SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening a zdrowie

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 744

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Wiek 2 lata Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 3
Cześć

Mam 25 lat, 170cm, waga ok.75kg, bf strzelam max 15%.

Do tej pory w zależności od tego ile miałem czasu robiłem nawet do kilkunastu jednostek treningowych w tygodniu, na tę liczbę składały się bieganie, pływanie oraz siłownia. Również sporo chodziłem - do pracy, zamiast samochodu czy komunikacji.

Teraz chciałbym zmniejszyć liczbę treningów, skupić się jedynie na zdrowiu, wyniki sportowe odstawić na drugi plan. Rozpoczynam studia wieczorowe, pracuję, możliwe, że dojdzie mi jeszcze dwu-semestralne szkolenie. Siedzę dużo przy komputerze. W związku z tym chciałbym się poradzić.

Nie zrezygnuję całkowicie z treningów, ale chciałbym je ograniczyć do max 3 w tygodniu. Zastanawiam się co będzie najlepszym wyjściem. Mogę biegać lub trenować siłowo. Dodatkowo mogę 5x w tygodniu robić te 3km w jedną stronę do pracy, czyli łącznie około 30km/tydzień.

Co wybrać? Dodam, że na siłowni trenuję raczej pod wytrzymałość - krótkie przerwy, umiarkowane obciążenie, treningi fbw. Natomiast biegałem dystanse ok.10km, myślałem o półmaratonie, ale nie mam czasu.

Zależy mi na zdrowiu i utrzymaniu mniej więcej fajnej sylwetki, nie chcę, by mnie zalało.

Czy jakiś sens będzie miało przeplatanie aktywności? No bo zawsze też można robić np.cykl 3-4 miesiące siłownia, 2 miesiące bieganie.

Proszę o poradę i pozdrawiam!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6496 Napisanych postów 62289 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777518

Biorąc pod uwagę, że chcesz się skupić na zdrowiu to zredukowanie ilości treningów w skali tygodnia wydaje się być słusznym posunięciem bo wiadomo, że co za dużo to nie zdrowo, a z tego co piszesz przybyło Ci obowiązków więc to też ma nie mały wpływ na ilość treningów.

Jeśli miałbym jakąś formę aktywności polecić dla zdrowia ogólnego to oczywiście trening siłowy, bez jakiegoś żyłowania wyników tylko spokojna powolna progresja ciężarowa. Pozwoli Ci to zachować zdrowe ciało i dobrze wyglądające. Choć to zależy od tego jak będziesz się odżywiał bo dieta jest elementem niezbędnym dla szeroko pojmowanego zdrowia.
Musisz też oczywiście technicznie trenować bo to gwarantuje bezpieczeństwo.

A nic nie stoi na przeszkodzie żebyś szerzej podszedł do tematu i trening siłowy wzbogacił o inną aktywność fizyczną, która dodatkowo zadba o stan Twojego układu sercowo-naczyniowego.
Na koniec treningu siłowego możesz dołożyć jakieś aeroby, interwały czy też met-con, który pozwoli Ci przepalić nieco płuca.
A ten rower też będzie fajnym pomysłem na dojazd do pracy jako dodatkowa aktywność fizyczna.

Polecamy również: Naczynia krwionośne, a trening siłowy




Zmieniony przez - rion10 w dniu 2021-09-22 11:12:07

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
monkey22 Doradca
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 33025 Napisanych postów 23130 Wiek 43 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 277970
Postaw na siłowy jako fundament kształtowania sylwetki a do tego jakaś forma aerobowa
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Wiek 2 lata Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 3
Właśnie o to chodzi, że wolę zainwestować więcej czasu na inne aktywności. Aeroby, czyli np.bieganie to jest rozgrzewka, te załóżmy 30 minut biegu, rozciąganie, wychodzi godzina a i dłużej, 2-3x w tygodniu. Do tego organizacja, prysznic, ogarnięcie się, posiłek.

Zastanawiam się czy może 5x w tygodniu 3km rano, 3km po południu marsz + trening siłowy 3x fbw, krótkie przerwy, duża intensywność będzie wystarczająco "aerobowo", żeby mnie nie zalało?

Postaram się w miarę liczyć makro.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6256 Napisanych postów 75961 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754448
Przede wszystkim sugeruję zastanowić się na ogólnym celem tych treningów. Rozumiem, że zależy Tobie na zdrowiu, ale to jest zbyt rozległe. Każda aktywność fizyczna wykonywana sensownie i dobrze pod względem technicznym, będzie działała prozdrowotne, więc można stwierdzić, że nie ma specjalnego znaczenia co będziesz robił, byle prowadzić aktywny tryb życia i dobrze się odżywiać.

Jeżeli jednak w jakimś stopniu zależy Tobie również na sprawności fizycznej, czy wspominanej wytrzymałości, to osobiście bym robił crossfit, kalistenikę i HIIT. Akurat trzy różnorodne treningi w tygodniu.

Moderator działu Odżywianie

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Redukcja tkanki tłuszczowej - brak efektów

Następny temat

Początkujący - odżywka białkowa

WHEY premium