SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Maksymalizacja przyrostów

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 3539

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 42589
Jeżeli czujesz się osłabiony-nie trenuj.


Należy nauczyć się odróżniać ogólne systemowe zmęczenie od zmęczenia poszczególnych grup mięsniowych.
W życiu każdego regularnie trenującego kulturysty, który chce cos osiągnąć w tym sporcie, występują dni lepsze i gorsze. Bywamy czasami znużeni, słabi, zmęczeni, nie mamy zapału do ćwiczeń. Sa dni w których rozpiera nas siła, moglibyśmy wtedy rozwalać mury, pokonywać nowe granice. Są to ważne dni ponieważ pozwalają na użycie większych ciężarów, dodatkowej ilości serii, co prowadzi do wzrostu masy i siły. Dlaczego w danym dniu czujemy się dobrze i rozpiera nas siła ?? Największy wpływ na to ma odżywianie i stres- od nich zależy dyspozycja na treningu. Wiadomo, że jeżeli źle pojemy będziemy czuli się głodni i pomimo wielkiego zapału trening nie przyniesie oczekiwanych efektów.
Ogólnie w treningu występują dwa dominujące czynniki, które maja wpływ na poziom energii-pierwszym czynnikiem jest glikogen (zmagazynowana forma glukozy) stanowi ona podstawowe źródło żywieniowe dla naszych komórek mięśniowych podczas treningu. Duży poziom glikogenu w mięśniach oznacza, że jesteśmy gotowi do ciężkiego treningu.
Drugi czynnik to proces odbudowy po treningu. Odnowa komórek musi być kompletna, aby proces adaptacji na następnym treningu był pozytywny. Niewielka ilość glikogenu i niepełna odbudowa powodują niski poziom energii a co za tym idzie mniej efektowny trening.

Jak już wszyscy wiemy po treningu trzeba uzupełnić szybko glikogen, do tego możemy użyć takich produktów jak (carbo, wafle ryżowe, miód, gainera a nawet banana). Na ok. 30-60 minut po treningu spożywamy węglowodany złożone+białko, poleca się unikać tłuszczy w tym posiłku aby nie spowalniac wchłaniania białka(co czynią tłuszcze).

DŁUGOTRWAŁA REAKCJA TRENINGOWA

Każdy kulturysta po pewnym czasie systematycznego treningu jest w stanie zmagazynować więcej glikogenu w mięśniach niż przeciętny osobnik. Prace badawcze amerykańskich fizjologów Holloszego i Bootha pokazały ten właśnie skutek treningu. Nie jest dokładnie zbadane, jak do tego dochodzi. Bez względu na powody można więc oczekiwać wzrostu poziomu energii. Mięśnie na skutek regularnego treningu przyzwyczajają się do szybszego magazynowania glikogenu i jego uzupełniania, co pozwala trenować intensywniej i skuteczniej. Liczba serii i powtórzeń ma duży wpływ na zapasu glikogenu w mięśniach.


kilka uwag związanych z treningiem i poziomem energii:

1.Trzeba wsłuchać się w swój organizm, wychwytywać ćwiczenia działające najlepiej na nas.
Każdy człowiek reaguje inaczej na te same bodźce.
2. Rozgrzewka i rozciąganie mięsni to bardzo ważne elementy treningu kulturystycznego. Z doświadczenia wiem ze często unika się dobrej rozgrzewki, ponieważ sądzi się ze parę tam wymachów barkami starcza. Sam tak robiłem i nabawiłem się w końcu kontuzji barku, która wykluczyła mnie na 2 miesiące z treningów. Więc warto robić rozgrzewkę,rozciąganie bo one zwiększają rozciągliwość mięsni i ścięgien, rozgrzewają stawy oraz powodują zwiększenie zakresu ruchu.
3. Za wszelką cenę należy unikać przetrenowania w dążeniu do szybkiego wzrostu swojego potencjału mięśniowego. Trzeba kontrolować klasyczne objawy przetrenowania, ale najważniejszy jest obiektywny wskaźnik: tętno w stanie spoczynku. Jeśli jest wyższe niż w okresie dobrej formy, to oznacza przetrenowanie lub jego pierwsze objawy. Koniecznie trzeba nauczyć się rozróżniać objawy zmęczenia ogólnego i indywidualnego poszczególnych mięsni. Jeśli czujecie się słabi, zmęczeni-nie trenujcie. Tylko unikanie przetrenowania prowadzi do wzrostu i odnowy.

