SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Nie trać czasu

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 2237

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 129 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 799
Witam
Na wstępie kilka słów wyjaśnienia. Artykuł ten prawdopodobnie spotka się z wieloma słowami krytyki, szczerze mówiąc licze na to. Wszystko co tu napisałem to moja subiektywna ocena, poparta pewnym doświadczeniem. Jeżeli jednak chcesz coś skrytykować to przeczytaj najpierw wszystko, a później chwile się zastanów...
A więc...
W życiu widziałem już wiele osób, które uważały się za twardzieli, pakerów itd. Osoby te przychodziły na siłownie ćwicząc według wszystkim bardzo dobrze znanych schematów, treningiem dzielonym 3-4 razy w tygodniu. trening dzielony jest tak popularny, że trudno znaleść osoby, które wykonują inne rodzaje treningu. Według mnie jednak trening dzielony na zwykłej zasadzie seria po serii jest stratą czasu i w ogóle nadaje się do du**. Dlaczego tak uważam? Weźmy na przykładzie przeciętnego Kowalskiego...Po pierwsze sama rozpiska, człowiek jest zapracowany nie zawsze uda mu się znaleść czas na trening a tu 18 a tu urodziny, a tu święta itp. Jeżeli ćwiczymy klate w poniedziałek, a w poniedziałek akurat wypadają nasze urodziny w danym dniu nie możemy pójść na trening to klata nam przepada...Co to oznacza? Że mięsień będzie nie ćwiczony przez 2 tygodnie...inny przykład, codzinnie doznajemy wzrostów i spadków energii, możemy trafić na złą pogodę, niewyspać się z określonych powodów, być zmęczony i tak dalej, pójdziemy trenować klate i trening nie wyjdzie nam za dobrze...Kolejna sprawa to objętość, katujemy mięśnie 12, a nawet 16 seriami ciężkich ćwiczeń, nawet jeżeli wykonujemy rozgrzewke i ćwiczenia wykonujemy poprawnie technicznie prawdopodobieństwo kontuzji maleje, ale nadal istnieje i wcale nie jest takie małe...Następną sprawą jest spalanie kalorii, trening dzielony spala ich poprostu mało...nikt z nas nie ma raczej idealnie dopracowanej diety, więc musi wykonywać godziny nudnych ćwiczeń aerobowych...Co więc proponuje? Trening obwodowy typu ACT itp.
Wiele osób uważa, że trening tego typu jest dla osób początkujących, pokaże wam, że tak nie jest i przedstawie zalety tego treningu, które mam nadzieje przemówią do wielu z was, na początek jednak kilka słów wyjaśnień o jaki konkretnie trening mi chodzi...Mam na myśli trening obwodowy składający się z 4-15 stacjii (zależnie od celu, ćwiczeń itd...) w którym to ćwiczenia wykonywane są po sobie z minimalną przerwą w ilości obwodów 2-6...
Jakie są zalety takiego treningu??

1. Jeżeli wypadnie nam jakiś trening z jakiegoś powodu niewiele stracimy, treningiem obwodowym możemy ćwiczyć 2, 3 razy w tygodniu, albo co drugi dzień.
2. Czas treningu dostosowywuje się do naszych potrzeb może trwać od 20 do 60 minut
3. Używamy znacznie mniejsze obciążenia niż przy zwykłym treningu dzielonym co wiąże się z mniejszym ryzykiem kontuzji
4. Spalamy ogromne ilości kalorii, ponieważ ćwiczymy bez przerw, trenując wystarczająco ciężko nie potrzebujemy wykonywać treningu aerobowego, a tłuszcz spalany jest w tęmpie ekspresowym-wiem to po sobie.
5. Wiele osób pomyśli, że trening ten nie zbuduje masy i siły. Osoby te mylą się, według mnie liczba powtórzeń nie jest aż tak ważne i nie wpływa w większym stopniu na to czy trenujemy na mase czy na rzeźbę..dlaczego? Ponieważ o tym decyduje w dużym stopniu ilość posiłków jakie spożywamy a także obecność lub brak treningu aerobowego...

