
Niedoborem witaminy D dotknięte może być nawet 90% populacji. Fakt ten związany jest z tym, że zapotrzebowanie na tą witaminę pokrywamy w około 90% z promieni słonecznych. Niestety pokrycie dziennego zapotrzebowania na wspomnianą witaminę jest praktycznie niemożliwe.
Praca polskich naukowców z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej przedstawia, że niedobór witaminy D stanowi 80% i 84% odpowiednio dla sportów „odkrytych” i „w pomieszczeniach”. Autorzy zalecają suplementację szczególnie w okresie zimowym [7].
Witamina D pełni w naszym organizmie wiele funkcji min. wpływa na zdrowie kości, funkcjonowanie układu odpornościowego, zapobiega działaniu czynników stresowych [1], witamina D reguluje ekspresję genów, dzięki czemu działa na tkankę mięśniową i wpływając na prawidłowe działanie mięśni [1,3]. U zawodowych sportowców futbolu amerykańskiego wykazano, że niedobór witaminy D wiąże się z większym ryzykiem złamania kości [6]. U mężczyzn z niedoborem witaminy D, po suplementacji odnotowano wzrost poziomu testosteronu [10].
Wyniki wielu badań mówią, że suplementacja może wpływać na wyniki sportowców oraz z niedoborem witaminy D [2,4]. Duże opracowanie z 2014 roku pisze o niewielkim pozytywnym działaniu witaminy D na wydajność piłkarzy nożnych, ale który w elitarnych konkursach może mieć znaczenie [5].
Australijski Instytut Sportu szeroko zajmujący się zaleceniami dla sportowców przedstawia witaminę D, jako suplement najbardziej użyteczny sportowcom [9].
Warto pamiętać, że nie ma ona bezpośredniego wpływu na wydajność czy wytrzymałość mięśni, lecz jej rola pośrednia oddziaływująca na cały organizm dużo prawdopodobne, że może dać taki efekt. Oraz należałoby dodać, że istnieje wiele badań potwierdzających pozytywną rolę witaminy D w wielu tj. choroby układu krążenia, cukrzycy typu II, chorób zakaźnych [1] i praca nad tymi zagadnieniami, dotyczącymi zdrowia jest priorytetem dla ekspertów z całego świata.
Źródła
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3725481/
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19346976
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23765355
[4] http://www.gssiweb.org/en/Article/sse-148-the-importance-of-vitamin-d-for-athletes
[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4081585/
[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25649084
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27732653
[9] http://www.ausport.gov.au/
[10] https://examine.com/supplements/vitamin-d/
Zmieniony przez - senthon w dniu 2016-12-29 18:20:23