SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Tauryna i jej potencjalne wykorzystanie w terapii*

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 16696

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11558 Napisanych postów 159225 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1229991
Tauryna i jej potencjalne wykorzystanie w terapii*
Taurine and its potential therapeutic application
Konrad Szymański, Katarzyna Winiarska
Zakład Regulacji Metabolizmu, Instytut Biochemii, Wydział Biologii, Uniwersytet WarszawskiStreszczenie

Tauryna (kwas 2-aminoetylosulfonowy), niebiałkowy aminokwas, występuje powszechnie w tkankach zwierzęcych, największe stężenia osiągając w mięśniach szkieletowych, sercu, mózgu oraz siatkówce. Chociaż związek ten może być syntetyzowany w wyniku przemian innych aminokwasów siarkowych - cysteiny i metioniny, to endogenne wytwarzanie nie zaspokaja w pełni potrzeb organizmu człowieka i dlatego konieczne jest dostarczanie tauryny z pokarmem. Szczególnie bogatym źródłem tauryny są produkty zwierzęce, a zwłaszcza ryby i owoce morza. Tauryna wykazuje właściwości antyoksydacyjne, reguluje stężenie Ca2+ w komórkach, jest neuroprzekaźnikiem i neuromodulatorem, odpowiada za osmoregulację, uczestniczy w tworzeniu kwasów żółciowych, moduluje przebieg reakcji zapalnej. Aminokwas ten wydaje się ważnym czynnikiem trofi cznym w siatkówce, układzie nerwowym i nerkach. Duże zainteresowanie budzi ochronna funkcja tauryny w mięśniu sercowym oraz antagonistyczne działanie tego aminokwasu względem angiotensyny II. Intensywnie badana jest także rola tauryny w regulacji metabolizmu glukozy. Dokładne mechanizmy działania tego aminokwasu w komórce nie zostały jednak dotąd poznane. Spadek stężenia tauryny w tkankach jest charakterystyczny dla wielu stanów patologicznych, m.in. cukrzycy. W licznych badaniach, w tym także klinicznych, wykazano, że suplementacja tauryną odwraca lub przynajmniej ogranicza zmiany związane z przebiegiem choroby. Wydaje się zatem, że aminokwas ten mógłby znaleźć zastosowanie w terapii schorzeń, takich jak: kardiomiopatia, miotonia, hipercholesterolemia czy nawet cukrzyca. Wymaga to jednak wielu dalszych wnikliwych badań.


I godne uwagi fragmenty:

Funkcje tauryny w ośrodkowym układzie nerwowym

Tauryna znana jest jako czynnik trofi czny w czasie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego (OUN) [131] oraz jako neuroprzekaźnik [86] i neuromodulator [78]. Stwierdzono również, że tauryna chroni przed neurotoksycznością wywołan glutaminianem [116]. Obserwowane skutki działania tauryny w OUN są najprawdopodobniej wynikiem zdolności tego aminokwasu do regulowania wewnątrzkomórkowego stężenia wapnia.

Brak akumulacji wapnia w wyniku działania glutaminianem w obecności tauryny nie jest jednak spowodowany antagonistycznym oddziaływaniem b-aminokwasu z receptorem NMDA [42]. Tauryna powoduje również zahamowanie występującego w czasie długotrwałej stymulacji neuronów odwrotnego antyportu Na+/Ca2+, co również przyczynia się do spadku wewnątrzkomórkowego stężenia jonów wapnia. Hamowane jest także uwalnianie wapnia z wewnątrzkomórkowych struktur błoniastych pod wpływem aktywacji metabotropowych receptorów glutaminergicznych. Ochronne działanie tauryny polega na obniżaniu wewnątrzkomórkowego stężenia wapnia, co zapobiega uszkodzeniu mitochondriów i zapoczątkowaniu
procesu apoptozy [149].
Uważa się również, że tauryna jest zdolna wiązać się nie tylko do receptorów jonotropowych, ale także jest ligandem receptorów sprzężonych z białkami G (G-protein coupled receptor - GPCR). Zaobserwowano, że GTP hamuje wiązanie się tauryny do tych receptorów [150]. Tauryna obniża wytwarzanie trifosforanu inozytolu (IP3) w układach doświadczalnych. Wydaje się więc, że aminokwas ten hamuje aktywowane przez glutaminian ścieżki sygnalizacyjne dzięki niepoznanym obecnie swoistym systemom metabotropowym[42].


