SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Moderatorzy odpowiadają na pytania internautów - 13.05.2010

temat działu:

Aktualności - Kulturystyka i Fitness

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 16337

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 229 Napisanych postów 2106 Wiek 53 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 33665
niwix: Proszę bardzo. Tak, widzę różnicę między kulturystą a osobą kwalifikującą się do rehabilitacji. Jest oczywistym dla mnie, że będą różnice w treningu w przypadku takich osób. Jednak wróć do punktu wyjścia. Teza, jaką starał się obalić Mawashi brzmiała: "W przypadku każdego skrzywienia kręgosłupa nie można wykonywać ciężkich, podstawowych ćwiczeń siłowych." i nie ma tu mowy o rehabilitacji (która kojarzona jest przede wszystkim z urazami, takimi na przykład jak Ty miałeś). Sama skolioza dotyczy bardzo dużego odsetka populacji, także wśród ćwiczących i wiem, że unikają oni pewnych ćwiczeń, np. właśnie przysiadów. Chodzi o to, by nie obciążać kręgosłupa, który i tak już z uwagi na wadę, nie jest tak sprawny, jak osoby bez wady. Pamiętajmy też, że po wielu latach treningów osiągnięcie masy 100+ nie jest trudne, a ów kręgosłup także musi to na sobie dźwigać.
Następny wątek dotyczył prostego pytania: po co w ogóle robić przysiady? Nie dla mięśni, bo są lepsze ćwiczenia ku temu, a przecież kulturyście o mięśnie powinno chodzić (także kulturyście, niekoniecznie zawodnikowi, ze skoliozą) - nic nie było o rehabilitacji. Wówczas Mawashi odpowiedział, że "Piotr Głuchowski i Mariusz Strzeliński na czymś zbudowali swoją masę, aktualnie jej nie zwiększają". Biorąc pod uwagę, iż Piotr w programie powiedział, że od 10 lat nie robi przysiadów - ergo od 10 lat Piotr nie zwiększa masy według Mawashiego. Wystarczy spojrzeć na jego starty (jak i Mariusza) by od razu zobaczyć fałsz tej tezy.
W międzyczasie jeszcze spacer został uznany przez kolegę moderatora za podobny wysiłek energetyczny do pływania. Po czym podał on tabelę, w której sam sobie przeczył.
Następnie drugi moderator napisał "Mówiąc, że osoba ważąca ponad 100 kg zawsze będzie miała problem z wejściem po schodach czy zawiązaniem butów, to jednak kompromitacja z Twojej strony" - dodam, iż 100+ traktowałem jak kategorię i podkreślałem, że nie chodzi mi o ludzi lekko przekraczających tę wagę, ani też nigdzie nie napisałem, że ZAWSZE będzie miała. Tutaj broniłem nie tylko swoich poglądów,ale też Darka czy Piotrka. Zarzucono mi demagogię, ale z naszej czwórki: Darek, Piotrek, ja i Junior wydaje się, że tylko jedna osoba nie odczuła wspomnianej wagi, do jakiej się odnosi na sobie.
I to byłoby chyba tyle, co do epitetów w stylu "pocisz się jak świnia" czy bardzo merytorycznych wypowiedzi, jak ta wyżej, wreszcie naruszania regulaminu i kasowania postu moderatora przez tego samego moderatora to chyba nie ma co więcej mówić.

Z grubsza to chciałem zauważyć.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
W międzyczasie jeszcze spacer został uznany przez kolegę moderatora za podobny wysiłek energetyczny do pływania. Po czym podał on tabelę, w której sam sobie przeczył.

Nadal masz problemy z myśleniem?

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
Teza, jaką starał się obalić Mawashi brzmiała: "W przypadku każdego skrzywienia kręgosłupa nie można wykonywać ciężkich, podstawowych ćwiczeń siłowych." i nie ma tu mowy o rehabilitacji (która kojarzona jest przede wszystkim z urazami, takimi na przykład jak Ty miałeś). Sama skolioza dotyczy bardzo dużego odsetka populacji, także wśród ćwiczących i wiem, że unikają oni pewnych ćwiczeń, np. właśnie przysiadów. Chodzi o to, by nie obciążać kręgosłupa, który i tak już z uwagi na wadę, nie jest tak sprawny, jak osoby bez wady.