Teraz kilka słów o mnie. Kiedy trenowałem treningiem dzielonym miałem problemy ze stawami, mimo dobrze wykonywane treningu, tak poprostu mam przy treningu obwodowym nie występują u mnie takie problemy, a wszelkie małe kontuzje są już przeszłościa...Trenuje w piwnicy, więc ciężko mi o rozgrzewke i trening cardio w zime...Dzięki treningowi obwodowemu trening cardio nie jest mi potrzebny a poziom tkanki tłuszczowej pozostaje na zadowalającym powodzie. Wzmacniam serce i kondycja mi rośnie mimo braku biegania i tak dalej, mam więc wszystkoe w jednym treningu. A co z masą?? Mimo, że od momentu zastosowania treningu obwodowego spaliłem sporo tłuszczu, to waga tak naprawde skoczyła mi do góry. Szczerze mówiąc mam znacznie lepsze efekty niż kiedy trenowałem splitem, wiem że każdy organizm jest inny, ale może warto spróbować? Moge więc śmiało powiedzieć, że trening ten jest idealny dla osób, które nie mają dużo czasu, a chcą tak jakby zastąpić posiadany tłuszcz tkanką mięśniową. Następna sprawa trening jest wymagający, jeżeli o mnie chodzi to uwielbiam ciężki trening, a czy jest coś bardziej wyczerpującego niż podnoszenie ciężarów bez odpoczynky przez kilkadziesiąt minut? Używam ćwiczeń głównie wielostawowych i wplatanie do treningu obwodowego takich ćwiczeń jak przysiad, MC itp. to coś niesamowitego, zawroty głowy, mdłości...to nazywa się ciężkim treningiem, każdy potrafi przyjść na siłownie i wykonać 10-12 serii na klate odpoczywając sobie po 2 minuty, ciężki trening obwodowy jest tylko dla prawdziwych twardzieli.
Pisząc ten artykuł nawet przez chwile nie miałem na myśli zawodowych kulturystów, ale zwykłych ludzi, którzy mają swoje obowiązki...

Trenujesz cały czas splitem? Nie masz efektów? Może właśnie w tym jest problem...zastanów się dobrze i spróbuj treningu obwodowego...mile się zaskoczysz...

Trening obwodowy, który wykonuje jest tylko wstępem to najcięższej według mnie metody treningowej, ale o tym napisze innym razem...

Chciałem tylko na zbliżający się wielkimi krokami Nowy Rok życzyć wam wielkich przyrostów masy i utraty tkanki tłuszczowej najlepszym możliwym sposobem. Pzdr

Nie trzeba być wielki żeby zacząć,
Ale trzeba zacząć żeby być wielkim!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 129 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 799
Wiem, że od diety, ale chodzi mi o to, że można osiągnąc mądrym treningiem obwodowym to samo co split + aeroby poświęcając na trening mniej czasu. Rozumiem o co Ci chodzi ze zmianą metod, ale to co napisałem na samym początku nie obejmuje stagnacji...nie napisałem, że trenując splitem nie zbudujesz mięśni...Poprostu uważam, że jeżeli wybierać między tymi dwoma to właśnie nie split. Pzdr i SOG dla Ciebie

Nie trzeba być wielki żeby zacząć,
Ale trzeba zacząć żeby być wielkim!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 326 Wiek 38 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 20967
no ciekawa dyskusja się zapowiada, kolega moim zdaniem przedstawił dosyć konkretne argumemnty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 129 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 799
Widze, że zainteresowanie żadne, ano taka praca...

Nie trzeba być wielki żeby zacząć,
Ale trzeba zacząć żeby być wielkim!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2058 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 33403
fbw, act maja swoje zalety, ale jednak tylko przy treningu siłowym można się skupić na danych partiach, stosować różne ćwiczenia, a np przy fbw zwykle stosuje się podstawowe ćwiczenia.

imo każdy musi sam dojść do tego, co najlepiej na niego działa. ja myślałem, że nie ma lepszego treningu od fbw, dopóki nie zacząłem robić superserii

"These are the people who always know a guy who knew a guy, who took steroids and his head exploded."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 129 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 799
Trening dzielony może być dobry, ale tylko dla osób, które przygotowywują się na scene, tylko oni potrzebują uwidaczniać każdy detal, dla zwykłej osoby ćwiczenia podstawowe wystarczą, a poza tym można nawet ułożyć sobie 3 treningi i trenować nimi naprzemian, a w każdym treningu używać innych ćwiczeń i też przepracujemy dokładnie każdy męsień. PS: superserie to świetne, ale ja najbardziej lubie serie łączone a nawet gigant serie, ale na te ostatnio mam za mało doświadczenia żeby je stosować...

Nie trzeba być wielki żeby zacząć,
Ale trzeba zacząć żeby być wielkim!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 20 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1182
Jeżeli ćwiczysz tak że aż Cie mdli to brawo. No cóż nie każdy dba o swoje zdrowie...

PZDR
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 1841 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 29343
Nie rozumiem ludzi, którzy piszą, że jakaś metoda treningowa jest lepsza od drugiej. Przy każdej metodzie będzie zastój. Najlepszą metodą jest ciągła zmiana metod.

