Łokieć golfisty należy do przypadłości z grupy entezopatii, która występuje w okolicach kłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Dolegliwość ta będzie się nasilać w przypadku ruchów zgięcia ręki, gdy aktywujemy zginacze nadgarstka.

Samo przeciążenie jest więc konsekwencją powtarzania ruchów zginania dłoniowego nadgarstka, które w konsekwencji prowokują stan zapalny i ból. Kiedy powstaje stan zapalny? Jakie są objawy łokcia golfisty? Jak diagnozować dolegliwość? Jak przebiega leczenie? Czy można stosować suplementy ograniczające ból? Całość zagadnienia opisałem w poniższym tekście.

 1. Przyczyny powstawania stanu zapalnego
 2. Jakie objawy występują w łokciu golfisty?
 3. Diagnoza
 4. Test łokcia golfisty
 5. Leczenie łokcia golfisty?
 6. Fizjoterapia
 7. Suplementacja
 8. Łokieć golfisty a trening siłowy — rokowania
 9. O czym warto pamiętać?

Przyczyny powstawania stanu zapalnego

Przyczyną występowania urazu jest powtarzalność ruchów, które w konsekwencji powodują uszkodzenie tkanek. Nawarstwiające się mikrourazy, które nie miały możliwości szybkiej regeneracji, zaczynają wywoływać stany zapalne, które z kolei dają silne wrażenia bólowe i ograniczają naszą aktywność. Stan zapalny obejmuje miejsce przyczepu początkowego mięśni zginających nadgarstek — kłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. W przypadku łokcia golfisty nie ma jasno zdefiniowanej grupy, która jest szczególnie narażona na jego występowanie. W przypadku treningu siłowego zazwyczaj zwraca się tutaj uwagę na wykonywanie ćwiczeń nieprawidłowo technicznie.

Jakie objawy występują w łokciu golfisty?

łokieć golfisty stan zapalny

Jak w przypadku entezopatii, głównym objawem jest ból, który bywa uciążliwy i nie zawsze występuje jedynie w przypadku uruchomienia mięśni zginaczy, ale potrafi utrzymywać się godzinami i uprzykrzać życie. W związku z powyższym zaczynamy czuć ograniczenie ruchowe oraz osłabienie siły mięśniowej.

Dolegliwości bólowe najsilniej występują w miejscu przyczepów początkowych mięśni zginacza łokciowego nadgarstka, jak i nawrotnego obłego. W zależności od osoby i stopnia rozwinięcia się stanu zapalnego czasem ból pojawia się na początku treningu, a niekiedy pojawia się w momencie, gdy ciało stygnie po wysiłku.

Diagnoza

Badanie łokcia golfisty polega przede wszystkim na przeprowadzeniu wywiadu, jak i wykonaniu badania palpacyjnego, które potwierdzi nam, z jakimi strukturami jest problem. Czasem wykonuje się dodatkowe obrazowanie w postaci badania USG lub badanie rezonansem magnetycznym, gdy objawy są nietypowe lub nakłada się kilka przypadłości i schorzeń. Wykonać możemy również test łokcia golfisty.

Test łokcia golfisty

https://youtu.be/u5H9iG8QhYA

Test wykonujemy, ustawiając przedramię w pozycji zgięcia, trzymając jednocześnie ramię w miejscu nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Kolejno wykonujemy biernie ruch supinacji — bez pomocy pacjenta. Następnie wykonując maksymalny wyprost grzbietowy dłoni, rozciągamy zginacze przedramienia i wykonujemy wyprost w stawie łokciowym, aby sprowokować ból. Test wypada pozytywnie, gdy pacjent czuje silny ból w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej.

Leczenie łokcia golfisty?

Podstawą doboru leczenia jest prawidłowo wykonana diagnoza. Jak w przypadku innych dolegliwości o podłożu prozapalnym, tak również tutaj stosujemy leczenie zachowawcze polegające na ograniczeniu aktywności albo modyfikację czynności zawodowych, TAK aby ograniczyć ból. Stosuje się również okłady z lodu oraz farmakologię o działaniu przeciwzapalnym.

