SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Beta alanina - fakty

temat działu:

Badania naukowe

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 6766

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 15 Wiek 23 lat Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 185


Beta-alanina staje się powoli coraz bardziej interesującym suplementem dla sportowców ze względu na pozytywne jej oddziaływanie na wynik sportowy.
Jest to aminokwas, który wraz z innym aminokwasem (histydyną), tworzą białko – karnozynę i to właśnie ten produkt odpowiada za korzyści z suplementacji beta-alaniną.

W intensywnych, krótkotrwałych wysiłkach energia czerpana jest z procesów beztlenowych tj. glikoliza. Procesy te powodują znaczne obniżenie pH w komórkach organizmu związane ze wzrostem jonów wodorowych (H+). Odczuwane jest to, jako zmęczenie i w konsekwencji niemożliwość kontynuowania wysiłku. Za przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej w komórkach odpowiada min. karnozyna!

Wg dużej pracy przeglądowej, w której przeanalizowano kilkanaście badań naukowych we wszystkich wykazano pozytywne działanie suplementacji beta-alaniną. Autorzy wywnioskowali, że możliwa np. poprawa czasu o ~6s w biegu na 1500m, co na Igrzyskach Olimpijskich jest różnicą miedzy pierwszym a ostatnim czasem.

Największy potencjał, suplementacji wykazano przy wysiłkach trwających 60-240s, czyli jest świetnym rozwiązaniem dla dyscyplin, w których dominujące procesy beztlenowe tj. biegi krótkodystansowe, sztuki walki, kulturystyka czy wioślarstwo.

Zalecana dawka autorów badania mieści się w przedziale 2-6g na dobę. Co ciekawe nie można „wyciągnąć” korzyści z jednorazowego przyjęcia beta-alaniny. Pozytywny efekt na wynik sportowy daje suplementacja trwająca 4-8 tygodni, dopiero w tym okresie mięśnie są, wysycone karnozyną.

Skutkiem ubocznym mogą być parastezje, czyli mrowienie na skórze jednak nie jest to żadny wyznacznik działa suplementu i zaleca się w takich przypadkach rozłożyć dawkę na mniejsze porcję w ciągu dnia. Zalecana dawka suplementu jest bezpieczna i jest zalecana dla sportowców min. przez Australijski Instytut Sportu.

Źródło
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3374095/

Zmieniony przez - senthon w dniu 2016-12-30 15:17:54
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Omega 3 - fakty

Następny temat

BCAA - fakty

Dzem