SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Rozciąganie , prawidłowa rozgrzewka i kilka pytań

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1385

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 21 Napisanych postów 336 Wiek 33 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 3934
Witam Wszystkich . Mam kilka pytanek do doświadczonych osób :

1.) Jak to jest z tym rozciąganiem ? Przeglądając internet można napotkać różne źródła gdzie jedni mówią , że przed treningiem też się rozciągamy zaś drudzy , że tylko i wyłącznie po treningu. Ale ? Będąc wczoraj u mojego fizjoterapeuty pytałem się o rozciąganie to powiedział , że po treningu trzeba ale nie może to być " mocne " rozciąganie bo mięśnie dostają " mikro " urazów coś w ten desen nie pamiętam dokładnie jego słów. Chodzi o to , że rozciąganie po treningu nie może być takim mocnym typowym rozciąganiem . Dlatego pytam Was najlepiej po treningu ?

2.) Czy macie jakiś filmik na youtube z kompletnym rozciąganiem całego ciała ? Tutaj również człowiek głupieje jak przegląda te kanały i każdy stosuje inne rozciąganie i nie wiem komu zaufać i które jest " najlepsze " . Więc może macie jakiś filmik gdzie pokazane jest kompletne rozciąganie całego ciała . Może macie jakiś sprawdzony system ?

3.) Prawidłowa rozgrzewka. Tutaj rozumiem , że istnieje wiele stron , filmików ale tutaj również ile ludzi tyle sugestii , rozwiązań. A więc pytanie jak wyżej może macie jakiś link do strony , filmiku youtube gdzie to wszystko jest pokazane i jak najlepiej taką rozgrzewkę przeprowadzić. Nie chodzi mi tutaj o np. 2 serie rozgrzewkowe np. przed martwym ciągiem a o rozgrzewkę typową przed treningiem. Może macie jakiś sprawdzony system który nie pozwolił Wam doprowadzić do kontuzji ?

Z góry dziękuje za odpowiedzi :)

PS : nie wiedziałem gdzie ten temat założyć dlatego zakładam tutaj.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 137 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 621
1.) Nie dochodzisz do granicy bólu. Jak mięsień boli podczas rozciągania, to z mózgu idzie impuls, który każe mięśniowi przeciwdziałać rozrywaniu i mięsień zamiast się rozciągać, jeszcze bardziej się spina. Mocniej (dłużej) rozciągasz partie, które masz skrócone i zbyt silne. Oszczędzasz te, które masz słabsze i rozluźnione. Które to są to już zapytaj swojego fizjo.

2.) Nie ma najlepszego zestawu ćwiczeń, wybierz te ćwiczenia na poszczególne partie, które najlepiej poczujesz. Poczytaj o metodzie PIR (poizometryczna relasacja), jest to obecnie jedna z dwóch najskuteczniejszych, nowoczesnych metod rozciągania.

3.) Przede wszystkim aktywacja. Na przykład przed przysiadami, martwymi itp. robisz kilka serii lekkiego przysiadu wykrocznego, żeby aktywować pośladki i rozluźnić iliopsoas, dzięki czemu biodra będą fajnie działać podczas treningu. W Twoim przypadku warto by było aktywować mięśnie stabilizujące, bo z tym masz problem. Jak to zrobisz przed treningiem, to cały trening będziesz się poprawnie stabilizował i nie zrobisz sobie krzywdy w plecy wielostawami. Przed wyciskaniami aktywujesz rotatory łopatek i barków, przed drążkiem i wiosłami dolną część czworobocznego. Do tego rozgrzewasz ruchy, które będą ćwiczone. Na przykład jak zaczynasz od przysiadów, to najpierw robisz przysiady na pusto różnymi technikami, z pogłębianiem, wolno, dynamicznie, w różnych rozstawach stóp. Żeby wszystko dobrze naoliwić. Potem wchodzisz na ciężar i trzymasz już oczywiście swoją podstawową technikę, rozstaw itd.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 21 Napisanych postów 336 Wiek 33 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 3934
Pytanie mam jeszcze odnośnie treningu stabilizacji. Wiem co i jak ale chodzi mi o regeneracje organizmu .

Generalnie trenuje 3 razy na siłowni. Poniedziałek , środa , piątek. Zauważyłem , że jak ćwiczę stabilizację w wtorki i czwartki to mam słabszą regenerację bo wiadomo prostowniki , brzuch - wiele rzeczy również dostaje czy tak może być , że przez ten trening stabilizacji regeneracja po treningowa jest zakłócona i lepiej np. poświęcić sobie sobotę + niedzielę na stabilizacje czy po prostu cisnąć trening poniedziałek , środa , piątek a stabilizacja wtorek , czwartek , sobota ?

Jak to jest z tym treningiem CORE między sesjami treningowymi ? Teraz np. czuje plecy jeszcze ( lekkie zakwasy ) po treningu wczorajszym i nie wiem czy teraz zrobić ten trening CORE czy np. w sobotę ?

Ktoś kiedyś napisał , że stabilizacje powinno trenować się nawet co dzień. Ale to chyba też bardzo mocno wpływaloby na regenerację? Jak to rozegrać ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347421
Ćwiczenia na stabilizacje mogą być elementem treningu siłowego. Robiąc ćwiczenia wielostawowe ze zmęczonymi mięśniami core narażasz się na kontuzje.

Co do rozgrzewki: osobiście pierw robię jakieś ćwiczenie ogólnorozwojowe, by podnieśc temp. ciała (np 10 min. rowerka), później każdy staw po kolei-najlepiej prostymi i anatomicznymi ruchami. Ruchy okrężne powodują hipermobilnośc na skutek czego stawy tracą stabilnośc.
Po tej rozgrzewce może być trochę rolowanie czy rozciagania dynamicznego i oczywiście progresja ciężaru (zawsze zaczynam od pustej sztangi).
1

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 21 Napisanych postów 336 Wiek 33 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 3934
Niestety nie mam czasu poświecić dodatkowo czasu na trening stabilizacji w dniu treningowym. Czasami wracam późno z pracy i robię trening ledwo co mając czas więc nie dałbym rady jeszcze wpleść w trening siłowy stabilizacji więc musi być to na oddzielnej sesji.

Więc jak najlepiej trenować CORE ? stabilizacje.

Poniedziałek , środa , piątek trenuje w systemie split więc kiedy w jakie dni dać stabilizacje ? Dodam , że moje prostowniki słabo się regenerują odkąd trenuje dodatkowo stabilizacje.

Może pon , środa , piątek trening a stabilizacja sobota + niedziela ? Ale też sobota + niedziela chciałem aby były dniami mega regenracji . Jak to najlepiej zrobić ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347421
Może zacznij od jednej sesji w sobotę. Chociaż czasami wystarczy jedno/dwa ćwiczenia, które możesz zrobić w ciągu 10-15min po treningu siłowym.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 21 Napisanych postów 336 Wiek 33 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 3934
Ok dzięki ograniczę trochę ten core trening bo jednak wdalo się przetrenowanie chyba bo 7x w tyg ćwiczenia i jak lędźwia spoko tak mocny ból prostowników i muszę dać im odpocząć :) teraz jestem w pracy i bardzo bolą przy rozciąganiu. Czyli najlepiej trenować 2 z w tyg stabilizację core żeby nie przesadzić?:)
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Proszę o ocenę planu treningowego

Następny temat

prosze o ocene planu

WHEY premium