SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening z Hiperlordozą

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 1676

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 8 Wiek 34 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 681
Witam wszystkich

Moje podstawowe dane. Wiek 25 lat. Staż treningowy ~ 3 lata. Wzrost 181. Waga 81. Bf ~ 14%.

W oparciu o własne analizy z paru stron, forum ułożyłem sobie plan treningowy, w którym będe starał się wyprostować moją lordoze. Obecnie czasowo przebywam za granicą i konsultacje z fizjoterapeutą przewiduje na wakacje. Poprzednia wizyta u fizjo niestety mnie nie nakierowala, ponieważ pani fizjoterapeutka nie miała niestety pojęcia jak mam ćwiczyć na siłowni by się poprawiać, a przede wszystkim nie robić sobie krzywdy. Od początku mojej zabawy z siłownią wykonywałem wszystkie ćwiczenia podstawowe tj. martwy ciąg, przysiad itp. itd. Z czasem zauważyłem że mój brzuch jest nienaturalnie napięty, wydęty. Cały czas myslałem, że wina leży gdzie indziej. Jednak po przeczytaniu paru podobnych tematów dopiero uświadomiłem sobie że mam przodopochylenie miednicy, co skutkuje hiperlordozą w odcinku lędźwiowym, a także zauważyłem, że zaczyna skutkować kifozą w odcinku piersiowym wskutek samoistnej kompensacji kręgosłupa, który stara się zachować jak najbardziej naturalną pozycję. Mięśnie takie jak prosty brzucha, pośladkowy wielki, kulszowo goleniowy są osłabione i rozciągnięte, a przykurczone są prosty uda, biodrowo-lędźwiowy, napinacz powięzi szerokiej, prostownik grzebietu lędźwiowego, czworoboczny lędźwi. Wiadomo, że wady kręgosłupa w dzisiejszych czasach to niestety plaga, z tym, że nie każdy jest tego swiadomy, dopóki nie pojawią się bóle. Siłowni oczywiście nie mam zamiaru przerywać, bo ludzie mają o wiele większe problemy i robią rzeczy niemożlwe.

Cel mojego planu to przyrost tkanki mięśniowej oraz korygowanie postawy. Postawiłem na Push Pull Legs. Dotychczas głównie trenowałem splitem, jednak w ostatnim czasie zaobserwowałem stagnację. Postanowiłem ćwiczyć niekóre partie z większą częstotliwością i chcę sprawdzić jak to na mnie zadziała. Proszę wszystkich o opinie, bo fachowcem w tej dziedzinie nie jestem, a wiem, że na tym forum jest wiele ludzi, którzy są w stanie mi pomoć. Z góry dzięki.

Każdą z partii zamierzam trenować co 4-6 dni daje to 4-5 treningów na tydzień.
Tydzień 1 : Nd - Pull, Pn - Push, Wt - Legs Śr - Off Czw - Pull Pt - Push Sob Off Nd Off
Tydzień 2 Pn - Pull Wt - Push Śr - Legs Czw - Off Pt - Pull Sob - Push Nd Off Pon Off
Oczywiście dni orientacyjnie, jeśli będe czuł, że musze odpocząć to poprostu zrobie sobie przerwe.


Zestaw Pull siłowy
wszystkie cwiczenia niski zakres powtórzeń

podciąganie z obciążeniem 4s
wiosłowanie sztangielką w podporze 3-4 serie/wiosłowanie półsztangą z podparciem tułowia 3-4s
martwy ciag 3-4s (przeanalizowałem i myślę że poprawnie wykonywany może pomóc, ponieważ musze wzmocnić cały gorset mięśniowy)/wznosy tułowia na ławce rzymskiej do poziomu bez przeprostu 3-4s
unoszenie sztangielek w opadzie tułowia 4-5s
uginanie ramion ze sztangą opierając się o ścianę 4s

zestaw Push siłowy
wyciskanie sztangi płasko 4s (nogi uniesione w trójzgięciu)
rozpiętki/przenoszenie hantli nad głową 4s( nie chce dawać za dużo wyciskań, żeby nie doprowadzać do przykurczy klatki i pójscia barków do przodu co przy hiperlordozie jest częste - plecy okrągło-wklęsłe)
wyciskanie hantelek siedząc4s/podciąganie sztangi do kaltki szerokim uchwytem4s
wyciskanie sztangi wąsko na triceps 4s

