SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

OLIMP CLA - wiadomosci

temat działu:

NUTRIFARM&OLIMP

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 7073

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 3393 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15438
W zwiazku z pojawieniem sie OLIMP CLA postanowiłem na szybko zebrać kilka wiadomości na temat biologicznych właściwości dienów kwasu linolowego. Może coś się przyda


CLA ( ang. Conjugated Linoleic Acid) - sprzężone dieny kwasu linolowego. Badania nad własciwościami biologicznymi CLA rozpoczęły sie już w 1990 roku, kiedy jeden z zespołów naukowych wykazał przeciwmutagenne i przeciwnowotworowe działanie tego zwiazku. Od tamtego czasu wiele osrodków naukowych w dziedzienie chemii, biologii, medycyny prowadzi żmudne badania nad własciwosciami CLA i ich wpływem na procesy metaboliczne w organizmie ludzi i zwierząt.

Czy występują naturalnie?

Tak. CLA mogą powstawac podczas procesów technologicznych zachodzących w olejach roślinnych podczas ich przetwarzania. Jednakże głównym i najważniejszym ich źródłem w żywności jest tłuszcz mleczny ( i znowu pojawia sie plus dla mleka ) oraz tłuszcz śródmiąższowy zwierząt przezuwajacych. Mikroorganizmy przewodu pokarmowego zwierząt przezuwajacych izomerują kwas linolowy do sprzężonych dienów. Dzieje sie to dzięki działaniu enzymów wytwarzanych przez bakterie Butyrivibrio fibrisolvens obecne w żwaczu zwierząt przeżuwajacych. Powstające w przewodzie pokarmowym przezuwaczy CLA zostaja wchłoniete i wbudowane do fosfolipidów tkanki tłuszczowej i mleka. W ostatnim czasie wykazano róznież że w tłuszczu indyczym występuja podobne ilosci CLA ( wygląda więc że warto nieraz zamienic fileta z kurczaka na indyka )

Właściwości przeciwnowotworowe CLA

Badając właściwości CLA najwcześniej zauważono antymutagenne działanie sprzężonych dienów u myszy z chemicznie indukowanym nowotworem. Dalsze badania okazały sie zdumiewajace - CLA opóźnia i hamuje powstawanie nowotworów! Udowodniono to zarówno w badaniach in vivo jak i in vitro na gryzoniach. Stwierdzono istotne stytystycznie hamowanie powstawania raka skóry po podaniu myszom CLA a także raka sutka indukowanego związkami antracenu. CLA hamuja ponadto tworzenie sie nowotworów żołądka i przełyku wywołanych benzopirenem oraz zmniejszają rozrost tkanki nowotworowej. W badaniach in vitro stwierdzono takze hamujacy wpływ CLA na rozwój ludzkich komórek nowotworowych.
Istnieje coraz wiecej prac doświadczalnych wskazujacych na to że przeciwnowotworowe własnosci CLA zwiazane są z wpływem tych zwiazków na syntezę eikozanoidów oraz na system immunologiczny organizmu. CLA hamuja miedzy innymi syntezę rakotwórczej prostoglandyny E2 a takze powodują zwiekszenie aktywnosci limfocytów i makrofagów - głównych komórek obronnych

Wpływ CLA na tłuszcze

W większosci badań prowadzonych na gryzoniach oraz królikach wykazano, że pod wpływem CLA zmienia sie masa ciała zwięrząt oraz dochodzi do zmniejszenia ilosci tkanki tłuszczowej. W Większosci przypadków wykazano redukcję masy ciała z jednoczesnym zwiekszeniem beztłuszczowej masy ciała. W niektórych doświadczeniach redukcja masy ciała zwierząt karmionych CLA wynosiła nawet 50% w porównaniu ze stanem przed rozpoczęciem doświadzcenia. Wykazano ponadto, że redukcja masy ciała zwierząt nie była zwiazana z iloscią spożytej energii. Myszy karmione dietą wysokoenergetyczną (45% tłuszczu) oraz niskoenergetyczną (15% tłuszczu) do których dodano CLA, miały tak samo zmniejszoną masę ciała, ilość zapasowej tkanki tłuszczowej oraz lipidów w mieśniach. Badania in vitro wykazały, że CLA zmieniają metabolizm tłuszczu w organizmie zwierząt doświadczalnych na wiele sposóbów. Moze byc to spowodowane:

wzrostem aktywnosci transferazy karnitynowo-palmitynowej regulujacej betaoksydację kwasów tłuszczowych
redukcją aktywnosci lipazy lipoproteinowej w tkance tłuszczowej
redukcją objętosci komórek tłuszczowych,
redukcją liczby komórek tłuszczowych

Działanie antymiażdżycowe

W badaniach na zwierzetach zauwazono, że dodatek do diety wysokocholesterolowej CLA powoduje obnizenie stężenia cholesterolu całkowitego i LDL a także zmniejszenie nacieczeń lipidowych w aortach. W zależnosci od wysokości zastosowanej w diecie dawki CLA stwierdzono zmniejszenie złogów miażdżycowych, a także mniejsze odkładanie sie tkanki tłuszczowej. Ponadto wykazano, że CLA moze wykazywac silniejsze własciwosci antyoksydacyjne niz witamina E co ma ogromne znaczenie w zapobieganiu utlenianiu lipidów osocza, błon erytrocytów i lipidów tkanki wątrobowej.

