SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Odżywka białkowa dla chorej - niedożywionej osoby

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 27050

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 248 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 7680
Witam, niestety mój ojciec ma raka i jest po operacji. W sumie nic nie jadł przez jakieś 3-4 tygodnie, tylko kroplówki.
Stwierdzono że ma za mało białka we krwi teraz i lekarz zalecił "białka odżywcze" które są do kupienia w aptekach bez recepty.
Jeść tata może normalnie i jeszcze to ma wcinać.

Zapytałem o to, to babka sprzedała mi jakiś "naturidrink" 1 porcja 7.99zl. Wziąłem to do "badań"

Skład:
- białko 10g
- węgle 15g
- tłuszcz 7,6g

150 kcal. Jakieś witaminki w tym jeszcze i tyle.

Jak dla mnie to zwykłe naciąganie ludzi którzy nie wiedzą co to jest.

I teraz pytanie, w aptekach przecież też mają produkty Olipmu, może o takie coś chodzi?
Jakieś dobre białeczko bym tatowi zakupił z Olimpu lub inne dobre? Co myślicie, może ktoś coś polecić?

Mówiłem w aptece że to lepiej jak 1kg WPC kupię, na co babka że to jak ma być odżywcze to te. Tylko co w tym bardziej odżywczego to ja nie wiem.

To co mam:
http://www.apteka-melissa.pl/NUTRICIA Nutridrink Protein o smaku owoców leśnych 200 ml.html;1881
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6266 Napisanych postów 76018 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754780
Nutridrink jest suplementem specjalnego przeznaczenia żywieniowego. W swoim składzie zawiera białko, tłuszcze, węglowodany i niewielką ilość witamin oraz składników mineralnych. Występuje on w opakowaniach o pojemności 125 lub 200 ml. Suplementy tego typu przeznaczone są do żywienia osób chorych, które mają problemy ze spożyciem pożywienia w normalnej postaci, z różnego powodu:

- w czasie przewlekłej choroby,
- przed/po operacji,
- w czasie leczenia onkologicznego,
- po udarach.

Producent sugeruje, że w takich przypadkach warto stosować dwie butelki dziennie (pomiędzy posiłkami) przez okres 14 dni - jako uzupełnienie diety.

Na stronie internetowej producenta ciężko jest znaleźć dokładny skład produktu, to jest podstawą wiarygodności firmy. Nikt nie chciałby być oszukiwany poprzez sprzedawanie mu słabej jakości białka sojowego, pszenicznego, ryżu, czy grochu. Z kolei cukry mocno przetworzone z fruktozy, glukozy, laktozy. Cena produktu jest bardzo wysoka. Zdecydowanie nie jest warta zakupu. W 125 ml buteleczce znajduje się 300 kcal, w tym 18 g białka. Po ilości kcal domniemywać można, że jest to typowy gainer w ładnej butelce.

Lekarze z reguły przepisują go w opisanej sytuacji, z uwagi na to, że nie znają innych, lepszych produktów a takich na rynku jest wiele. Jeżeli w Twoim przypadku należy uzupełnić białko, to warto wybrać najlepszej jakości produkt, bez dodatków barwników, czy słodzików. Polecam zwrócić uwagę na:

https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Isolate_Protein-opis33551.html



Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1226 Napisanych postów 26443 Wiek 39 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 298508
niech pije tego nutridrinka
jest to jedyny tego ypu środek który MOŻE być substytutem zbilansowanej diety, między innymi na zawartość witamin, minerałów itp.
żadne białko,c zy suplement takiej roli pełnić nie może
a nutridrinki są tak zaprojektowane, żeby chora osoba w ostateczności mogła się żywić tylko nimi
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
w zasadzie to najlepiej byłoby się skontaktować z dietetykiem klinicznym, nie wiem w jakim stanie niedożywienia jest twój tata (podaj tutaj BMI), i jakie leki bierze oraz jakie wskazania/przeciwskazania żywieniowe posiada. Ja bym obstawiał za ustawieniem kompleksowej diety raczej niż jedynie "niech normalnie je + to jeszcze pije".

Potrzebuję info na temat:

- aktywności ojca (leży, leży i chodzi po domu, nie leży - jest aktywny w domowych warunkach, nie leży - wrócił do aktywności zawodowej - rodzaj aktywnosci:).

- ile schudł w ciągu ostatniego czasu, i w jakim tempie chudł

- jak aktualnie się odżywia, ma apetyt?

- co to za nowotwór?
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 248 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 7680
Nowotwór złośliwy jelita - wycięto w całości. Ma być łagodna chemioterapia. Lekarz kazał się przygotować - jeść i się wzmocnić. Białko we krwi na dolnej granicy dopuszczalności.

Ile kg spadło trudno powiedzieć, bo obecnie jestem bez wagi w domu a tata nie wychodzi, przed chorobą tata ważył około 75 kg. "Na oko" spadło jakieś 10kg, w bardzo krótkim czasie.

Aktywność czysto domowa, chodzi robi w domu różne rzeczy. Leży tylko gdy w nocy śpi. Na inne rzeczy za wcześnie - 4 tyg po operacji.

Apetyt mu dopisuje, znam się trochę na diecie bo sam stosuję na masę. Więc doradziłem gotowane mięso, jogurty naturalne, wafle ryżowe, owoce, mleko, chude wędliny. 3 posiłki dziennie tata je. Zawsze mięso + węgle.

Dieta musi być niskoresztkowa z tego co się dowiedziałem więc wykluczam słonecznik i inne tego typu nasiona choć są dobrym zródłem tłuszczy. Może brakować tych tłuszczy omega w diecie.

W dodatku wycięto spory kawałek jelita i tata ma ciągłe biegunki. Nie wiem czy to tak działa, ale myślę że w przypadku białka w płynie więcej się go wchłonie szybko z żołądka i nie zdąży "przelecieć" tylko przez układ pokarmowy.
Od dziś mamy tabletki od lekarza na zatrzymanie biegunki więc może tu już będzie lepiej.

Zastanawiam się nad zakupem zwykłego białka WPC albo izolat jakiś ale nie wiem czy to ma sens - tzn czy spełni swoją rolę zastosowane także w takim przypadku choroby a nie u sportowca. W sumie białko to białko ale sam nie wiem. Te naturidrinki są drogie niestety dlatego szukam alternatywy.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
moim zdaniem niewielkie ilości izolatu białek serwatki możesz dorzucić do diety, pilnuj by białko ogolem stanowiło ok 15 - 20% kaloryczności jadłospisu i by było jak najwyższej jakości.

daj mail - podeślę Ci taki prosty poradnik zywieniowy przy resekcji jelita.

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2011-03-18 20:37:59
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 248 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 7680
Ok, to zamówię jakiś izolat :)

Wielkie dzięki za pomoc.

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2011-03-18 21:24:28
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
poszło, wyedytowałem Ci mail w poscie powyzej - zeby Ci ktos spamu nie nawrzucał

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2011-03-18 21:25:05
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

CREATYNA co poradzicie :)

Następny temat

Nitrobolon! co tu więcej pisać!! Wchodzić.

WHEY premium