SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Tai chi... działa w walce? A konkretnie taijiquan

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 6308

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1939 Napisanych postów 17102 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 90281
Do niedawana tai chi kojarzyło mi się z brzuchatymi dziadkami trenującymi w parku po to żeby rozruszać kości. I rzeczywiście jest spora liczba osób robiąca to tylko rekreacyjnie ale... jest też tai chi które po pierwsze, jest kompletne (uderzenia, grappling i brudne sztuczki), po drugie organizowane są w tym zapaśnicze zawody wyglądające podobnie do zapasów stylu klasycznego z dozwolonymi podcięciami nogami ze stylu wolnego czy judo





Robiąc rozeznanie, dowiedziałem się że rodzina Chen, a zwłaszcza niejaki Chen Ziqiang, wiodą prym w tai chi które nie jest ściemą











Byłoby ciekawie zobaczyć walkę Xu Xiaodonga - zawodnika mma który ostatnio popadł w konflikt z tradycjonalistami (i ich nokautował), z takim Chenem Ziqiangem

Jeszcze coś, ciekawa historia tutaj od 8:45



Jakby ktoś nie znał angielskiego - Ramsey Dewey, profesjonalny zawodnik mma, dostał kiedyś oklep od atletycznego i lżejszego od niego dziadka, który jak mniemam trenował te tai chi które działa. Najpierw na same chwyty, a potem poprosił Ramseya o to żeby ten zadał mu ciosy, po czym unikał ich samym balansem ciała. Przypomina to niepotwierdzone plotki o tym jak Oyama miał kiedyś dostać w papę od podobnego dziadka od tai chi, który miał uniki niczym Mayweather :P
Jakby tego było mało, Dewey twierdzi też że jego trener od judo który był w międzynarodowej kadrze, miał w judo czarny pas i był z wagi ciężkiej - był rzucany w dokładnie ten sam sposób. Jeśli mówi to osoba która ogólnie stara się walczyć ze ściemą i jakimiś "telepatycznymi" mocami w sztukach walki, to jest to wiarygodne.

Może i Ramsey nie był zawodnikiem mma najwyższych lotów i jak sam mówi miał braki atletyczne (zwalił tu winę tylko i wyłącznie na to że ten dziadek był super atletyczny), no ale chyba jednak jest coś też na rzeczy w tym "pushing hands" od taijiquan

Nie twierdzę że jest lepsze od zapasów czy judo, ale być może jest trzecią sztuką walki którą dobrze znać jeśli chce się być dobrym w obaleniach czy obronie przed nimi. Także nie tylko zapasy i judo, ale też i taijiquan. Ciekawa sprawa, może Dacheng coś więcej o tym napisze
5

"Dzięki za złoto, mój ty bohaterze" - 100 dan Diego.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 250 Napisanych postów 793 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 11206
songo2010
w judo są podcięcia i zawsze się je ćwiczyło nigdy nie słyszałem stwierdzenia, że w judo podcięć się nie ćwiczy


Najwyraźniej nie zrozumiałeś co przedmówca chciał ci przekazać...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 706 Napisanych postów 4378 Wiek 48 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 75792
To jest kwestia metodyki treningowej i ustalenia co jest celem, a co metodą. Tam, gdzie w sztuce walki z oczu traci się cel nadrzędny czyli umiejętność wygrania fizycznej konfrontacji, a celem samym w sobie staję się wykonanie jednego z wielu rozwijających tę umiejętność ćwiczeń (kata w karate, lepkie ręce w różnych odmianach wushu itp) sztuka walki zamienia się w sztukę wykonywania pomocniczego ćwiczenia. Tak jakby w boksie celem przestało być nokautowanie przeciwników, a stało się nim np. tarczowanie - kto lepiej bije w tarcze, ten jest lepszy (albo kto lepiej skacze na skakance). Z biegiem czasu kolejne generacje adeptów tracą wiedzę, jaki był cel tego ćwiczenia i jak wyciągnąć z niego korzyści w mordobiciu. Efekt końcowy jest taki, że forma ćwiczenia całkowicie wypiera jego treść i dana linia przekazu ze szkoły walki staje się szkołą tańca - świadomie pomijam tu historyczne, społeczne i polityczne uwarunkowania dlaczego gros tradycyjnych chińskich szkół walki poszedł w stronę tańca.
Prawdziwe znaczenie konkretnych ćwiczeń rozumieją tylko Ci, którzy mają doświadczenie w pełnokontaktowej walce. Te szkoły taichi, wingchun (czy co tam jeszcze kojarzy się z "nie umiem się bić"), których adepci walczą/sparują są w stanie produkować przyzwoitych fajterów.
7
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1939 Napisanych postów 17102 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 90281
No wiem, ale myślałem że tai chi to w nawet najmniejszym stopniu nie zajmuje się ćwiczeniem w kontakcie. A tu nie dość że coś takiego, to jeszcze widzę wiele opinii w necie że to dobra alternatywa dla judo czy zapasów, plus wielu z to trenujących ćwiczy jeszcze uderzenia, sparują z ludźmi z sandy itd

