Panika związana z COVID-19 (chorobą spowodowaną koronawirusem 2; HCoV-19, SARS-CoV-2) jednych śmieszy, a innych przeraża.​​​​​​​ Pokazuje, jak łatwo jest zdestabilizować sytuację, używając nieproporcjonalnego zagrożenia.

Biorąc pod uwagę ilość śmierci związanych ze zwykłą grypą (nawet 600 000 rocznie), malarią (kilkaset tysięcy co roku), nowotworami (szacuje się, że w 2018 r. odnotowano 18,1 miliona nowych przypadków raka i 9,6 miliona zgonów z powodu raka), AIDS (w szczycie w latach 2004-2005 z powodu AIDS umierały 2 miliony ludzi rocznie; nadal umierają miliony), chorobami układu krążenia (setki tysięcy), przedawkowaniem leków (setki tysięcy), COVID-19 nie jest aż takim strasznym problemem (przynajmniej na razie). Wg danych CDC, w 2016 r. malaria spowodowała około 216 milionów infekcji i 445 000 zgonów. Szacuje się, że 90% zgonów w 2016 r. miało miejsce w Afryce. Czy słyszałeś jakiekolwiek informacje związane z AIDS, malarią, nowotworami czy zatruciem lekami w ostatnim czasie? A w ostatnich latach? No właśnie. 

Ok, a teraz praktycznie - ile czasu przetrwa wirus na siłowni?

covid19 sprzęt siłownia

Neeltje van Doremalen i wsp. twierdzą, iż COVID-19 (koronawirus 2) jest w stanie przetrwać 5.6 h na stali (mediana okresu półtrwania) i 6.8 h na plastiku (mediana okresu półtrwania). Tak więc oba rodzaje wirusa (SARS-CoV-1 i SARS-CoV-2) mogą pozostawać na powierzchni kilka dni (okres półtrwania oznacza np. że wyjściowo mamy 1000 mg substacji, po 4.5 dniach 500 mg, po kolejnych 4,5 dniach 250 mg, po kolejnych 4,5 dniach 125 mg itd; jest to uproszczenie, bo w rzeczywistości w środowisku nie mamy do czynienia z tak prostym modelem liniowym). Autorzy nie dają odpowiedzi na pytanie, czy jest jakaś progowa dawka wirusa, która zaraża. Poza tym wirusy były testowane w idealnym środowisku testowym (temperatura, wilgotność). Poza tym od ekspozycji do zarażenia wcale nie musi być taka prosta droga. Przykład? Bakterie. Co dziesiąta osoba jest nosicielem gronkowca złocistego, nawet 70-90% ludzi jest nosicielami przejściowymi. Gronkowiec złocisty jest bardzo efektywnym zabójcą osób o obniżonej odporności, zaadaptował się i nie są w stanie go pokonać liczne antybiotyki. Problem narasta przynajmniej od kilkunastu lat. Gdyby było tak łatwo umierać z powodu infekcji gronkowcem, to miasta już dawno byłyby puste. Niemniej infekcje szpitalne to potężny, przemilczany problem związany ze służbą zdrowia. Jak podaje prof. dr hab. med. Zbigniew Rybicki: „W jednym z badań, w którym wzięło udział 504 chorych z zakażeniem wywołanym przez MRSA (odmiana gronkowca odporna na antybiotyk), wykazano że w grupie, która w ciągu pierwszych 24 godzin otrzymała niewłaściwy antybiotyk, umieralność wyniosła 26,1%, natomiast w grupie, w której podano właściwy lek – 16,6%”. Zakażenia gronkowcowe mogą lokalizować się w obrębie różnych narządów. Szczególnie niebezpieczne jest zapalenie płuc, wsierdzia, natomiast skutki ogólnoustrojowe związane są z rozwojem ciężkiej sepsy lub wstrząsu septycznego, jako wyraz pobudzenia uogólnionej reakcji zapalnej przez TSST-1 (toxic shock syndrome toxin-1) i kwas lipoteichowy wchodzący w skład struktury błony komórkowej gronkowców.

Podsumowanie

Czy potencjalny wirus, np. SARS, na sprzęcie treningowym zainfekuje bywalców klubu? Tego nie wiemy. Nikt tego nie sprawdzał. Jednak wszystko wskazuje na to, iż dużo większym problemem od wirusów SARS może być ogólne nie przestrzeganie zasad higieny, chodzenie na siłownię w trakcie kuracji antybiotykami czy brak dezynfekcji sprzętu. W USA gronkowiec złocisty zabił w 2005 r. ~11 406 ludzi, w tym odmiana oporna na antybiotyki ~6639. Przy tym, zagrożenie spowodowane przez obie odmiany SARS wypada (na razie) dość blado.

