SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Rozgrzewka

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 1109

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 134 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2121
Witam, zastanowiło mnie jedno pytanie. Dlaczego trzeba się rozgrzewać? Wiem, że chodzi o uniknięcie kontuzji i o większą efektywność podczas treningu. Natomiast zastanawia mnie czym jest to spowodowane, że po rozgrzaniu jest o wiele mniejsze prawdopodobieństwo kontuzji i lepiej nam się rozciąga. Pytanie trochę bardziej anatomiczne ;d.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
wirda Taekwondo Coach
Ekspert
Szacuny 138 Napisanych postów 4979 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 35920
Rozgrzewka ma za zadanie zwiększyć temp. w naszym ciele, lepkość mięśni i ich elastyczność, przygotować organizm do wysiłku właściwego (część główna w treningu).

Porównam do to czynności jakie wykonuje kowal..
Nie da rady formować stali która nie jest rozgrzana, wystarczy że źle uderzy i stal pęka. Łatwiej może na nią wpłynąć, jeśli posiada odpowiednią temperaturę, wówczas "formowanie" odbywa się beż żadnego uszczerbku na jakości stali, tak samo jest z Twoimi mięśniami.

Ponadto zwiększamy zakres ruchu, powiększamy objętość naczyń krwionośnych - większa ilość transportowanego tlenu i wiele innych aspektów.

Trener PoTreningu.pl
AdrianIwanowski.eu

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 134 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2121
Ale dlaczego rozciąganie jest o wiele bardziej efektywne i mniej awaryjne? Ścięgna się rozluźniają? Nie mam pojęcia
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
wirda Taekwondo Coach
Ekspert
Szacuny 138 Napisanych postów 4979 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 35920
Pod wpłwym rozgrzewki (wstępnego wysiłku fizycznego) zaczyna szybciej bić nasze serce, pompuje wówczas więcej krwi, pobudzamy układ oddechowy, krążenia i ukł. mięśniowy.

Jak pisałem wcześniej zwiększa się temperatura mięśni, włókna są bardziej elastyczne co oznacza mniejszą podatność na mikrourazy np. naderwania.

Gdy nasz układ krążenia jest "rozpędzony" krew może transportować więcej tlenu, co oznacza że włókna są lepiej "odżywione" dzięki czemu jesteśmy gotowi podjąć zwiększone obciążenie cz. głónej - np. podnieść więcej kg, przebiec szybciej - dłużej, kopnąć wyżej - mocniej itp.

Ot cała filozofia, jeśli dalej Cię to nie zadowala to sprecyzuj swoje pytanie.

Trener PoTreningu.pl
AdrianIwanowski.eu

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 732 Wiek 33 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8051
z tym rozciąganiem to nie do końca chyba jest tak że jest efektywniejsze po rozgrzewce.
Za każdym razem jak byłem na jodze to przechodziliśmy od razu do ćwiczeń rozciągających, bez rozgrzewki, a postępy szły elegancko.
Rozciąganie statyczne powinno się wykonywać na koniec treningu (na dobrym rozgrzaniu w takim razie) z innych powodów niż to że lepiej wychodzi.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
wirda Taekwondo Coach
Ekspert
Szacuny 138 Napisanych postów 4979 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 35920
Rozciąganie można zastosować przed i po treningu. Jeśli rozciąganie jest dobrze poprowadzone to już samo w sobie może być dobrą rozgrzewką.

Trener PoTreningu.pl
AdrianIwanowski.eu

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 183 Wiek 52 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 590
Wystarczy poczytać "Superstawy" i "Rozciąganie odprężone" Pawła Tsatsuline.
Rozciąganie z yogi jest rozciąganiem związanym ze wstępnym przeczekaniem napięcia.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 732 Wiek 33 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8051
Wirda:
W ramach rozgrzewki statyczne odpada. Oczywiście można je zrobić i nikt Cie za to nie zamknie ani nie umrzesz od tego. Ale po co robić coś źle jak można dobrze.

Roman:
Tak, ale co to zmienia w tym że nie trzeba się przed nim rozgrzewać w tradycyjny sposób. Jeśli trening składa się tylko z rozciągania to nie jest konieczne rozgrzewanie się, tylko przechodzi się od ćwiczeń łatwiejszych, w mniejszym zakresie ruchu i je mozemy potraktować jako rozgrzewkowe, do tych trudniejszych, gdzie już kształtujemy swoją gibkość.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
wirda Taekwondo Coach
Ekspert
Szacuny 138 Napisanych postów 4979 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 35920
Miałem na myśli przebieg od ćwiczeń łatwiejszych do trudniejszych, a na końcu rozciąganie dynamiczne, ale faktycznie.. zgodze się z Tobą że nie jest to najlepszy sposób.

Trener PoTreningu.pl
AdrianIwanowski.eu

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 134 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2121
Macie SOGI.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
wirda Taekwondo Coach
Ekspert
Szacuny 138 Napisanych postów 4979 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 35920
Ciesze się że pomogłem.

Trener PoTreningu.pl
AdrianIwanowski.eu

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

FBW jako dopełnienie MT-MMA

Następny temat

Służba przygotowawcza - Wosjko

WHEY premium