Działanie tauryny w mięśniach szkieletowych i sercu

Miejscem działania tauryny w mięśniach jest kanał ClC-1 Badania in vitro na mięśniach traktowanych roztworem tauryny wykazały zdolność tego aminokwasu do obniżenia pobudliwości włókien mięśniowych przez zwiększenie dokomórkowych prądów Cl- [31]. Jest to wywołane oddziaływaniem tauryny z kanałem ClC-1 w miejscu o niskim powinowactwie. Analogi tauryny mające zwiększoną odległość między grupami obdarzonymi ładunkami albo z rozłożonym ładunkiem dodatnim oraz cząsteczki mające w dużych stężeniach zdolność do inhibicji transportera Tau w mniejszym stopniu powodowały wzrost przewodzenia chlorków [108]. Badania z wykorzystaniem metody path-clamp wykazały, że 20 mM tauryna zwiększa o 100% prąd Cl-. Zaobserwowano również, że pod wpływem tauryny kanał ten aktywowany jest przy bardziej ujemnym potencjale, co dodatkowo powoduje hiperpolaryzację błony. Ze względu na zdolność tauryny do obniżania pobudliwości włókien mięśniowych istnieje możliwość wykorzystania tego aminokwasu w terapii miotonii [30].W warunkach prawidłowych stężenie tauryny w ssaczym sercu wynosi od 2-3 mM u kota i krowy do 25 mM u szczura [142]. Uważa się, że tauryna zmniejsza obciążenie serca dzięki zmniejszaniu oporów naczyń obwodowych przez: 1) obniżanie stężenia soli w organizmie oraz działanie diuretyczne, 2) modulowanie skurczu obwodowych naczyń krwionośnych, 3) działanie antagonistyczne względem angiotensyny II
[118].

Tauryna poprawia kurczliwość serca u osób z zaburzeniami kardiologicznymi. Głównym mechanizmem tego oddziaływania jest regulacja wewnątrzkomórkowego stężenia Ca2+. Podanie tauryny powoduje wzmożenie transportu Na+ do wnętrza komórek przez wolne niezależne od tetrodotoksyny kanały sodowe, co w konsekwencji podwyższa stężenie jonów wapnia, dzięki aktywności transportera Na+/Ca2+ [117].
Obserwowano również wzrost transportu Ca2+ do wnętrza komórki przez kanały wapniowe typu L oraz wzmożone uwalnianie tego jonu z wewnątrzkomórkowych magazynów [36]. Stwierdzono również zdolność tauryny do regulacji procesu fosforylacji białek w tkankach serca [84].

Tauryna znajdująca się w trzustce występuje głównie w obrębie wysepek a. Nie zaobserwowano jej w komórkach wydzielających insulinę [23]. Nieznana jest rola tauryny w trzustce, niemniej jednak w warunkach normy fizjologicznej wykazano jej hipoglikemiczne działanie u ropuch, żab i królików, najprawdopodobniej wynikające z synergistycznego działania insuliną poprzez oddziaływanie z receptorem tego hormonu [56] Stwierdzono, że tauryna powoduje zwiększenie intensywności glikolizy oraz wzmożone pobieranie i zużywanie glukozy przez komórki wątroby i serca dorosłych szczurów [56].

