SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dopalacze przedtreningowe: co warto zjeść przed treningiem... - Martainn

temat działu:

Odżywki i suplementy

Ilość wyświetleń tematu: 4275

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1418 Napisanych postów 35562 Wiek 37 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 150828
Zwycięska praca forumowicza Martainn'a


Światowy rynek suplementów diety dla sportowców uprawiających ćwiczenia siłowe jest zalany różnej maści „dopalaczami" przedtreningowymi. Jedne działają lepiej, drugie gorzej. Jedne na etykiecie krzyczą innowacjami i super mix 10 tysięcy składników i… nie działają, a inne posiadają 5 składników i działają znakomicie. Jak w tym gąszczu znaleźć coś, co będzie na nas odpowiednio działać? Ktoś powie, „najłatwiej zrobić to metodą prób i błędów". Może i najłatwiej, ale czy najtaniej? Czy warto wydawać kilkaset złotych na różne suplementy, aby znaleźć ten na pewno działający? Pół biedy jeśli na taki trafimy na początku naszych testów. W innym przypadku stracimy dużo pieniędzy i nerwów. Jest jednak pewien dość prosty sposób na przynajmniej teoretycznie uzasadniony wybór. Analiza składu suplementu (o ile jest w suplemencie to co na etykiecie), analiza opinii oraz ostatecznie zakup i test. Próbując różne produkty, czytając opinie udało mi się znaleźć wreszcie coś dla siebie. Pragnę jednak zaproponować trzy mixy substancji na różne okazje, ze względu na zasobność portfela, czy też aktualny cel.


Zacznę od najprostszego, ale bardzo dobrze działającego mixu przedtreningowego. Zestaw jest przeznaczony dla osób o mniej zasobnym portfelu oraz takim którym zależy głównie na pobudzeniu oraz zwiększeniu termogenezy. Na zestaw złożą się dwie popularne substancje:

Johimbina HCL - mowa o syntetycznej wersji substancji pozyskiwanej z kory lub liści drzewa Yohimbe rosnącego między innymi w Kamerunie. Johimbina od lat używana była jako afrodyzjak, a także jako lek w przypadku zaburzeń erekcji1. Odkryto jednak, że Johimbina świetnie sprawdza się jako pobudzacz oraz środek zwiększający termogenezę. Niestety wersja naturalna u wielu osób może powodować dość nieprzyjemne skutki uboczne. Wersja syntetyczna jest pozbawiona wielu z nich. Niektóre z badań wykazują jednak, że nawet wersja syntetyczna może powodować skutki uboczne u ludzi. Jako jeden z nich wymieniane jest pobudzenie. Przeciwwskazaniem do używania johimbiny są problemy z krzepliwością krwi oraz z nadciśnieniem2. Nas to jednak interesuje najbardziej. Z tym, że nie jako negatywny, a pozytywny skutek uboczny.

Kofeina - dobrze znana przez wszystkich substancja. Wielu z nas pije kawę, ale również wielu z nas negatywnie reaguje na tzw. „zjazd". Po dużym pobudzeniu zaraz po wypiciu kawy następuje spadek energii, „zamulenie" oraz senność. Również wersja syntetyczna jest pozbawiona wielu tych negatywnych skutków. Jeszcze lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie kofeiny z guarany. Tam pobudzenie jest mniejsze, ale bardziej stabilne i dłużej się utrzymujące.

Dla dobrego działania zestawu wystarczy początkowo połączenie 2.5 mg johimbiny i 200mg kofeiny. Najczęściej jest to jedna kapsułka jednej i drugiej substancji. Przy dobrym przeszukaniu sklepów zestaw 90 porcji złożyć możemy już za niecałe 100 zł. Dla wielu tak naprawdę wystarczy sama kofeina w dawce 200mg.

