SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Do poczytania. Inflacja smaku.

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2129

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 1168 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 9046
Jak stwierdza portal newstarget.com, serwowane dziś jedzenie zawiera olbrzymie ilości soli albo cukru. Prowadzi to do coraz poważniejszego stępienia naszego zmysłu smaku.



Autor artykułu Mike Adams, fenomen ten, powodowany obecnością przypraw i chemii w jedzeniu, nazywa „inflacją smaku". Twierdzi, że już w pierwszych latach naszego życia tracimy zdolność odczuwania całego bukietu, który posiada naturalne pożywienie. Amerykański portal porównuje to do słuchania muzyki. Ktoś, kto przesadza z głośnością, przestanie po jakimś czasie odbierać subtelne niuanse dźwięku.

To samo dzieje się z naszym językiem. Bombardując go silnymi bodźcami smakowymi w postaci ogromnych dawek soli i cukru tracimy zdolność cieszenia się smacznym jedzeniem. Rezultatem jest to, że wielu ludzi wyczuwa tak naprawdę tylko dwa smaki - słony i słodki.

Oferowane przez sieciowe restauracje szybkiej obsługi posiłki są zazwyczaj bardzo mocno przyprawione - twierdzi newstarget.com. Nieświeże składniki i chemia powodują, że smak takiego dania byłby nieznośny, gdyby nie olbrzymie ilości soli, które mają go „uzdatniać".

Przykładem drugiej skrajności jest pieczywo, które stanowi dziś mieszankę mąki, ulepszaczy i ogromnej ilości cukru. Według newstarget.com niemal wszystkie produkowane masowo wypieki są bardzo do siebie podobne, różnią się jedynie chemicznymi dodatkami.

Jak stwierdza portal, firmy z branży spożywczej dodają coraz więcej wzmacniaczy smakowych do swoich produktów. W miarę jak zmysły konsumentów ulegają stępieniu, potrzebują oni coraz mocniejszych bodźców, aby w ogóle czuć, że mają coś w ustach. Popularnością cieszy się zwłaszcza glutaminian sodu, którego najwięcej znajdziemy w ostrych sosach czy chipsach.

Problemem jest nie tylko utrata doznań zmysłowych. Według Adamsa takie niezdrowe odżywianie się powoduje, że ludzie... głupieją. Ograniczanie spektrum bodźców jakie odbiera nasz umysł zmniejsza zdolności postrzegania świata. Podobnie jak z mięśniami, brak treningu powoduje regres.

Autor stwierdza: - Ustaliłem, że ludzie, którzy jedzą więcej śmieciowego żarcia charakteryzują się niższym poziomem inteligencji. Może to głupota prowadzi do złego odżywiania się, a może jest odwrotnie? Myślę, że to tworzy pewien cykl. Nierozgarnięci ludzie jedzą chemię, która jeszcze pogarsza ich stan. Koło się zamyka. Takie osoby bardzo szybko stają się typowymi konsumentami. Tracą kontakt z rzeczywistością i kupują wszystko, co zareklamuje telewizja.

Adams dodaje, że większość inteligentnych ludzi, jakich poznał, zwracała dużą uwagę na to, co je. Zazwyczaj nie słuchała też potwornie głośnej muzyki, zdając sobie sprawę z tego, że szkodzi to ich słuchowi. Nie wylewała na siebie litrów perfum, dbając o swój węch.

Jak można przeciwdziałać takiemu otępieniu? Według newstarget.com należy praktykować „zmysłową ciszę". To stan, w którym nie wystawiamy się przez pewien czas na żadne bodźce - słuchowe, smakowe czy węchowe. Zaś osoby, które cierpią na tego rodzaju zaburzenia mogą wrócić do normalności eliminując stopniowo ze swojego menu śmieciowe potrawy. Kuracja trwa kilka miesięcy, ale - jak stwierdza autor tekstu - potrafi dać zaskakująco pozytywne rezultaty.

- Jem zdrowo od lat. Samo patrzenie na słodycze odstrasza mnie. Widzę tylko mąkę i cukier, zmieszane razem tak, aby zajmowały jak najwięcej miejsca. Dla mnie najlepszym deserem pozostaje jabłko czy kiść winogron. - kończy swój artykuł Mike Adams.

(oprac. wow/o2.pl)
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 654 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8641
hmm ciekawe chodź w to ze jedzenie tego sprawia ze mamy niższą inteligencje nie zabardzo moge uwieżyc. Chodz rzeczywiście ludzi ogólnie wykształceni i z którymi można porozmawaić na poziomie dbają o tego typu sprawy.
W każdym razie sog za trud sie nalezy

<-- Nie, nie jestem łysa

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 15094 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 101723
warto poczytać

"Jak kraść, to miliony.
Jak ruchać, to księżniczki"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 1168 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 9046
A sog nie doszedł
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 89 Napisanych postów 6889 Wiek 40 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 100566
ja tma nei lubie tkaich artów
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
jak warto to przeczytam

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 654 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8641
Ej zawsze po oddaniu głosu na kogoś pojawia sie napisz ze ten głos jest dla nas bardzo ważny czy coś takiego?? bo jeśli tak to ja nie moge dawać sogów tylko raz mi sie tak pojawiło:-/ ??
Nick powiedz czy teraz doszedł odemnie

<-- Nie, nie jestem łysa

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 1168 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 9046
Niii... zawsze się coś takiego pojawia.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 130 Napisanych postów 8967 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 48014
jest to taka ciekawostka i nalezy podchodzic do niej z dystansem, ale mi sie spodobalo, sog
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 654 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8641
a teraz??:>

<-- Nie, nie jestem łysa

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 1168 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 9046
teraz doszło k3ho - nie doszło
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

ryz czy warzywa

Następny temat

co myślicie o tym daniu

WHEY premium