Podobno Hung Gar też jest dobre

"Dzięki za złoto, mój ty bohaterze" - 100 dan Diego.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1013 Napisanych postów 5401 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 136808
Yawara, Kenpo Taijutsu.

SW o długiej tradycji w Polsce.

O Modern Jiu Jitsu nie wspominając.

Nie trzeba jechać do Pekinu:)


Zmieniony przez - Gats 2 w dniu 2020-07-15 22:16:12
1

,,Ludzie chwytają za miecz, by ukoić rany na duszy, których doznali w przeszłości. I by umrzeć z uśmiechem na ustach".

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2678 Napisanych postów 9011 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 221388
Puar takie tradycyjne zapasy były w każdym zakątku świata od dawien dawna



Ssireum z Korei



Pahlavi wrestling z Iranu
Btw Modern Ju Jitsu to Praktycznie MMA w kimonach bez uderzeń w parterze
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 409 Napisanych postów 2089 Wiek 7 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 111617
Zapasy to chyba najbardziej naturalny ze sposobów na rywalizację między chłopami. Nie wiem jak wy, ale ja jak za dzieciaka czasem się gdzieś z kimś "biłem" to nie leciały tam sierpy i haki, a właśnie to było przepychanie, obalenie, jakieś próby duszenia itp. Poza tym, o ile nie spadniesz jakoś niefortunnie to chyba ciężko znaleźć mniej inwazyjny sport walki.

Od Tai Chi i ogólnie tego typu szkół specjalistą forumowym jest Dacheng. Gość ma przeogromną wiedzę, kiedyś wrzucał w jakimś temacie przykłady tego jak wyglądają "prawdziwe" sparingi Tai Chi i gimnastyka to nie była.
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1939 Napisanych postów 17102 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 90281
Tak nieśmiało i niebezpośrednio stwierdziłem, że może judo czy "nasze" zapasy przeoczyły coś w mechanice ludzkiego ciała i to coś co prezentuje np Chen Ziqiang jest warte poznania, nawet jeżeli ktoś i tak jest już dobrym zapaśnikiem

Chociaż może eksperci w stylu klasycznym zapasów nie widzą w tym nic specjalnego, nie wiem nie znam się ;)

"Dzięki za złoto, mój ty bohaterze" - 100 dan Diego.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 64 Wiek 23 lat Na forum 4 lata Przeczytanych tematów 932
Każda sztuka walki działa jeśli się ją dobrze użyje.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 250 Napisanych postów 793 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 11206
Puar
Tak nieśmiało i niebezpośrednio stwierdziłem, że może judo czy "nasze" zapasy przeoczyły coś w mechanice ludzkiego ciała i to coś co prezentuje np Chen Ziqiang jest warte poznania, nawet jeżeli ktoś i tak jest już dobrym zapaśnikiem

Chociaż może eksperci w stylu klasycznym zapasów nie widzą w tym nic specjalnego, nie wiem nie znam się ;)


Jest cała masa "przeoczonych" tematów z powodów braku możliwości ich zastosowania w walce. Coś co definiujemy jako sport, to jest tak jakby wynik konfrontacji całej masy ludzi. Każdy sport kiedyś wyglądał nieco inaczej i odrzucanie kolejnych technik doprowadziło go do obecnego wyglądu. Gdybyś ludzi z tego Tai chi konfrontował z zapaśnikami, to za jakiś czas bardzo by się do zapasów upodobniło.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1939 Napisanych postów 17102 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 90281
Zależy co by wygrywało

"Dzięki za złoto, mój ty bohaterze" - 100 dan Diego.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2678 Napisanych postów 9011 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 221388


tu dorzucę jeszcze Mongolskie zapasy bo imo pasuje do tematu
Btw miało być "PAHLAVIAN wrestling" a nie Pahlavi ,przejezyczenie


Zmieniony przez - bane158 w dniu 2020-07-17 00:36:20
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Obrona przed obaleniami

Następny temat

Obrona przed obaleniem

WHEY premium