Beta alanina – to suplement przydatny przy prowadzeniu treningu siłowego, ale także w sportach wytrzymałościowych - przy budowaniu masy jak i redukcji tkanki tłuszczowej. Wykazano, że beta alanina ma wpływa na wynik w biegu na 800 m jak również na dystansie 10 km. Suplementacja β-alaniną poprawiła 10-kilometrową próbę czasową i zmniejszyła stężenie mleczanu u osób aktywnych fizycznie.

Suplementacja β-alaniną może mieć decydujące znaczenie przy aktywnościach intensywnością zbliżonych do maksymalnej: sprintach, TABACIE, treningach crossfit, pływaniu na 50 i 100 m itd.

Nerwy egzaminacyjne? Agorafobia? Boisz się ciemności?

Japońskie badanie wykazało, że przyjmując beta-alaninę łatwiej jest pokonać lęk. A jeśli Japończycy mają rację w swoich założeniach, beta-alanina może również chronić przed depresją i demencją. Naukowcy z Kyushu University przeprowadzili eksperyment z trzema grupami myszy. Jednej grupie podawano standardową paszę przez pięć tygodni, w drugiej paszy podawano 22,5 mmoli tauryny, a w trzeciej podawano 22,5 mmoli beta-alaniny. Po około czterech tygodniach badacze poddali myszy testom psychologicznym, mającym na celu ocenę, jak łatwo zwierzęta mogą poradzić sobie z lękiem. W jednym teście Japończycy mierzyli czas, jaki myszy spędzały w otwartych przejściach - przerażające środowisko dla myszy - w innym teście, jak często w ogóle myszy ryzykowały się do nich zapuszczać.

https://www.ergo-log.com/plaatjes/balaninepsychol.gif

Grafika: zmiany w zachowaniu myszy po suplementacji beta-alaniną.

Naukowcy odkryli, że w obu testach suplementacja beta-alaniną uczyniła myszy odważniejszymi.

https://www.ergo-log.com/plaatjes/balaninepsychol2.gif

Grafika: najprawdopodobniej te zmiany są związane z wzrostem BDNF, czynnikiem neurotroficznym pochodzenia mózgowego.

Na przykład u ludzi wysiłek fizyczny powoduje wzrost stężenia BDNF w surowicy, a wiadomo, że przenika on przez barierę krew-mózg. Duże badania prospektywne wykazały, że ryzyko choroby Parkinsona jest istotnie mniejsze wśród osób, które w wieku średnim uprawiały sport.

Referencje:

Eric Ahlskog, PhD, MD Czy intensywne ćwiczenia fizyczne mają wpływ neuroprotekcyjny w chorobie Parkinsona? https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/585/original/46-54.pdf?1477308477

https://www.ergo-log.com/betaalanineanxiety.html

Komentarze (0)