Na podstawie dotychczasowych badań ( wciąż jeszcze skromnych) można wywnioskować że dieny kwasu linolowego moga odgrywac wazną rolę w procesach antynowotworowych a także wpływać korzystnie na skład ciała, przyczyniajac sie do redukcji tkanki tłuszczowej oraz wzrostu beztłuszczowej masy ciała. Najczęściej zalecane dawki to 1,5-3g na dobę


szukala
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 215 Wiek 34 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 1018
Troche odświerzę temat, a mianowicie nie moge przez pare miesięcy ćwiczyć, mam dużo nadwagę, waga rośnie z dnia na dzień przez leki które przyjmuje od paru lat .

Co najwyżej moge robić lekki trening aerobowy, mało intensywny, aby zbytnio się nie zatłuścić pomyślałem o dobrej misce (dieta) oraz od jakiegoś czasu zostałem zachęcony na skorzystanie z Olimp CLA z karnityną, w dawce zalecanej, czyli 4 kapsułki dziennie .

Jakby dobrze poszło i jeżeli zredukowałbym ten tłuszcz zmniejszył bym dawkę o połowę i pozostawił jako stałą suplementację .

Teraz mam takie pytanie, a mianowicie czy ktoś z Was olimpijczyków, tudzież gustujących w suplach OLimpa może ciepło się wypowiedzieć o tym środku ??

Pytanie zadałem by się jeszcze mocniej utwierdzić w tym, że to może jednak działać gdyż słyszałem dużo pozytywnych opinii, ale raczej z ust kobiet .

Teraz jeszcze zadam drugie pytanie i obiecuje ze owe pytanie będzie ostatnim, a mianowicie :

Z czym brać CLA jeśli wogóle można oraz kiedy brać CLA w dni wolne od moich skromnych treningów ?

Bardzo chciałbym schudnąć i obawiam się, że będe musiał schudnąć na wiór, że tak to nazwe i później zaczynać zabawe od zera, ale już z poważniejszym treningiem gdy wróce do zdrowia .

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam

DJ FAFA Pan uprawia Fitness

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Darku jak zwykle super artykul i wiedza z pierwszej reki :)
Dzieki!



McRaYvEn

Zmieniony przez - McRaYvEn w dniu 2004-01-07 14:06:03
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 4202 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 31691
przeczytałem - SOG sie należy

Życie jest za krótkie by być małym.....
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Darku a z jakimi suplementami najlepiej laczyc cla w celu budowy masy miesniowej i sily?



McRaYvEn
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Ciekawe te badania. Fajny art. thx.


"Trening i wiara zrobią ze mnie cara"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 1247 Wiek 36 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 18854
Swietny art. Oczywiscie jak bym mogl to polecial by SOG,ale mysle ze juz nie dlugo...


"I'll back"


Zmieniony przez - Paul_S w dniu 2004-01-07 15:11:05

ANIMAL

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 1895 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 36903
oj przyda się przyda
O wpływie CLA na spalaniu fatu już sporo czytałem ale jestem ciekaw czy sprawdza się on w budowaniu mięsa?! :)

nie mów mi jak mam żyć bo za mnie nie umrzesz...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 968 Napisanych postów 19326 Wiek 40 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 158882
Dosc ciekawy artykuł....teraz to chyba wszycy czekamy na ceny tego cuda

<<<Champions
are Made
Not Born
>>>

<<<Champions
are Made
Not Born>>>

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 3393 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15438
Mc, być może trudno tutaj sie dopatrywac jakiegoś specjalnego synergizmu z innymi suplementami, dlatego CLA moze byc niezależnie stosowane od innych suplementów zarówno w okresie budowania masy mieśniowej jak i kuracjac odchudzających. Produkt ten ze wzgledu na swoje działanie lipolityczne będzie szczególnie zalecany dla osób z tendencjami do łapania tłuszczu

szukala
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 2221 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 19900
Witam - fajny art.
ALe - przy padaniach podawano jaka dwake i jaka dawka jest jush skoteczna dla naszego organizmu?
I jak sie ma CLA do raka, ale takiego jush zdiagnozowanego, czy pomaga walczyc z nim czy tylko hamuje rozwoj?




NiC Na SiŁę - WsZyStKo MłOtKiEm
..::Oby Wam się dobrze działo, a że działo to armata - to by Wam się armaciało::..
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 2221 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 19900
Nie interesuje mnie dawka z instrukcji - tylko najmniejsza skuteczna dawka, bo jesli bralbym CLA to bardzie prozdrowotnie i nieliczyl na efekty w spadku masy (tluszczowej ofcorz)




NiC Na SiŁę - WsZyStKo MłOtKiEm
..::Oby Wam się dobrze działo, a że działo to armata - to by Wam się armaciało::..
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

matrix

Następny temat

OLIMP KREATYNA POWDER i Olimp Creapure Monohydrate Powder

WHEY premium