Trening obwodowy jest jedną z form wysiłku, która pozwala na szybsze budowanie wytrzymałości i wydolności mięśniowej w krótkim przedziale czasowym. Jak się okazuje wykorzystanie suplementacji beta-alaniny przyczynia się do poprawy wyników, jakie osiągane są przy treningu tego typu.

Badacze z Hiszpanii przeprowadzili badanie, aby udowodnić, że beta-alanina najlepiej sprawdza się przy wysiłkach intensywnych trwających od 60 do 240 sekund. Podzielili oni 30 zdrowych mężczyzn w wieku 15-18 lat, którzy wykonywali trening siłowy 3 razy w tygodniu przez 5 tygodni.

beta alanina

Trening polegał na ćwiczeniach obwodowych kończyn dolnych. Wykorzystano w tym celu przysiady, wchodzenie na ławkę z obciążeniem i wykroki. Stosowano ciężar na poziomie 50-60% dla 1 MR. Podczas treningu wykorzystywano zmienną intensywność w kierunku jej wzrostu. Podnoszono nie tylko ilość serii z 3 do 5, ale i czas na odpoczynek między seriami skrócono ze 120 na 60 sekund. Połowa z grupy przyjmowała beta-alaninę na poziomie 6,4 g, natomiast druga połowa grupy otrzymała placebo. Dodatkowo strategia przyjmowania suplementu polegała na przyjęciu 8 dawek po 800 mg w odstępach 90 minut w ciągu doby, co miało na celu uchronienie trenujących przed efektem parestezji i wyczuciu, czy przyjmują beta-alaninę, czy też placebo.

Wyniki

Mężczyźni, którzy stosowali beta-alaninę zwiększyli siłę dla 1RM, co potwierdziło, że wykorzystanie suplementacji beta-alaniną w treningu obwodowym jest w stanie również zwiększyć siłę dla jednego maksymalnego powtórzenia. Sprawia to, że dotychczasowe pogłoski, że beta-alanina nadaje się, jako suplement dla wytrzymałościowców została podważona.

Źródło: J Int Soc Sports Nutr. 2018 25 kwietnia, 15: 19.

Komentarze (3)
MMA

1. Gdzie jest link do badania?
"Badacze z Hiszpanii przeprowadzili badanie, aby udowodnić, że beta-alanina najlepiej sprawdza się przy wysiłkach intensywnych trwających od 60 do 240 sekund..."
2. Gdzie wyniki badań wpływu długości wysiłku na efekt działania beta-alaniny?
"Mężczyźni, którzy stosowali beta-alaninę zwiększyli siłę dla 1RM, co potwierdziło, że wykorzystanie suplementacji beta-alaniną w treningu obwodowym jest w stanie również zwiększyć siłę dla jednego maksymalnego powtórzenia..."
3. O ile zwiększyli siłę?
4. O ile zwiększyła siłę grupa kontrolna (z placebo)?

1
MMA

Dzięki @Bull.

2