Przyglądając się planom suplementacyjnym sportowców, zauważyć można, że najczęściej korzystają oni z aminokwasów rozgałęzionych. Jest to jedna z metod, która ma na celu wspomóc wysiłek osób trenujących, co przekłada się bezpośrednio na uzyskane wyniki. Ciężki wysiłek siłowy powoduje, że nasz organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci szybkich form aminokwasów. Tego typu działanie właśnie wykazuje BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione.

  1. Dlaczego wykorzystanie aminokwasów rozgałęzionych jest ważne?
  2. Czym są aminokwasy wolne?
  3. Z czego pozyskiwane jest BCAA?
  4. Jak działają aminokwasy rozgałęzione?
  5. Jakie funkcje BCAA jeszcze posiada?
  6. Czy aminokwasy rozgałęzione są bezpieczne?
  7. Kiedy i jak dawkować?

Dlaczego wykorzystanie aminokwasów rozgałęzionych jest ważne?

Aminokwasy typu BCAA dzięki swojej strukturze chemicznej klasyfikowane są do aminokwasów rozgałęzionych. To właśnie ze względu na swoją budowę nasz organizm wykorzystuje je w sposób szczególny. Przyglądając się składowi suplementu zawierającego BCAA zauważymy, że jego formułę tworzą trzy aminokwasy: walina, leucyna i izoleucyna. Analizując działanie aminokwasów BCAA w naszym organizmie, ich działanie skutecznie wpływa m.in. na budowę masy mięśniowej, jak i tempo regeneracji, co ma kluczowe znaczenie dla sportowców.

Polecamy również: Czy brać BCAA na redukcji? Warto stosować BCAA czy nie?

Czym są aminokwasy wolne?

Aminokwasy wolne są to pojedyncze aminokwasy, które nie są połączone strukturami peptydowymi i nie tworzą bezpośrednio białek. Pisząc wprost, gdy porównamy zaprawę murarską, która spaja cegiełki, tworząc ścianę, to aminokwasy wolne są właśnie takimi pojedynczymi cegłami. Ma to swoją ogromną zaletę, gdyż nasz organizm otrzymując materiał budulcowy, nie musi tracić energii na jego trawienie i rozbicie, a wykorzystuje na własne potrzeby, jak tylko chce. Brak konieczności trawienia szybko podnosi poziom aminokwasów we krwi, co skutkuje ich szybkim działaniem i funkcjonowaniem tam, gdzie są nam potrzebne, a więc w pracujących mięśniach.

Przeglądając ofertę sklepową zazwyczaj BCAA występuje w formie proszku smakowego, jak i w postaci bezsmakowej dla osób, które wolą tego typu wariant. Wersje smakowe zazwyczaj dobrze maskują smak samych aminokwasów, który dla niektórych osób jest dość specyficzny i dlatego wybierają wersje smakowe produktu. Obecnie producenci dość mocno dopracowali pod kątem smakowym swoje produkty, a więc ich picie jest czystą przyjemnością. W sklepach spotkamy również tabletki twarde, jak i produkty kapsułkowane. Nowością jest wykorzystanie tzw. shotów, czyli jednoporcjowych, małych, płynnych postaci suplementu.

aminokwasy rozgałęzione

Pewnie waszą uwagę zwróciły również cyferki, które są nadrukowane na opakowaniach z aminokwasami rozgałęzionymi, a więc są to kolejno wersje 2:1:1, 4:1:1, jak i 8:1:1. Co to oznacza? Pierwsza liczba odnosi się zazwyczaj do ilości leucyny w składzie suplementu, a dwie kolejne to walina i izoleucyna. Przykładowo, gdy posiadamy produkt z oznaczeniem 2:1:1, to oznacza, że w porcji 10 g aminokwasów znajdziemy 5 g leucyny, 2,5 g waliny i 2,5 g izoleucyny. Analogicznie, wersje z wyższym stężeniem będą zawierały więcej leucyny kosztem pozostałych aminokwasów.

Z czego pozyskiwane jest BCAA?

Pod kątem osoby trenującej nie ma znaczenia, jaki surowiec został wykorzystany do produkcji BCAA. Jak zostało napisane wcześniej, aminokwasy rozgałęzione należą do grupy aminokwasów wolnych, a więc pojedynczych cegiełek tworzących białka. Niezależnie więc od tego, czy produkt jest pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego, nadal mamy do czynienia z pojedynczą cegiełką, tak samo pełnowartościową dla naszego organizmu. Jednak zazwyczaj aminokwasy rozgałęzione pozyskiwane są z białek mleka.

Jak działają aminokwasy rozgałęzione?

Analizując działanie BCAA dostrzec można głównie trzy jego funkcje:

  • działanie anaboliczne
  • działanie antykataboliczne
  • działanie wspomagające gospodarkę energetyczną naszego ciała

BCAA pozwala nam na dostarczenie szybkiego zastrzyku energii. Pomimo że mamy do czynienia z aminokwasami, ich działanie w naszych mięśniach jest dość specyficzne. Używając terminologii fachowej, napisalibyśmy, że BCAA jest metabolizowane w tkance mięśniowej. Co to oznacza?