Dostępne w literaturze doniesienia na temat wpływu tauryny na stężenie glukozy we krwi diabetyków są sprzeczne. Krótkotrwałe badania wykazywały brak hipoglikemicznych właściwości tego aminokwasu [43]. Jednak w wyniku długotrwałej suplementacji tauryną, po 5 miesiącach, obserwowano obniżenie poziomu glukozy we krwi szczurów z cukrzycą streptozotocynową [43,102]. Nie zostały zbadane mechanizmy tego działania. Możliwe, że zachodzi samoistna regeneracja trzustki [97]. Podawanie tauryny szczurom z cukrzycą typu 2 wywołaną dietą wysokofruktozową
także obniża stężenie cukru we krwi, choć nie zmienia poziomu insuliny w surowicy [99], stąd można wnioskować, że działanie tauryny nie opiera się na stymulacji wydzielania insuliny przez trzustkę. W badaniach in vitro wykazano natomiast zdolność tauryny do oddziaływania z oczyszczonym receptorem insulinowym [89]. Możliwe również, że dzięki swojej zdolności do oddziaływania z błoną komórkową, tauryna zwiększa dokomórkowy transport glukozy w tkankach obwodowych [99]. Co więcej, hipoglikemiczne działanie tauryny może być skutkiem zahamowania wchłaniania glukozy z przewodu pokarmowego. Wykazano, że tauryna hamuje aktywność zależnego od sodu transportera glukozy (SGLT-1) [74]. Transporter ten jest obecny w nabłonku jelita cienkiego
i jest odpowiedzialny za absorpcję glukozy z treści pokarmowej. Tauryna jest również zdolna do obniżania podstawowego poziomu uwalniania glukozy przez wątrobę w wyniku wpływania na syntezę glikogenu [47]. Hormony stymujące glukoneogenezę, działają poprzez zwiększenie wewnątrzkomórkowego stężenia Ca2+, co aktywuje szlak sygnalizacyjny zależny od PKC. Jednym z substratów PKC jest karboksylaza pirogronianowa [76]. Tauryna jest powszechnie uważana za czynnik obniżający stężenie wapnia w komórce, przez co mogłaby działać hamująco na syntezę glukozy de novo na poziomie pirogronianu. Wiadomo, że tauryna wykazuje działanie przeciwstawne do angiotensyny II. Zahamowanie aktywności tego hormonu, zarówno wskutek inhibicji konwertazy angiotensyny (EC 3.4.15.1, ACE), jak i stosowania antagonów receptorów AT1, powoduje wzrost wrażliwości na insulinę w różnych modelach zwierzęcych cukrzycy typu 2 [57,112] oraz w badaniach klinicznych [2,19]. Wykazano również zdolność antagonów receptorów AT1 do obniżania stężenia glukozy we krwi u szczurów z cukrzycą streptozotocynową, poprzez poprawę zużycia tego cukru przez tkanki obwodowe [24]. Wydaje się więc prawdopodobne, że hipoglikemiczne działanie tauryny w warunkach cukrzycy może częściowo wynikać z jej antagonistycznego działania w stosunku do Ang II.
link: http://www.phmd.pl/fulltxt.php?ICID=834257


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2011-01-11 15:43:16

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2011-01-11 15:59:26

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 885 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 16409
Okazuje się że Tauryna - niedoceniony i tani aminokwas, rzeczywiście działa antykatabolicznie, regeneracyjnie i prozdrowotnie. Teraz już nie ma powodów zeby promować na siłe glutamine, kiedy tauryna naprawde działa pozytywnie nawet w nie dużych dawkach. I jest bardzo tania.

pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Ciupelek - może pobieżnie przeczytałem treść w/w - ale ja jakoś nie widze takiego poetencjału. Do jakiej konkretnie frazy / fraz się odnosisz?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 885 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 16409
Do żadnej.
Uogólniłem na podstawie zdobytej wiedzy/doświadczeń
Prawdopodobnie czytałeś prace pana Amboziaka
http://slawomirambroziak.pl/legalne-anaboliki/tauryna-bycza-terapia/

Tekst jest o działaniu prozdrowotnym tego aminokwasu, ale jeśli ktoś czyta o taurynie pierwszy raz, wypada żeby wiedział o innych jej zaletach nieujętych w tekście. Stąd mój post i chęc wywołania dyskusji.