No i dowodziłem, że unikanie przysiadów i ogólnie ćwiczeń złożonych jest zazwyczaj błędne. W odpowiedzi mogę Ci odpisać, że ja znam wielu z wadami kręgosłupa i z powodzeniem nie unikają przysiadów. I co?
Obciążanie kręgosłupa występuję w każdym ćwiczeniu z obciążeniem. nawet leżąc.

Jeśli nie wiesz co powoduje wadę postawy i jak się je niweluje (poza doradzania chodzenie z patykiem, książką na głowie i basenu), to na jakiej podstawie się wypowiadasz?


Zmieniony przez - Mawashi w dniu 2010-07-02 13:04:10

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
Następny wątek dotyczył prostego pytania: po co w ogóle robić przysiady? Nie dla mięśni, bo są lepsze ćwiczenia ku temu, a przecież kulturyście o mięśnie powinno chodzić (także kulturyście, niekoniecznie zawodnikowi, ze skoliozą) - nic nie było o rehabilitacji. Wówczas Mawashi odpowiedział, że "Piotr Głuchowski i Mariusz Strzeliński na czymś zbudowali swoją masę, aktualnie jej nie zwiększają". Biorąc pod uwagę, iż Piotr w programie powiedział, że od 10 lat nie robi przysiadów - ergo od 10 lat Piotr nie zwiększa masy według Mawashiego. Wystarczy spojrzeć na jego starty (jak i Mariusza) by od razu zobaczyć fałsz tej tezy.

Wymień lepsze ćwiczenia na nogi niż przysiady (w różnych wersjach). Tylko poprzyj to jakimś dowodem (np. badaniem sportowców).

Twierdzenie odnośnie zawodników jest moim prywatnym zdaniem, chodź oczywiście mogę się mylić.
Piotr powiedział również że nie wykonuje wyciskania na ławce poziomej, by po chwili dodać że czasem wykonuje jako kolejne ćwiczenie (uzupełniające).
Specjalnie dla ciebie zapytam go o to przy najbliższej okazji.

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 229 Napisanych postów 2106 Wiek 53 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 33665
Aleś się zacietrzewił Luzu troszkę... spróbuję się przebić przez pustosłowie i osobiste przytyki znowu i odpowiedzieć Ci...
Tak, to prawda, że obciążenie kręgosłupa jest zawsze, przy czym jest ono znacząco różne.
Nie twierdzę, że nie masz znajomych. Każdy tu prezentuje swoje poglądy i tylko jedna ze stron koniecznie chce narzucić innym swoje poglądy, jako jedynie słuszne, bo poparte "wiedzą".
Trochę mylenie pojęć... wada postawy pod postacią skoliozy pojawia się u dzieci. Potem, w wieku dorosłym, nie ma już znaczenia JAK powstała, ale jak z nią żyć i zniwelować dolegliwości. Kręgosłup się sam nie wyprostuje nawet pod wpływem przysiadów
Nie będę popierał badaniami, bo już kilkakrotnie twierdziłem, że "wiedza" nie jest moją domeną. Ja mam praktykę. I wiem jak zbudować mocne nogi bez przysiadów. Odnośnie jednak kręgosłupa to z pewnością łatwo dowiedziesz, że jego obciążenie przy wypychaniu na suwnicy będzie mniejsze niż przy przysiadach na przykład.
Brawo!!! Wreszcie dopuściłeś możliwość, że możesz się mylić. Świetnie. To już sukces. Tak, pamiętam jego wypowiedź odnośnie ławki i w innym wątku pochwaliłem za burzenie mitów (tych "prawdziwych" mitów). Nawet żałowałem, że tak mało pociągnęliście ten temat.
OK, zapytaj. Sądzę, że warto byłoby też zaprosić Mariusza - też z Olimp Teamu. I nawet gdzieś tam Ci sugerowałem pytania - dziś już jest na "urlopie", więc jest szansa, że będzie burzył kolejne mity (na czele z robieniem przysiadów jako podstawowym ćwiczeniem na nogi). Nawiasem mówiąc Mariusz waży w okolicach 100kg i też może powiedzieć co nieco o uciążliwości posiadania masy (niestety więcej nie mogę napisać).
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 9627 Wiek 30 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 44430
Wiad - jakie jest lepsze ćwiczenie od przysiadów, które tak mocno rozwija masę mięśniową nóg? Bo jestem kulturystą i chcę zbudować potężne mięśnie nóg, a Ty podobno znasz lepsze ćwiczenia od siadów na rozwój nóg, więc mógłbyś je podać?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
Tak, to prawda, że obciążenie kręgosłupa jest zawsze, przy czym jest ono znacząco różne.