Co Cię nie zniszczy to Cię wzmocni !!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 129 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 799
Kazach - Robiłeś kiedyś przysiady po 15-20p? Chyba nie skoro tak się wypowiadasz. Zresztą nie napisałem, że ćwiczenia codziennie przez wiele miesięcy, tak że na każdym treningu mnie mdli...poprostu są pewne ciężkie treningi i przy niektórych ćwiczeniach lekkie mdłości czy zawroty głowy to coś normalnego...zaznaczam że lekkie. I jak myślisz kto jest zdrowszy? Osoba, która ciężko trenuje, ale też i dużo opdoczywa, czy ktoś kto nie ćwiczy w ogóle, lub bardzo lekko...
And1Player - Jeżeli w jednej metodzie będziesz ciągle zmieniał liczbe powtórzeń, serii, ćwiczenia i sposób ich wykonywania to nie będzie zastoju (oczywiście są jakieś granice i dla każdego są inne), wyraziłem swoją własną opinie i uważam, że trening taki jest o wiele lepsze od splitu i dla wielu jest optymalny, dlaczego wyjaśniłem na początku...

Nie trzeba być wielki żeby zacząć,
Ale trzeba zacząć żeby być wielkim!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 1841 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 29343
"And1Player - Jeżeli w jednej metodzie będziesz ciągle zmieniał liczbe powtórzeń, serii, ćwiczenia i sposób ich wykonywania to nie będzie zastoju (oczywiście są jakieś granice i dla każdego są inne), wyraziłem swoją własną opinie i uważam, że trening taki jest o wiele lepsze od splitu i dla wielu jest optymalny, dlaczego wyjaśniłem na początku..."

Sam zaprzeczasz sobie tutaj. W pierwszej części piszesz, że nie ma opcji zastoju przy kombinacjach odnośnie jednej konwencji, a potem, że do pewnej granicy.

Też byłem przez pewien czas zagożałym przeciwnikiem splitu na rzecz FBW. Ciekawe, czy wiesz kiedy? Wtedy kiedy spróbowałem FBW po splicie. W miech zrobiłem 5 kg. na FBW! Potem owszem kombinowałem itp., ale już nie było takich osiągów! Co zrobiłem? Wróciłem do splita i prosze.. na splicie rosłem!

Co do FBW, jest to naprawde świetny trening niedoceniany. Wiem o co Ci chodzi z tym ciężkim treningiem, bo FBW oparty o same wielostawowe jest też naprawde trudny.

Jak wtedy zgrubłem 5 kg. każdemu radziłem FBW. Potem jakoś nie działał, to zmieniałem go - troche dalej dawał, ale to nie to samo. Potem spróbowałem split i poszło!

Jaki wniosek? Żadna metoda nie jest najlepsza! Najlepszą metodą jest zmiana metod!

Co Cię nie zniszczy to Cię wzmocni !!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 129 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 799
"Sam zaprzeczasz sobie tutaj. W pierwszej części piszesz, że nie ma opcji zastoju przy kombinacjach odnośnie jednej konwencji, a potem, że do pewnej granicy."
-Chodzi mi o to, że każdy ma jakąś granicę, której nie przekroczy, nawet jeżeli będzie zmieniał ciągle metody, mówie to o zwykłym przeciętnym Kowalskim.

Zgodze się z Tobą, ze zmiana metod jest najlepsza i sam też pewnie nie będę jechał cały czas tym samym systemem to się okaże, ale chciałem podać trening optymalny najlepszy dla przeciętnego Kowalskiego (Wiem, że się z nim powtarzam, ale mam nadzieje, że wiesz o co chodzi), trening taki łączy w sobie kilka elementów i nie wymaga dodatkowego cardio a spala tłuszcz jednocześnie budując mięśnie.

Nie trzeba być wielki żeby zacząć,
Ale trzeba zacząć żeby być wielkim!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 1841 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 29343
"-Chodzi mi o to, że każdy ma jakąś granicę, której nie przekroczy, nawet jeżeli będzie zmieniał ciągle metody, mówie to o zwykłym przeciętnym Kowalskim."

Źle rozumujesz. Każdy ma oczywiście jakieś granice - bez sterydów - ale nie o to mi chodzi. Przypuśćmy trenujesz ciągle FBW, to w końcu mięśnie dojdą do pewnej granicy (nie tej którą ma ustaloną przez nature) i nie pójdzie dalej, tzw. stagncja. Co wtedy należy robić? Zafundować mięśniom fale zupełnie innych bodźców - zmienić trening.

Po raz kolejny: najlepsza metoda, to zmiana metod.

Co do tego tłuszczu to aż tak nie przesadzaj, bo to głównie zależy od diety, ale po części też masz napewno racje.

Co Cię nie zniszczy to Cię wzmocni !!!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

POTRZEBNA POMOC

Następny temat

trenning na mase

WHEY premium