Oznacza to, że podczas treningu nasze mięśnie wykorzystują różne źródła energii. Głównie, do pracy korzystają z glukozy czy też tłuszczy. Jednak istnieją sytuacje, gdzie potrzebny jest szybki zastrzyk energii. Wtedy przydają się aminokwasy krążące we krwi. W tym też celu wypita porcja BCAA ma za zadanie wspomóc pracę naszej muskulatury, dostarczając energii.

Działanie antykataboliczne

Działanie to powiązane jest nieco z funkcją opisaną jako pierwsza, czyli dostarczenie energii na potrzeby pracującej tkanki mięśniowej. Aminokwasy rozgałęzione doskonale chronią przed wykorzystaniem białek zawartych w mięśniach. Jeżeli wypijemy porcję aminokwasów przed treningiem, jak i w trakcie jego trwania to mamy pewność, że krążące aminokwasy we krwi zostaną wykorzystane jako pierwsze na potrzeby energetyczne. Organizm w razie braku energii nie zainteresuje się białkami mięśniowymi, tylko wykorzysta łatwo dostępne aminokwasy we krwi.

Działanie anaboliczne.

Tutaj BCAA dość szeroko oddziałują na nasz organizm, podnosząc możliwości budowania masy mięśniowej. Przede wszystkim działanie anaboliczne zawdzięczamy leucynie, która w naszym organizmie włącza jak gdyby funkcje odpowiedzialne za budowę masy mięśniowej. Jest to na tyle ważne działanie, że bez odpowiedniej ilości leucyny w naszej diecie budowa masy mięśniowej jest niemożliwa.

Co więcej, aminokwasy rozgałęzione wpływają na poziom hormonów odpowiedzialnych za budowę masy mięśniowej. Odpowiednia ilość BCAA w diecie będzie podnosiła poziom testosteronu, a obniżała ilość kortyzolu, co stwarza idealne warunki do tego, aby muskulatura mogła rosnąć. Jeszcze jednym ważnym czynnikiem jest to, że BCAA wpływa na ilość miostatyny, hormonu, który ogranicza wzrost masy mięśniowej.

Jakie funkcje BCAA jeszcze posiada?

Przede wszystkim ważnymi zaletami suplementacji aminokwasami rozgałęzionymi jest ich odczuwalne działanie, które obniża bolesność mięśni. Oznacza to, że gdy wykorzystacie dodatkowo aminokwasy w porze okołotreningowej, następnego dnia będziecie mieć dużo mniejsze zakwasy.

Co więcej, BCAA doskonale przyspiesza regenerację. Mięśnie po wysiłku szybciej dochodzą do siebie, a więc szybciej jesteś gotów do podejmowania wysiłku, co skraca czas na odpoczynek między treningami. Częstsze stymulowanie mięśni treningiem z kolei pozwoli nam na zbudowanie większej masy mięśniowej.

Przeglądając wszelkie informacje na temat aminokwasów rozgałęzionych, trudno doszukać się informacji, które wskazywałyby, że nie działa. Suplement wykazuje szereg właściwości, które nadają się idealnie dla trenującej osoby. Nie tylko chronią Twoje mięśnie i pozwalają szybciej się regenerować, ale przede wszystkim znacznie podnoszą możliwość przyrostów, przez co budowanie masy mięśniowej jest szybsze.

Czy aminokwasy rozgałęzione są bezpieczne?

BCAA

Analizując sam skład suplementu opartego na BCAA zauważyć możemy, że w jego składzie nie ma nic, co powodować by mogło problemy z układem pokarmowym. Wykorzystanie aminokwasów typu BCAA przez nasz organizm jest łatwe, nie wymaga trawienia, a więc nasz organizm nie ma praktycznie żadnego wyzwania przed sobą, gdy wykorzystujemy suplement tego typu. W badaniach naukowych nie ma nigdzie informacji na temat szkodliwości działania suplementu, a więc jest on bezpieczny dla serca, wątroby i nerek.

Polecamy również: Najlepsze BCAA - jakie aminokwasy rozgałęzione wybrać?

Kiedy i jak dawkować?

BCAA wykorzystujemy głównie w okresie okołotreningowym. Dawkowanie uzależnione jest w dużej mierze od masy ciała i wynosi około 1 g na 10 kg masy ciała. Czyli osobnik o masie ciała 100 kg powinien przyjąć dawkę minimalną 10 g aminokwasów przed treningiem.

Dobrze jest również, aby podobną ilość wypić w trakcie treningu, co w pełni zabezpieczy nasz organizm przed działaniami katabolicznymi, jak i mocno stymulować będzie przyrost masy mięśniowej. Oznacza to, że łącznie wykorzystać możemy nawet około 20 g BCAA okołotreningowo. Kulturyści dodatkowo stosują BCAA w dni wolne od treningu, aby podtrzymać anabolizm w swoim organizmie i zmaksymalizować procesy regeneracyjne.

Komentarze (0)