Jeśli mój post nie pasuje tutaj, to usuń.

pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Koniu151 Moderator
Ekspert
Szacuny 2998 Napisanych postów 51659 Wiek 33 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 348911
ah jest 14to letnia gwiazda treningu dla zaawansowanych.

art ambroziaka powstał dawno dawno temu(5 lat?) i miał na celu promocję produktów olim, ambroziak o glutaminie także cuda wygadywał w tv sfd.

tomq daj link do pełnego tekstu nie w pdfie.

pzdr/

Zmieniony przez - Koniu151 w dniu 2011-01-11 20:42:01

TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 885 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 16409

Twojej wiedzy koniu to nawet sam Stworzyciel się nie równa ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Koniu151 Moderator
Ekspert
Szacuny 2998 Napisanych postów 51659 Wiek 33 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 348911
wiem.


pzdr/

TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11558 Napisanych postów 159225 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1229991
tutaj link do stronki:
http://www.phmd.pl/fulltxthtml.php?ICID=834257 

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Ciupelek - jest tak tak jak Koniu napisał, niestety wpływ tauryny na regenerację, katabolizm itp - jest raczej polemiczny, a jesli juz - to bardzo subtelny.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 691 Wiek 37 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 7764
Seven days of oral taurine supplementation does not increase muscle taurine content or alter substrate metabolism during prolonged exercise in humans

Stuart D. R. Galloway,1 Jason L. Talanian,2 Anna K. Shoveller,3 George J. F. Heigenhauser,4 and Lawrence L. Spriet2


http://jap.physiology.org/content/105/2/643.longABSTRACT

This study examined 1) the plasma taurine response to acute oral taurine supplementation (T), and 2) the effects of 7 days of T on muscle amino acid content and substrate metabolism during 2 h of cycling at ∼60% peak oxygen consumption (O2peak). In the first part of the study, after an overnight fast, 7 volunteers (28 ± 3 yr, 184 ± 2 cm, 88.0 ± 6.6 kg) ingested 1.66 g oral taurine doses with breakfast (8 AM) and lunch (12 noon), and blood samples were taken throughout the day. In the second part of the study, eight men (22 ± 1 yr, 181 ± 1 cm, 80.9 ± 3.8 kg, 4.21 ± 0.16 l/min O2peak) cycled for 2 h after 7 days of placebo (P) ingestion (6 g glucose/day) and again following 7 days of T (5 g/day). In the first part of the study, plasma taurine was 64 ± 4 µM before T and rose rapidly to 778 ± 139 µM by 10 AM and remained elevated at noon (359 ± 56 µM). Plasma taurine reached 973 ± 181 µM at 1 PM and was 161 ± 31 µM at 4 PM. In the second part of the study, seven days of T had no effect on muscle taurine content (mmol/kg dry muscle) at rest (P, 44 ± 15 vs. T, 42 ± 15) or after exercise (P, 43 ± 12 vs. T, 43 ± 11). There was no difference in muscle glycogen or other muscle metabolites between conditions, but there were notable interaction effects for muscle valine, isoleucine, leucine, cystine, glutamate, alanine, and arginine amino acid content following exercise after T. These data indicate that 1) acute T produces a 13-fold increase in plasma taurine concentration; 2) despite the ability to significantly elevate plasma taurine for extended periods throughout the day, 7 days of T does not alter skeletal muscle taurine content or carbohydrate and fat oxidation during exercise; and 3) T appears to have some impact on muscle amino acid response to exercise.

"Nie dyskutuj z d****em: najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"

Tłuszcze - Kompilacja --> http://www.sfd.pl/Tłuszcze_-_Kompilacja-t464716.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Witaj N-e-o,

w sumie podobnie jak z tauryną sprawa wygląda z karnityną, zwiększenie jej zasobów w tkance mieśniowej poprzez suplementację jest niemal nierealne przy konwencjonalnych dawkach (do 3g na dobę).
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Prośba o weryfikację

Następny temat

Bcaa i białko - razem?

WHEY premium