SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Zapotrzebowanie kcal - masa sucha czy z tłuszczem?

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 7197

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 40 Wiek 38 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 852
Czy zapotrzebowanie kcal liczymy na suchą masę czy wagę całkowitą z tłuszczykiem?

Męczy mnie temat zapotrzebowania kcal, tzn. przeczytałem już dziesiątki postów na tym forum i cały czas nie mam jednoznacznej odpowiedzi: Czy zapotrzebowanie kcal liczymy na suchą masę czy wagę całkowitą z tłuszczykiem? W większości tematów nie ma o tym nawet wzmianki np: http://www.sfd.pl/-t276436.html. To dla mnie bardzo ważne ponieważ jestem na redukcji, mam do zrzucenia jakieś 25kg, a to daje już różnice w zapotrzebowaniu o około 600kcal. Proszę o pomoc
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 294 Wiek 30 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 6805
Policz bez tłuszczu ale nie odejmuj kcal na początku i obserwuj wage

AG

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 1017 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 41554
W bardziej fachowych źródłach nie spotkałem się z sugestią, żeby liczyć zapotrzebowanie kaloryczne biorąc pod uwagę jedynie beztłuszczową masę ciała. Przy wyliczaniu zapotrzebowania na białko u osób z wysokim poziomem tkanki tłuszczowej takie wyliczanie ma większy sens.

Zmieniony przez - LukaszK w dniu 2013-01-29 09:30:12
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 40 Wiek 38 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 852
Dzięki na odpowiedzi.

Znalazłem jeszcze taki wątek na forum: http://www.sfd.pl/Liczymy_dla_suchej_czy_calkowitej_masy_ciala_-t854687.html i tam Koniu151 jest przekonany, że na suchą, a więc zdania są podzielone... Może ktoś ma jakieś sprawdzone źródła. Dzięki
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 479 Wiek 34 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 9492
Koniu się tam chyba walnął i miało być <15% BF na suchą.

The race is long... and in the end it's only with yourself...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Koniu151 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 2831 Napisanych postów 50985 Wiek 30 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 343712
do powiedzmy tych 15% - tak ogólnie większość osób przyjmuje na całkowitą, powyżej 15% czy to na suchą, czy to na bf pożądany, czy to na "masę książkową" dla danej wagi - różnie to bywa. Co specjalista to opinia, moją podziela np faftaq z tego co widziałem.

POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGÓW ONLINE . KONTAKT: koniu151.sfd@gmail.com

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 1017 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 41554
Wśród czterech najbardziej popularnych wzorów (Harris-Benedict, Owen, Miffin-St Jeor, Katch-McArdle) umożliwiających wyliczenie podstawowej przemiany materii, tylko jedne oparty jest na beztłuszczowej masie ciała (Katch-McArdle).

W publikacji zamieszczonej niżej wzór Miffin-St Jeor został uznany za prawdopodobnie najbardziej wiarygodny:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15883556

Ten wzór jest zaproponowany w jednym z podwieszonych tematów w dziale Odżywianie:
http://www.sfd.pl/Zapotrzebowanie_kaloryczne,_skł._prod._żywnościowych,_%_bf-t276436.html 

Ogólnie nie wydaje mi się jakoś szczególnie sensowe podstawianie beztłuszczowej masy ciała do wzorów Harris-Benedict i Miffin-St Jeor, w których oryginalnie uwzględniana jest całkowita masa ciała.

Jeśli już chcemy liczyć zapotrzebowanie na beztłuszczową masę ciała, to sugerowałbym skorzystanie ze wzoru Katch-McArdle (dla mężczyzn i kobiet): 370 + (21,6 x LBM).

Niektórzy eksperci czasem mają swoje "uproszczone" wzory uwzględniające LBM, ale niekoniecznie polecają podstawianie beztłuszczowej masy ciała do wzorów Harris-Benedict i Miffin-St Jeor, bo chyba to miał zamiar zrobić autor pytania?

Zmieniony przez - LukaszK w dniu 2013-01-30 10:46:25
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 17 Wiek 32 lat Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 1758
Wyślij szybką odpowiedź...
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pytanie o Ziemniaki i inne warzywa

Następny temat

Dieta na mase

Wheya