SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Palenie Chasz/Ganja

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 23416

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 49 Napisanych postów 5025 Wiek 35 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 44470
jeszcze o papieroskach (jeżeli kogoś ciągnie do głupoty)

artykuł Emilii Florkiewicz

Od 1992 r. utrzymujemy absolutny rekord świata w paleniu. Spalamy w Polsce 90 miliardów papierosów rocznie za ponad 3 miliardy dolarów. Są to przeliczenia bezwzględne, na liczbę mieszkańców. W przeliczeniu tylko na palących mężczyzn prześcignęli nas Japończycy: 61% mężczyzn pali - jest to najwyższy wskaźnik dla krajów uprzemysłowionych.

Podana na paczce zawartość nikotyny w papierosie została oznaczona na podstawie spalania papierosa przez standardową maszynę, a nie przez człowieka, który potrafi zaciągnąć się mocniej.

* 39-63% wszystkich osób niepalących jest narażonych na bierne palenie.

* Niepalące żony palaczy są narażone o 35% bardziej na raka płuc, w porównaniu z kobietami niepalącymi, mającymi niepalących mężów.

* U dzieci biernych palaczy stwierdzono jednoznacznie zwiększoną liczbę przypadków astmy dziecięcej.

* Praktycznie wszyscy młodzi zawałowcy przed czterdziestką są palaczami. Dotyczy to nie tylko mężczyzn.

* U palaczy zawał występuje przeciętnie 10 lat wcześniej niż u osób niepalących.

* Papierosowy tlenek węgla blokuje u palaczy sporą część (5-15%) nośnika tlenu - hemoglobiny krwi.

* Sam tlenek węgla z dymu papierosowego nie ma bezpośredniego wpływu na mięsień sercowy - fatalne skutki wywołuje niedotlenienie.

* Palenie w młodym wieku zdecydowanie podwyższa ryzyko chorób wieńcowych i zawału w wieku dojrzałym.

* Z badań Centrum Onkologii w Warszawie wynika, że w Polsce ponad 90% dorosłych palaczy zaczęło palić tytoń przed ukończeniem 18. roku życia.

Pozycja koncernów tytoniowych zależy od możliwości dotarcia do młodych ludzi. Zagraniczne koncerny tytoniowe są w Polsce sponsorami koncertów rockowych i imprez sportowych, podczas których reklamuje się wyroby tytoniowe.

* Na reklamę jednej marki papierosów koncern przeznacza od 3 do 5 mln dolarów.

* Papieros jest jedynym legalnym narkotykiem na świecie.

* Można uzależnić nałogowo od nikotyny: szczury, małpy, króliki i... człowieka.

* Trujące gazy dymu tytoniowego zawierają zawiesinę ponad 50 związków chemicznych wywołujących raka.

* Palenie wzmaga poziom "złego" cholesterolu LDL, podwyższa poziom trójglicerydów (tłuszczów) i obniża poziom "dobrego" HDL.

* Ocenia się, że prawie 90% nowotworów płuc u człowieka jest bezpośrednią lub pośrednią konsekwencją nałogu tytoniowego.

Najnowszy francuski raport medyczny (1998), uwzględniający szkodliwość społeczną, toksyczność i zdolności uzależniania psychicznego od narkotyków, umieszcza papierosy w drugiej klasie narkotyków, razem z amfetaminą i zbliżonymi do niej substancjami psychotropowymi.

* Papieros jest poważnym źródłem metali ciężkich dla palacza: arsen - 615-1170 nanogramów, kadm - 2000-3000 nanogramów, ołów - 9840-14 760 nanogramów.

* Ciemny tytoń suszony na powietrzu zawiera więcej rakotwórczych nitrozoamin niż tytoń jasny, suszony termicznie.

* Rezygnacja z palenia zawsze się opłaca dla serca, ponieważ usunięty zostaje bezpośredni czynnik zatrucia mięśnia sercowego, tzn. tlenek węgla. Niestety, w przypadku innych schorzeń, np. zmian przedrakowych w płucach, może być już za późno, gdyż kancerogeny dymu tytoniowego mogą uszkodzić geny w sposób nieodwracalny.

Strategia odmowy palenia dla nastolatków

* Nie jestem taki głupi, jutro mam trening.
* Mam alergię płucną.
* Już próbowałem, jak się zaciągnę, zaraz mam atak astmy.
* Będę miała brzydki zapach z ust, nikotynową cerę.
* Popatrzę, jak ty się trujesz.
* Moi starzy już parę lat próbują rzucić palenie; nie ma głupich.
* Odpieprz się, ty narkomanie.
* Śmierdzisz jak stara popielniczka.
* Ja żyję ekologicznie.
* Już dawno rzuciłam palenie.
* Mam gumę nikotynową dla odwykowców, chcesz.

Sposób na rzucenie palenia

Jest to metoda, oparta na piciu wywaru z zielonego (niedojrzałego) owsa. Codziennie łyżkę stolową zielonych ziaren owsa gotujemy w objętości szklanki wody i tak przygotowany wywar pijemy przez dwa-trzy tygodnie. Podobno nie ma się ochoty na papierosa już po kilku dniach picia owsianego wywaru.