Tak samo jak znacząco różne jest u osób z silniejszymi bądź słabszymi partiami mięśniowymi. Zrozum, że osoba początkująca z wadą kręgosłupa z 40 kg na karku, bardziej obciąża krążki międzykręgowe niż osoba wytrenowana z ciężarem 100% większym. Polecam przeczytać kilka stron wcześniej informację o zdolnościach kompensacyjnych układu mięśniowo szkieletowego.
Podobnie wzmacnianie mięśni ud, bez jednoczesnego wzmacniania całej grupy k.goleniowej (zakładając że jest to wskazane) może pogłębić tylko posiadaną wadę postawy.

Wiad, nie bierz określenia "wiedza" w cudzysłów, bo podaje ci metody stosowane przez trenerów medycznych, czyli:
- diagnoza przyczyny,
- dobór ćwiczeń rozciągających
- dobór ćwiczeń siłowych (w tym ćwiczeń złożonych)
- zalecenia treningowe w odniesieniu do konkretnych wad i schorzeń kręgosłupa (czasami wykluczenie pewnych ćwiczeń, w tym złożonych).

Pisałem o tym wyraźnie wcześniej, a ty przypiąłeś się do tego, iż rzekomo każę wykonywać przysiady przy wszystkich wadach kręgosłupa co jest jawnym kłamstwem.

Tak samo jak pływanie, ty bezpodstawnie twierdzisz że jest to najlepsza metoda rehabilitacji (tak, rehabilitacji która jest określeniem szeregu działań nie tylko pooperacyjnych czy powypadkowych), a przyczepiłeś się tego że jest bardziej energochłonnym rodzajem aktywności w porównaniu do marszu (gwoli ścisłości upierasz się przy POWOLNYM marszu, czyli określenia intensywności której nie wymieniałem).

No i pytałem jeszcze o twoją praktykę, co pominąłeś milczeniem.

Nie będę popierał badaniami, bo już kilkakrotnie twierdziłem, że "wiedza" nie jest moją domeną. Ja mam praktykę. I wiem jak zbudować mocne nogi bez przysiadów. Odnośnie jednak kręgosłupa to z pewnością łatwo dowiedziesz, że jego obciążenie przy wypychaniu na suwnicy będzie mniejsze niż przy przysiadach na przykład.

To może zalecisz coś Danielowi Grabowskiemiu vel Żubrowi? Siada tylko około 400 kg, dzięki przysiadom i po poważnym urazie kręgosłupa w przeszłości. Jeśli znasz jakieś tajne metody, z pewnością będzie ci wdzięczny.

Nazywanie mojego zachowania zacietrzewieniem też jest mylne. Ja staram się wyprowadzić cię z błędu, jednocześnie nie pozostawiając bez komentarza rozpowszechnianych przez ciebie informacji wprowadzających w błąd czytelników forum.

Zrozum, że ja tego co piszę nie wymyślam sobie tak jak ty i nie opieram swojej wiedzy o przyczynach powstawania wad postawy na informacjach z internetu.
Gwoli wyjaśnienia - skolioza nigdy nie pojawia się ot tak sobie w dzieciństwie. Ale to temat na obszerne opracowanie, a nie polemikę na forum.