Rozróżniamy dwa rodzaje przetrenowania.
Pierwszy, bardziej powszechny, występuje zwykle u zaawansowanych, doświadczonych i starszych wiekiem kulturystów, którzy ćwiczą bardzo intensywnie. Objawy przetrenowania są wówczas subtelne i trudne do zdefiniowania, mogą one zawierać następujące składniki:

1.Lekkie uczucie zmęczenia (przemęczenia)
2.Brak zmian w zakresie liczby godzin snu.
3.Brak apetytu bez widocznych zmian w ciężarze ciała.
4.Obniżenie tętna serca w spoczynku.
5.Obniżenie ciśnienia rozkurczowego krwi w spoczynku.
6.Nienormalny wzrost ciśnienia skurczowego po treningu.
7.Brak zmian w temperaturze ciała.
8.Brak widocznych objawów psychologicznych.

Drugi rodzaj przetrenowania dotyczy przede wszystkim kulturystów młodych wiekiem, mniej doświadczonych, o krótszym stażu treningowym. Objawy są bardziej widoczne i mogą zawierać:

1.Skonność do szybkiego zmęczenia na treningu.
2.Potrzebę dłuższego snu.
3.Zmniejszenie apetytu, związane z równoczesną utrata wagi ciała.
4.Wzrost tętna serca w spoczynku.
5.Normalną lub lekko podniesioną temperaturę ciała.
6.Wzrost ciśnienia krwi-szczególnie w rozkurczowego.
7.Zwolniony czas reakcji, opóźniony refleks.
8.Znacznie częstsze bóle głowy.
9.Obniżony poziom koordynacji ruchowej w czasie wykonywania ćwiczeń.

Podsumowywując trzeba stwierdzić, że wielu kulturystów, nawet tych zaawansowanych, ćwiczących kilka lat, nie ma podstawowej wiedzy w zakresie fizjologii wysiłku. Ogranicza się zwykle do kopiowania programów mistrzów, trenuje bez długofalowego planu, "zrywami".
Tylko dokładne poznanie swojego organizmu, jego reakcji na obciążenia, intensywność treningu, wreszcie dietę jako nośnika energii powoduje stały wzrost potencjału fizycznego i etapową adaptację do intensywnego, najbardziej skutecznego wysiłku.

Przy pisaniu artykułu posługiwałem się :
-Magazyn kulturystyczny-jacek.
- informacje z internetu
-własna głowa

Mam nadzieje, że sie przyda. Myślę ze coś nowego się dowiecie, pisałem artykuł od razu po przeczytaniu artykułu Henryka Jasiaka z magazynu kulturystycznego- Jacek. Dostałem kilka stron od kumpla. Nie wiem ile lat ma ta gazeta, ale napewno nie jest nowa . Myslę ze z kilkadzesiąt lat

Pozdrawiam

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 42589
nikogo nie zaciekawiło ??

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 1315 Wiek 2 lata Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 14830
Lepiej niech mi ktoś da magiczną receptę na to s****ysyńskie ramie, które mi nic nie rośnie .... ****icy już dostaje ja pierd @^#@*#@*#^@*^#*@^#@#*@^#*@
A wracając do tematu to przeczytam rano i ocenię garcia bo teraz padam na pysk, ale z tego co widzę to fajny art.

wuder

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 49 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1451
Spoko temat. Jak u mnie to masz wirtualnego SGa. Jak tylko wykupie abona to Ci go dam .

L1v3 1s bru74L 4nD full 0f z4s4d2kas

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 689 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 9896
fajny art. sog for you.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 42589
widze, że nie potrzebnie sie męczyłem

dobre



Zmieniony przez - Don Garcia w dniu 2005-11-09 15:35:07

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 96 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1709
Nalezy sie :) soczek dobre moze sie przydac albo inaczej warto wiedzieć :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 3517 Wiek 34 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 21015
Chyba znasz Marcin moje zdanie na temat twoich postów
Sog oczywiscie nie wejdzie juz...

sra ta ta ta ta...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 1137 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6903
dobre, ale znalem to juz. mimo to jest wielu, ktorzy o to pytaja. tylko oni i tak tego nie przeczytaja... znam takich co czytaja posty, ktore maja nie wiecej niz 5 wersow... przykre ale taka prawda... nie wspominajac o podwieszonych...
mimo wszystsko dobra robota. chapaj songa

TŚ, AF-TheCrew

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 42589
Jak nie bedą czytac to sie nigdy niczego nie dowiedza .

Ich problem

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 3517 Wiek 34 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 21015
Don, czyżba ta niewiasta w avatarku to twoja kobieta?

sra ta ta ta ta...

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Poradźcie w sprawach brzucha

Następny temat

Problem z giczołami;)

WHEY premium