Dlaczego papieros szkodzi...

...płucom? Dym tytoniowy zawiera zawiesinę 50 związków chemicznych wywołujących raka. Trucizny z dymu tytoniowego przyczepiają się trwale do naszych genów. Sytuacja byłaby beznadziejna, gdyby nasze geny nie miały zespołu naprawczego. Dopóki człowiek jest młody, naprawa przebiega sprawnie. Ale z latami nasze zespoły naprawcze są coraz bardziej zmęczone. Kiedyś nastąpi takie zepsucie genów, że wywiąże się trwałe uszkodzenie, prowadzące do raka. Komórki płucne są "najbliżej" trucizn i biorą bezpośredni udział w ich wchłanianiu - nic dziwnego, że to właśnie rak płuc jest najczęstszy u palaczy.

...pęcherzowi? Ryzyko raka pęcherza wzrasta z liczbą wypalanych dziennie papierosów. Palenie jest przyczyną większości przypadków raka pęcherza. Uważa się, że w tych przypadkach obecne w dymie tytoniowym aminy aromatyczne i heterocykliczne stanowią czynnik rakotwórczy. Dowodem na pochodzenie czynnika rakotwórczego jest obecność w nabłonku pęcherza tzw. adduktów DNA z karcynogenami dymu tytoniowego. Mówiąc w dużym uproszczeniu, z powodu dymu tytoniowego "psuje" się DNA komórek nabłonka pęcherza, co może wywołać raka. Ale trzeba też dodać, że niektóre substancje zawarte w moczu wykazują właściwości przeciwnowotworowe.

...sercu? Trujące substancje dymu papierosowego przedostają się do krwi płucnej i są roznoszone po całym organizmie. Powodują wzrost lepkości krwi i podnoszą poziom fibrynogenu, zwiększają poziom białych ciałek krwi, zmieniają ich proporcje i uszkadzają prawidłowe funkcjonowanie. W sumie zmiany te oznaczają znaczne pogorszenie właściwości przepływu krwi - trudniej jej krążyć w naczyniach krwionośnych, których stan też się pogarsza. Nawet dwudziestoletni palacze mają wyższy poziom trójglicerydów (tłuszczów) i niższy poziom "dobrego" cholesterolu HDL we krwi. Poza tym nikotyna podwyższa ciśnienie krwi i zmniejsza światło naczyń krwionośnych, i tak już atakowanych przez arteriosklerozę. Gęsta, lepka krew z trudem przeciska się przez zwężone naczynia krwionośne. Mięsień sercowy dostaje coraz mniej tlenu. Organizm przegrywa, dzień w dzień zatruwany coraz to nową, olbrzymią porcją utleniaczy, trujących gazów, kancerogenów i substancji smolistych. W tych warunkach serce musi stanąć.

Opr. na podst. "Papieros na ławie oskarżonych", Stefan Ball, Oficyna Wydawnicza Medyk Sp. z o.o., Warszawa 1998
"Żyjmy dłużej" 6 (czerwiec) 2000

--=Zanim zadasz kolejne pytanie na forum=--
http://www.sfd.pl/Pierwsza_Wizyta_Jasia_na_FORUM-t355004.html

"Jak nie wiesz to się dowiedz, wpierw pomyśl potem powiedz..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 203 Wiek 40 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 5319
King89 - SOG za informacje, zgadzam się całkowicie z Tobą.
Tylko SEKS jest fajny, ale i tak najlepsze wrażenia są, gdy nie za często
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 79 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 334
przepraszam ale ja nie cpam ... tylko pale od czasu do czasu bo lubie ... i to w bardzo maych ilosciach ... tez dobrze sie odrzywiam ,... mam kolegow i to nie jednego ktorzy pala i to o wiele wiecej odemnie i normalnie rosna ... dzieki za wypowiedzi ... pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 203 Wiek 40 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 5319
ej, nie porównój się do kolegów, tylko dąż do obiektywnej doskonałości
(która jednak sama w sobie jest utopią).
Właśnie Twoje argumenty zostały wymienione w artykule, który zamieścił King89.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 200 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 3611
Zależy jakie masz ambicje, jeśli chcesz dać z siebie 100% przy pakowaniu to pakuj i nie pal wcale. Pamiętaj, że uzależnić się możesz szybciej niż się obejrzysz.

If you want a thing done well, do it yourself.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 1373 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 27568
wieksze sa spadki po ostrym melanzu niz po zielonym
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 253 Wiek 39 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 8974
Pewnie przecież jak gastro złapie, to na mase idzie;d
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 1373 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 27568
gastrofaze ??
...
Napisał(a)
Usunięty przez Charon za pkt 2 regulaminu
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 10598 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 47808
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 14 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 229
Jaranie zbytnio ci nie przeszkodzi jak palisz z głową. Ja pale bardzo często i rosne :] tylko trzeba pilnować diety, pić dużo wody i trzymać się planu treningowego :) nie jest łatwo ale da sie tego dokonać
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

taniec:D

Następny temat

slodkie bulki

WHEY premium