Przeprowadzone badanie wskazuje, że dzienna dawka Clomidu (leku hormonalnego z grupy selektywnych modulatorów receptor estrogenowego) w ilości 25 mg może przyczynić się do podwojenia ilości testosteronu w organizmie mężczyzny.

Niewielka ilość leku zazwyczaj wykorzystywana jest w leczeniu niskiej płodności, jak i zaburzeniach popędu seksualnego. Jednak badacze doszli do jeszcze ciekawszych wniosków.

clomid

Badanie

Po przeanalizowaniu badań 125 osób, które zostały dotknięte hipogonadyzmem, badacze z Centro de Andrologia e Urologia w Posto Algere w Brazyliii doszli do wniosku, że osoby leczone klomifenem mają znacznie podwyższony poziom testosteronu. Uczestnicy badania wykazywali testosteron na poziomie 300-400 nanogramów na decylitr, więc była to granica normy, jednak dolnych zakresów referencyjnych. Mężczyźni skarżyli się m.in. na brak libido.

Badacze postanowili podać osobom dotkniętym problemem clomid w ilości 25 mg dziennie przez okres 3-6 miesięcy, przez co ilość testosteronu podwoiła się.

Wynik

Podczas suplementacji clomidem w ilości 25 mg dziennie przez okres minimum 3 miesięcy, osoby badane zanotowały znaczny wzrost testosteronu o blisko połowę. Co więcej, wykorzystywanie niewielkich dawek clomidu nie wpływało na pogorszenie poziomu cholesterolu, co było obawą badaczy podczas stymulacji poziomu testosteronu metodą syntetyczną. Dodatkowo leczenie poprawiło problemy natury seksualnej u ponad połowy badanych osób.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22951175

Komentarze (0)