Gdy ból jest silny, podawane są kortykosteroidy w formie iniekcji okolicy bólu. Nierozłącznym elementem jest dobrze dobrana rehabilitacja, która ma za zadanie rozluźnić zbyt mocno napięte mięśnie. Niestety czasem może okazać się, że farmakologia, jak i fizjoterapia nie pomagają. Konieczna jest wtedy interwencja chirurgiczna, która polega m.in. na wykonaniu plastyki przyczepów mięśni, ich obniżenia i ponownego przyszycia. Usuwa się również tkanki objęte stanem zapalnym.

Fizjoterapia

Przede wszystkim działania terapeuty skupione będą na maksymalnym odciążeniu tkanek. Oznacza to, że koniecznie trzeba rozluźnić zbyt mocno napięte struktury przedramienia, aby mięśnie nie drażniły dodatkowo przyczepów. Terapia polega na rozluźnianiu mięśniowo-powięziowym. Dość często wykorzystywane są elementy terapii manualnej, masaż, kinesiotaping oraz fizykoterapia. Bardzo dobrze działa tzw. fala uderzeniowa - zabieg fizykalny, który polega na zastosowaniu fali akustycznej, która powoduje znaczny wzrost ciśnienia w miejscu oddziaływania fali. Pozwala to na wyraźne przyspieszenie regeneracji tkanek.

Suplementacja

Suplementy diety o działaniu przeciwzapalnym mogą okazać się bardzo ważnym elementem terapii. Zastosować możemy kombinację takich produktów jak:

ALA - kwas alfa liponowy ma silne działanie przeciwzapalne i ogranicza aktywność wolnych rodników, co skutecznie będzie chroniło tkanki,

Kurkumina - jest silnym suplementem przeciwzapalnym ze względu na kurkuminoidy. Suplementacja kurkuminą znacznie obniża aktywność cytokin prozapalnych,

Kwasy tłuszczowe omega 3 - nie tylko działają silnie przeciwzapalnie, ale również są podstawą dla regeneracji komórek ciała, skutecznie skracając czas regeneracji,

Boswellia - w suplementacji sportowej boswelia wykorzystywana jest powszechnie, jako suplement wspomagający stawy. Ma silne właściwości przeciwzapalne,

Imbir - doskonale łagodzi stany zapalne i wspomaga regenerację tkanek.

Oczywiście mieszanki kolagenowe na stawy, które obfitują w hydrolizat kolagenu, witaminę C, MSM oraz pozostałe komponenty wzmacniające stawy, są również mile widzianym dodatkiem podczas kontuzji.

Łokieć golfisty a trening siłowy — rokowania

Nasze możliwości wysiłkowe będą uzależnione od stopnia rozwoju stanu zapalnego. Niestety w przypadku takich przypadłości jak łokieć golfisty, wykonywanie regularnego treningu pod pełnym obciążeniem będzie mało realne. Czasem zastosowanie tzw. blokady — farmakologii opartej na kortykosteroidach, która daje odczucia braku bólu, powoduje, iż popełniamy błąd i kontynuujemy treningi.

Niestety tego typu działanie nie przysłuży się do poprawy naszego stanu zdrowia i wydłuża okres rekonwalescencji. Musimy zdać sobie sprawę, że wszelkie problemy związane z nadgarstkami, jak i mięśniami zaopatrującymi ręce, są niemożliwe do obejścia, jeżeli zależy nam na treningu górnych partii ciała. Nastaw się na minimum 2 tygodnie odpoczynku. Jeżeli problem jest poważny, czasem potrzeba aż 6 tygodni bez aktywności, aby organizm wrócił na właściwe tory.

O czym warto pamiętać?

 • Łokieć golfisty jest przypadłością wynikającą z przeciążenia tkanek.
 • Podstawowa forma leczenia polega na odpoczynku i wykorzystaniu środków przeciwzapalnych.
 • Aktywność fizyczna powinna być ograniczona do minimum, gdy stan zapalny jest mocno rozwinięty.
Komentarze (0)