Nogi
Najważniejszy trening tu nie ukrywam, że mam dalej pare wątpliwości. Przysiady wiadomo - podstawa, ale z tego co czytałem przy lordozie nie są wskazane ani te ze sztangą z przodu/z tyłu/ na hack maszynie. Bynajmniej na razie pozegnam sie z nimi i spróboje takim sposobem atakowac i wzmocnic nadmiernie rozciagniete posladkowe, kulszowo goleniowe oraz rozciagnac biodrowo-lewdzwiowe, napinacz powiezi szerokiej, prostu uda. Tak to jakos widze

Wyciskanie nóg siedząc 4s
prostowanie ud siedząc 3s
uginanie ud leżąc 3s
wykroki chodzone/przysiady wykroczne (długie kroki) 4s
odwodzenie nogi w tył/odwodzenie nóg na zewnątrz 3s
wspięcia na palce/wspięcia na palce w siadzie 3s

Zestaw Pull hipertrofia

podciaganie na drazku rozne warianty/sciaganie drazka do klatki 4s
wioslowanie w siadzie 4s
odwrotne rozpiętki 5-6s
uginanie ramion hantelkami siedząc jednorącz z jednoczesnym skurczem izometrycznym drugiej ręki 3s(po 15 pow na reke)
modlitewnik 3s

Zestaw Push hipertrofia
Wyciskanie hantelek skos w górę 4s
pompki na porączach z obciążeniem 4s
Wznosy sztangielek bokiem 4s
Prostowanie ramion na wyciągu 4s

Dodatkowo po każdym treningu stretching oczywiscie z nastawieniem na rozciaganie przykurczow, a takze wybrane ćwiczenia z tych zestawów
http://www.youtube.c...h?v=7Svlc3TfCJA
http://www.youtube.c...h?v=8FAupvIa0jY
http://www.youtube.c...h?v=qahmqm0anv8

Jeśli chodzi brzuch myślę że może być

Glute bridge (bardzo ważne ćwiczenie przy mojej wadzie)
planks
ab wheel
Izometria brzucha (przyciskanie lędźwi do podłoża)
i ewentualnie
scyzoryki lub spięcia na maszynie tej co się chwyta rękoma u góry i nogami od dołu
unoszenie nóg na ławce skośnej
podnoszenie nóg pozycja jak do świecy dodatkowo nogi dajac na głowe coś na kształt "[" lędźwia cały czas przy podłożu

Taki plan sobie rozpisałem w oparciu o rozne opinie, analizy. Wiadomo plan ma nie tylko korygować wade postawy, ale też ma dawać bodźce do wzrostu. Prosze o opinie jak wy to widzicie.

Pozdro
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 167 Wiek 30 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 2391
Z moich dowiadczeń z hiperlordozą, i z tego co wyczytałem usłyszałem od mojego lekarza i metodyka. Lekarz mówił, że ćwiczenia w pochyleniu tulowia pogłębiają lordozę i powinienem je wykonywać z pasem. Brzuszki z wyprostowanymi nogami też pogłębiają lordozę(co do scyzoryków itd. nie mam pojęcia). Według jesiennego muscular development przysiady trójbojowe przenoszą więcej obciążenia na mięsnie posladkowe. Proszę, co bardziej doswiadczonych uzytkowników o zweryfikowanie. Też zajmę się spłycaniem mojej lordozy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 8 Wiek 34 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 681
Dlatego właśnie z planu starałem sie wyeeliminować ćwiczenia w opadzie,wiosłowania bede starał się robić w podporze jedynie jest unoszenie hantli na boki w opadzie ale to też można robić w podporze tułowia. A najlepiej pod brzuch podłożyć wałek z ręcznika. Co do brzucha unoszenie nóg na ławce skośnej staram się robić po by aktywować/ rozciągnąć napinacz powięzi szerokiej, który odgrywa znaczącą role w ustawieniu miednicy i robię je z nogami lekko ugiętymi w kolanach. http://www.exrx.net/Kinesiology/Posture.html Tu są podane ćwiczenia wspomagające spłycenie a także pogłebiające lordoze.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 29 Napisanych postów 857 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 112304
A ja podbijam ponieważ jestem zainteresowany spostrzeżeniami innych nt treningu Maćka

Osc.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening redukcja

Następny temat

Propozycja progresji z art na potreningu.pl

WHEY premium