Cynk jest pierwiastkiem śladowym pełniącym wiele ważnych funkcji w ustroju. Uczestniczy w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczów. Jest niezbędny dla utrzymania zdrowia skóry, ponieważ uczestniczy w regeneracji naskórka. Ponadto moduluje odpowiedź immunologiczną ustroju. Posiada też inne, liczne działania na ustrój człowieka.

Cynk a hormony tarczycy i testosteron

Mało docenianym aspektem stosowania cynku jest jego wpływ na stężenie hormonów tarczycy i testosteronu. Hormony tarczycy należą do najważniejszych regulujących skład ciała, przede wszystkim przyczyniają się do utrzymania odtłuszczonej sylwetki. Testosteronu nie trzeba raczej nikomu przedstawiać, należy do najważniejszych androgenów w ustroju mężczyzny, szczególnie jako prohormon.

Badanie naukowe - co daje cynk sportowcom?

Naukowcy chcieli zbadać wpływ intensywnego treningu na hormony tarczycy i stężenie testosteronu u elitarnych sportowców, którzy przez 4 tygodnie otrzymywali doustnie siarczan cynku. W badaniu wzięło udział 10 zapaśników płci męskiej, którzy byli licencjonowanymi zapaśnikami od co najmniej 6 lat. Średni wiek zapaśników wynosił ~18,7 roku. Wszyscy otrzymywali przez 4 tygodnie (oprócz normalnej diety) suplementy zawierające cynk. Poziomy hormonu tarczycy i testosteronu u wszystkich badanych określano w stanie spoczynku i wyczerpaniu przed i po suplementacji cynku.

Wyniki - efekty przyjmowania cynku

Cynk podwyższał stężenie hormonów tarczycy (wolnych i związanych), zarówno w spoczynku, jak i po ciężkim treningu, w stanie wyczerpania.

Cynk podwyższał stężenie testosteronu, zarówno wolnego, jak i całkowitego, zarówno w spoczynku, jak i po ciężkim treningu, w stanie wyczerpania.

Wniosek

Wyniki pokazują, że wyczerpanie wskutek ciężkiego treningu prowadzi do znacznego spadku stężenia zarówno hormonów tarczycy, jak i testosteronu. 4-tygodniowa suplementacja cynkiem odwróciła to negatywne zjawisko.

Podsumowując

Podawanie cynku może korzystnie wpływać na stężenie ważnych dla sportowców hormonów, szczególnie przy wyczerpujących treningach.

Piśmiennictwo:

Mehmet Kilic i in. The effect of exhaustion exercise on thyroid hormones and testosterone levels of elite athletes receiving oral zinc. https://europepmc.org/article/med/16648789

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)