Kondycja jest podstawą w zasadzie każdej dyscypliny sportowej, między innymi: piłki nożnej, koszykówki, sportów walki, czy kolarstwa. Dlatego też tak ważne są treningi siłowo-wytrzymałościowe i wytrzymałościowe w budowaniu formy przygotowującej nasz do sezonu startowego. Wiele osób w swoich przygotowania nastawia się za bardzo na treningi typowo wytrzymałościowe lub typowo siłowe. Istotne jednak jest połączenie ich w odpowiedniej ilości, tak aby jednocześnie poprawiać:
- kondycję,
- wytrzymałość,
- dynamikę,
- gibkość,
- zręczność.
W takiej sytuacji warto przemyśleć wprowadzenie w swój cykl treningowy między innymi:
- trening tlenowy,
- interwały w różnej formie,
- tabatę,
- kompleksy sztangowe.
W trakcie meczu piłkarskiego wysiłek nasz jest różnorodny. Bywają momenty, kiedy przez 10-15 sekund musimy dać z siebie wszystko, jak i takie, kiedy wysiłek nasz jest na około 50% możliwości. Dlatego też wysiłki gdzie przeplatamy maksymalny wysiłek, z lekkim wysiłkiem będzie podstawą. Wyróżnić tutaj warto:
- rozbieganie, około 45min. tygodniowo w tempie zakresu tlenowego,
- interwały intensywne HIIT (10-15 sekund sprintu na 30-45 sekund marszu lub truchtu. Daje to jeden interwał. Zacząć można od 6 takich interwałów raz w tygodniu, co tydzień dodając 1),
- tabata (inna forma wysiłku interwałowego, którą wykonać możemy w domu, czy na siłowni. Bez konieczności wychodzenia na powietrze. Np. w sytuacji mrozów, czy śniegu),
- kompleksy sztangowe (poprawianie swojej kondycji i wytrzymałości przy pomocy sztangi i takich ćwiczeń, jak siady, ciągi, rwania, podrzuty itp.)
Warto jest poczytać więcej w tym kierunku:
1. Aeroby:
http://potreningu.pl/articles/4933/trening-aerobowy-w-kulturystyce--cz--i
2. Interwały:
http://potreningu.pl/articles/1760/hiit-dla-sredniozaawansowanych
3. Tabata:
http://potreningu.pl/articles/4670/tabata--najlepsze-interwaly-by-spalic-tluszcz
4. Kompleksy sztangowe:
http://potreningu.pl/articles/1154/kompleksy-sztangowe-trening-metaboliczny
