciowy. Te stany charakteryzują się uciskiem lub drażnieniem nerwów w okolicy barku, co może prowadzić do objawów rwy barkowej.

Rwa barkowa - diagnostyka

rwa barkowa

Diagnoza rwy barkowej opiera się na wywiadzie lekarskim i badaniu fizykalnym. Lekarz ocenia zakres ruchomości stawu barkowego, siłę mięśniową, czucie skórne i odruchy nerwowo-mięśniowe. Może także zlecić badania obrazowe, takie jak rentgen, rezonans magnetyczny lub ultrasonografia, aby wykluczyć inne przyczyny dolegliwości. Rwa barkowa często jest widoczna na zmianach w obrazie RTG i USG.

Rwa barkowa - leczenie i rehabilitacja

Leczenie rwy barkowej zależy od jej przyczyny i nasilenia objawów. Może obejmować:

Leczenie farmakologiczne - np. leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, miorelaksacyjne.

Fizjoterapia - np. ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie szyi i barku, masaż, elektrostymulacja, ultradźwięki czy laseroterapia.

Terapia manualna - np. mobilizacja stawu barkowego, manipulacja kręgosłupa szyjnego.

Iniekcje sterydowe - np. podawane do stawu barkowego lub do okolicy splotu barkowego w celu zmniejszenia stanu zapalnego i bólu.

Operacja - np. dekompresja nerwów przez usunięcie zmian zwyrodnieniowych, zwężonych struktur anatomicznych lub guzów.

Jak zapobiegać?

Zapobieganie rwie barkowej, polega na unikaniu czynników ryzyka i dbaniu o zdrowie stawu barkowego. Zaleca się:

 1. Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie szyi i barku.
 2. Unikanie nadmiernego obciążenia i urazów stawu barkowego.
 3. Prawidłową technika podnoszenia ciężarów.
 4. Regularne rozciąganie i zmiana pozycji przy długotrwałej pracy siedzącej.
 5. Leczenie chorób współistniejących - np. cukrzyca, choroby tarczycy czy niedobór witaminy B12.

Rwa barkowa - o czym należy pamiętać?

Rwa barkowa to bolesne schorzenie nerwowo-mięśniowe, które może mieć różne przyczyny i wymaga indywidualnego leczenia. Aby zapobiec rwie barkowej, należy dbać o kondycję stawu barkowego i unikać czynników ryzyka. Jeśli wystąpią objawy rwy barkowej, należy skonsultować się z lekarzem i nie lekceważyć bólu.

Komentarze (0)