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 229 Napisanych postów 2106 Wiek 53 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 33665
Jak zatem odróżnić wiedzę teoretyczną bez przełożenia na praktykę od wiedzy praktycznej bez podbudowy teoretycznej? Dotykasz ciekawej koncepcji... czy wiedza jest celem samym w sobie czy też celem jest efekt sportowy, a wiedza środkiem do niego.

Proszę o wskazanie mi (dosłowny cytat w cudzysłowie z mojej wypowiedzi!), gdzie napisałem, że pływanie to NAJLEPSZA metoda rehabilitacji. Zdaje się, że to kolejna "prawda" by Mawashi.

Nie każdy ma ochotę ujawniać się na forum, szczególnie, gdy jest osobą publiczną. Tak samo nie licz na opisywanie stanu zdrowia zawodników wymienionych tu z nazwiska, bo tylko oni mają do tego prawo, tak jak Ty nie napisałeś czy masz skoliozę i czy ten temat jest Ci znany z praktyki czy z książek. Jak będziesz chciał to napiszesz, jak nie to nie.
Trzy posty w odpowiedzi na jeden uznałem za zacietrzewienie. Nie wiem natomiast jakim cudem cytaty Twoich wypowiedzi mogą "wprowadzać w błąd czytelników forum".

Nie zalecę nic Danielowi, bowiem nie widziałem człowieka na oczy i nie znam jego problemów, a tym samym byłaby to z mojej strony skrajna nieodpowiedzialność. Od zaleceń na podstawie "wiedzy" bez osobistej konsultacji są inni. Naturalnym też dla mnie jest, że przy jego wynikach można byłoby mówić o pomysłach, propozycjach, a nie zaleceniach, bowiem z pewnością zna swój organizm bardzo dobrze. Nie śmiałbym mu radzić odnośnie przysiadów, których nie robię. Chociaż też już widziałem osoby wyglądające jakby tydzień temu pierwszy raz siłownię odwiedzili, a instruujące mistrza świata w kulturystyce. Więc wiesz... nazbyt dużo we mnie pokory, a jeśli Daniel pragnie "wiedzy" to z pewnością na forum jej nie brakuje.
Miłego weekendu Mawashi.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
miętki JASZCZOMP
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 21724 Wiek 44 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 92660
Wybacz, niepotrzebnie się uniosłem

zdr

"nie znam sie na niczym co czytałem na temat ćwiczeń"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 12917 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 85996
"W przypadku każdego skrzywienia kręgosłupa nie można wykonywać ciężkich, podstawowych ćwiczeń siłowych."


jakby nie patrzeć ta teza NIE JEST PRAWDZIWA
bo NIE MOŻNA wykonywać tych ćwiczeń w przypadku niektórych wad.

i to rozumiemy chyba doskonale

po co robić przysiady ?

bo wzmacniają CAŁĄ DOLNĄ połowę ciała
a także brzuch i grzbiet , uczą prawidłowej postawy ( nie każde oczywiście , ale to rozumiem że można dopasować indywidualnie do pacjenta )

myślę że jednak wiele osób więcej zyska na przysiadach , aniżeli straciczy ucierpi kwestią jest tylko ODPOWIEDNI trening zawierający przysiady jak i technika wykonania , ciężar etc etc

co do masy
niektórzy są krasnalami i dla nich 100+ jest awykonalne... bądź awykonalne "naturalnie" . Każdy ma swoją drogę. I dla takich osób odczucia perzy wadze 80-90 kg mogą być takie same / zbliżone jak dla zawodnika 100-120 kg , poprzez stosunek waga : wzrost

jednak nie chce tu nikogo bronić czy atakować.


zastanawiam się tylko po co rozwijać aż tyle wątków i wchodzić w coraz głebsze detale łapiąc się za każde słowko ?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

PRZEPISY REGULAMIN w KULTURYSTYCE i FITNESS

Następny temat

Darek Karpiński 02.06.2010 19h

WHEY premium