Drugi produkt, będzie to suplement pobudzająco-pompujący. Wielu z bywalców siłowni wprost uwielbia uczucie pompy mięśniowej. Nie ma co się jednak oszukiwać. Główna zasługa pompy mięśniowej to prawidłowo wykonany trening siłowy i odpowiednie odżywianie. Nie każdy trening będzie wywoływał pompę mięśniową i nie każda dieta taką pompę będzie wspierała (szczególnie wszelkiej maści diety niskowęglowodanowe wpływają negatywnie). Istnieją jednak substancje wspierające pompę mięśniową. I takowe oprócz składników pobudzających, mogą znaleźć się w preparacie przedtreningowym. I ponownie będą to znane i lubiane substancje.

Alfaketoglutaran argininy - kulturyści lubią argininę głównie za uczucie pompy mięśniowej. Odpowiedzialna jest zwiększenie produkcji tlenku azotu (NO). Ale zgodnie z badaniami nie są to jedyne pozytywne funkcje argininy w organizmie. Jej działanie jest znacznie bardziej złożone. Arginina jest jednym z 20 aminokwasów. Odgrywa kluczową rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie. Nas kulturystów interesuje jednak najbardziej zdolność argininy do rozszerzania naczyń krwionośny w wyniku czego do tkanek dociera więcej tlenu oraz substancji odżywczych. Arginina wpływa również pozytywnie na proces syntezy białek. Jak widać jest zdecydowanie przyjazna kulturyście. U niektórych osób mogą jednak wystąpić skutki uboczne w postaci bólu głowy, które jednak po kilku dniach stosowania mijają. Jak dowodzą niektóre badania zarówno zwiększona produkcja NO jak i rozszerzanie naczyń krwionośnych nie ma bezpośredniego wpływu na wzrost masy i siły mięśniowej3. Dla wielu jednak sama pompa jest celem samym w sobie.

Jabłczan cytruliny - jest to kombinacja aminokwasu cytruliny i jabłczanu. Połączenie to jest bardzo popularne w sporcie. Nie tylko w kulturystyce. Jabłczanowi cytruliny przypisuje się między innymi zwiększenie energii w ćwiczeniach tlenowych, zwiększa poziom energii i regeneracji przy ćwiczeniach fizycznych. Ważną funkcją jest także przeciwdziałanie podwyższaniu się ciśnienia krwi co w stackach z kofeiną może przynieść wymierne korzyści. Nie do przecenienia jest także zapobieganie zakwaszeniu organizmu i oczyszczania wątroby ze związków amoniaku.

Dodatkową substancją będzie opisana już kofeina. Przy tym bardzo prostym połączeniu otrzymujemy świetny suplement przedtreningowy.
Kolejny i ostatni mix będzie to tzw. produkt kompleksowy. Składał się będzie z wcześniej wymienionego alfaketoglutaranu argininy, jabłczanu cytruliny oraz dodatkowo jednej z form kreatyny i substancji pobudzającej jaką jest geranamina. Jest to zestaw zdecydowanie wystarczający. Można dodać również kompleks witamin i minerałów, ale to są często przez nas stosowane dodatkowo, więc moim zdaniem kolejne ich ładowanie mija się z celem. Rozpocznę krótki opis od bardzo ostatnio popularnej geranaminy:

Geranamina - inaczej methylhexaneamina. Substancja natychmiastowo pobudzająca. I dlatego jest bardzo lubiana i popularna. Na ten fakt wpływa również zapewne pobudzenie „zdrowe". Zwiększa się koncentracja, energia i chęć do treningu. Mimo zakończenia zalecanego treningu trenujący ma ochotę na dalszą pracę. Niestety substancja ta jest zabroniona w sporcie profesjonalnym. Kilkanaście dni temu zdyskwalifikowano hiszpańską płotkarkę Josephine Onyię5. Geranamina jest substancją stosunkowo bezpieczną, jednak nie powinny zażywać jej osoby mające problemy z nadciśnienie, sercem i innymi chorobami układu krążenia.