Referencje:

Kristen Danforth, Reuben Granich, Danielle Wiedeman, Sanjiv Baxi, and Nancy Padian. „Chapter 2Global Mortality and Morbidity of HIV/AIDS”  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK525184/

https://www.cdc.gov/malaria/malaria_worldwide/impact.html

Neeltje van Doremalen „Aerosol and surface stability of HCoV-19 (SARS-CoV-2) compared to SARS-CoV-1”

Freddie Bray „Global cancer statistics 2018: GLOBOCAN estimates of incidence and mortality worldwide for 36 cancers in 185 countries” https://acsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.3322/caac.21492

Eili Klein, David L. Smith,† and Ramanan Laxminarayan „Hospitalizations and Deaths Caused by Methicillin-Resistant Staphylococcus aureus, United States, 1999–2005”

Matthijs Backx, MRCP, Brendan Healy, MRCP, MRCPath „Poważne zakażenia gronkowcem”  https://podyplomie.pl/medycyna/27063,powazne-zakazenia-gronkowcem

Komentarze (16)
lodzianin1

Chyba troche poczekamy zanim otworzą nam siłownię niestety.

3
F1.08

Dodajmy że co roku na świecie umiera około 2.5 miliona ludzi z powodu zwykłego.... zapalenia płuc. Tymczasem wszystkich zakażonych "Corona" jest raptem 175 000.

2
basmann

Tylko czy w przypadku zwykłego zapalenie płuc zamykają granice i tak panikują? Tutaj chodzi o zaraźliwość system zdrowia tego nie pociągnie, gospodarka również.

1
F1.08

W przypadku zapalenia płuc zamknięcie granic nic Ci nie da basmann ;) Granice są zamykane aby przełamać falę uderzeniową wirusa - aby naturalnie wymarł on tylko na tych osobnikach które już są zarażone. Wymrze, dalej już nie przejdzie i wtedy będzie się przywracało życie. Zresztą nie wszystkie państwa zamykają - Angole zupełnie się nie boją wirusa i wolą, aby społeczeństwo przeszło zakażenie i uodporniło się naturalnie. Bo to nie jest groźny wirus - jak na razie(oby nie było jakiś poważnych mutacji)

0
basmann

Wirus jest świeży są sygnały o nawrotach choroby, o jakim uodpornianiu oni mówią?
Dodatkowo spece z Chin sugerują że wirus uszkadza wątrobę.

0
F1.08

Co ty opowiadasz basmann... opowieści z Onetu jakieś. Patrz na dane oficjalne. Ilość powtórnie zarażonych jest właśnie minimalna! W Chinach spada całkowita ilość zakażeń. Wuhan wraca do życia. Info o wątrobie to jakaś komedia.. kto to badał i na kim? Tak samo jak krążyła plotka o zwłóknieniu płuc...ale nikt nie doczytał badania że chodzi tylko o tych którzy zmarli i to też nie każdy z nich...i wcale nie napisano że to trwałe zmiany. Zalecam chłodną głowę - czytaj wypowiedzi ludzi którzy faktycznie mają kontakt z koronawirusem, choćby nasz sanepid który ma już doświadczenie i wymienia się informacjami z innymi podobnymi instytucjami na świecie.

0
pawel39

rozumiem f1.08, że twoje informację są jedyne słuszne, obiektywne, najprawdziwsze i słuchasz najodpowiedniejszych ludzi? To ja czekam na nowe dobre informacje od ciebie

0
pawel39

jesteś teraz f1.08 moim autorytetem wiarygodności

0
anubis84

Z tym ze zapalenie płuc można opanować tego na razie nie ma skutecznego leku czy szczepionki. Jakby zakazów nie było to by pieron wie jak to się rozrosło, no i te 2,5 mln to w skali roku tu mamy ile 4-5 miesiecy dopiero i jakie zakazy wprowadzone.

0
lodzianin1

F1 tutaj nie ma co porównywać, prognozy są tragiczne. Oby się to szybko skończyło.

1
F1.08

Czyje prognozy Lodzianin? I dla kogo? Może dla Włoch czy Hiszpanii które sobie olały. Ale Polska? W Chinaj już teraz spada ilość zakażeń - więc wirus jest pod kontrolą. Prosta matematyka. Skoro umieralność wynosi 3%, to aby spustoszenie było takie same jak przy zwykłym zapaleniu płuc to zarażonych przez Koronowirusa musiałoby być 83 miliony ludzi (bo 83 miliony x 3% daje 2.5 miliona, czyli roczną ilość zgonów na zapalenie). A mamy na świecie 175 000 zakażonych. Dojdzie do 83 milionów? NIe ma szans :) Na szczęście.

0
tobikab

F1 liczba zarażonych jest na pewno kilkakrotnie wyższa, po prostu niektórzy tak łagodnie przechodzą tego wirusa, że nawet nie wiedzą że byli zarażeni. Najgorsze jest to, że osoba która nie wie, że ma wirusa i przejdzie go łagodnie może zarazić wszystkich wokół siebie

1
lordknaga

hiszpanie hiszpanami ale to co brytole odwalaja to sie w pale nie miesci... oni sa rzeczywiscie, najglupszym narodem na tej planecie a zaraz za nimi chyba amerykancy.

0
anubis84

Ludzie dopiero jak zobaczyli ile jest zachorowań, ze nie ma miejsca w szpitalach itp to dopiero zaczeli działać.

0
domosos

Nie ważne ile przetrwa, i tak pozamykane wszystko. Ale jakby tak chciał to przetrwa bardzo długo bo każdy ze sprzętu korzysta i mało kto wszytsko skrupulatnie odkaża

0
anubis84

Dokładnie się tego nie uniknie, bo cały czas ktoś dotyka, chyba ze kazdy by po sobie dobrze odkaził wsyztsko.

0