Kreatyna - wybór padł na najprostszą formę, czyli monohydrat kreatyny. Mimo kampanii marketingowych firm produkujących inne formy tej substancji, monohydrat kreatyny jest nadal najchętniej kupowaną formą. Mity świadczące o jej niestabilności, czy też mniejszej stabilności zostały dawno obalone. Co więcej, kreatyna jest jedną z tych niewielu substancji które działają na pewno. Istnieje cała masa badań na temat zarówno suplementacji krótkotrwałej, jak i długoterminowej. Myślę, że szczegółowe opisywanie działania monohydratu kreatyny mija się z celem i wystarczy jedynie wspomnieć, że kretyna wpływa głównie na wzrost siły mięśniowej, poziom regeneracji i wzrost energii.

Jest to również połączenie podstawowe, a działające bardzo. Można dodać również kilka innych substancji, jak beta-alanina, tauryna, czy inne formy kreatyny. Myślę jednak, że zaproponowane przeze mnie połączenia są wystarczające i spełnią swoje zadanie. Często tak jest, że stacki proste, zawierające substancje podstawowe w odpowiednich proporcjach działają znakomicie, a stacki zawierające duża ilość substancji jednak w niewielkich ilościach nie spełniają swojego zadania, mimo zapewnień o tym, że kluczem jest nie ilość, ale synergia poszczególnych składników. Podsumowując. Złożyłem trzy proste, podstawowe mixy dla różnych celów:

1.Pobudzenie:
- kofeina 200 mg
- yohmibina hcl 2,5 mg

2. Pobudzenie i pompa mięśniowa:
- kofeina 200 mg
- aakg 3000 mg
- jabłczan cytruliny 2500mg

3. Preparat „kompleksowy":
- geranamina 25 mg lub 50 mg w zależności od potrzeb
- aakg 3000 mg
- jabłczan cytruliny 2500 mg
- monohydrat kreatyny 5000 mg
1. MA. Nessel , Yohimbine and pentoxifylline in the treatment of erectile dysfunction, http://toxnet.nlm.nih.gov/
2. R. Poore, Yohimbine for erection problems, http://health.yahoo.com/
3. E. Coleman, N.O. Supplements? No Way!, http://baye.com/no-supplements-no-way-2/ 
4. Review of Citruline Malate, http://www.nutritionalreviews.org/citrullinemalate.htm
5. http://www.sport.pl/


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2009-10-30 09:33:20

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2009-10-30 10:00:55
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
peepeek ŁAMATOR
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 17188 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 47901
Krótko i zwięźle fajnie ;)


Nikt nie napisał Nic o stawach ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10791 Napisanych postów 47467 Wiek 26 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 57816
dobre
chyba pojdzie do grudniowego sdw po lekkim przeredagowaniu.
Martainn podbij na gg
pozdro
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 121 Napisanych postów 11601 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 70678
preparat kompleksowy - jack3d
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 63 Napisanych postów 7150 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 84652
pomimo tego samego tematu, zupełnie odmienna koncepcja

wstęp bardzo mi się spodobał

oraz plus za badania

jedynie z tym jabłczanem cytruliny, zabrzmiało trochę jakby kwas jabłkowy był aminokwasem

ogółem ciekawie

"Chęci i cierpliwość to wielbłądy, które mogą
Cię przewieźć przez każdą pustynię"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 8097 Napisanych postów 149603 Wiek 30 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1185535
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
peepeek ŁAMATOR
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 17188 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 47901
Czytać !!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 211 Napisanych postów 22991 Wiek 7 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 173450
Kurde, ja miałem pisać o cyklach po cyklu (bez kredki), ale tak sobie mówiłem jutro, dzisiaj nie mam czasu i konkurs się skończył...

"That's not normal because we don't want to be normal.
Normality is what weak people call living. I call it death."

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Storm + białko rano

Następny temat

Dopalacze przedtreningowe: co warto zjesć przed treningiem... - eNd

Fruzelina