SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kolano, łąkotka, więzadło, ACL, rekonstrukcja cd...

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 147290

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 45 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 160
to masc jakas ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 11601 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 70678
zanim zadasz pytanie wpisz w googlach nazwe...to tak na przyszlosc. To sa tabletki, glukozamina + dodatki. Kupisz w sklepie z suplementami dla sportowcow.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 17 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 322
@Nastic

Szkoda, że jak chirurg zajrzał do kolana, to od razu nie zrobił rekonstrukcji :( Wielu operatorów uważa że arto diagnostyczna to barbarzyństwo - jeden mi powiedział, że jak chirurg chce zrobić dziury w kolanie tylko po to żeby pooglądać od środka i pouczyć się anatomii na pacjencie, to lepiej niech sobie weźmie jednego z kostnicy....

ad1.
Z opisu to ćwiczenie przeprostu - jak dla mnie bez sensu na tym etapie. Raczej jakieś zginanie nogi na ścianie, w siadzie na materacu. Idź to prawdziwego rehaba niech Ci pokaże ćwiczenia.

ad2.
zanik i tak wystąpi, bo tę nogę operowaną odciążasz, często nieświadomie, to też taka reakcja organizmu.

ad3.
nawet jeśli to tylko była artro diagnostyczna, to daj temu stawowi dojść do siebie. Jest wypłukany, po ingerencji, warto kilka-kilkanaście dni wspomóc się kulami, obciążać stopniowo, w granicach tolerancji bólowej, a nie od razu stójki na operowanej nodze.

ad4.
Powinny być, nawet krótki czas. Zawsze jest trochę opuchlizny, leżysz, krążenie utrudnione. W w-wie w szpitalu zmarła pacjentka, która leżała na ortopedii, bo zapomnieli jej dać zastrzyków :(

ad5.
to zależy co rozumiemy przez "sprawność ruchową"? Powrót do pełnej sprawności sprzed oper. po roku... to bliskie prawdy niestety.

ad6.
basen i siłownia to i tak będzie część twojej rehabilitacji
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 174 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 3074
Mam pytanie do znawców,
Czy płyn w kolanie i obrzęk to to samo czy dwie różne sprawy?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 11 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 506
Witam wszystkich.

No i stało się. Środek sezonu hokejowego, środek sezonu narciarskiego, środek cyklu kreatynowego, środek programu treningowego na siłę - jeden zły krok, jedna łyżwa się zablokowała druga odjechała i mam uszkodzone więzadła przyśrodkowe w obu kolanach + w lewym prawdopodobnie łąkotkę.

Dodam że mam 40 lat, od 3 lat gram amatorsko w hokeja, W tym roku wróciłem do treningów siłowych, Ostatnio udało mi się złapać 8 kg masy i zblizyć się do 80% moich maksymalnych wyników w przysiadzie ciągu i na ławce z przed 15-tu lat

Leżę więc w łóżku i zastanawiam się co dalej?

1. Trening - wiadomo że przysiadów i ciągów nie porobię, Chodzę na razie o kulach, ale czy ktoś z Was w takich przypadkach robił jakieś ćwiczenia w domu? Teoretycznie można by pewnie robić coś na brzuch a także barki, triceps, biceps z użyciem hantli? Może coś jeszcze? Za jakiś czas będę w stanie zejść do piwnicy a tam mam ławkę i wyciąg. Więc może i wyciskanie i najszersze grzbietu? Tu chyba większy problem będzie z zakładaniem obciążeń na gryf chodząc o kulach. Nie chciłbym całkiem sflaczeć a wiem że leczenie i rehabilitacja trochę potrwa.

2. Dieta - miałem dietę na masę więc pewnie będę musiał ją zmniejszyć. Przy założeniu 0 treningów i bilansie na zero musze odjąć prawie 1200 kalorii. No i pytanie stopniowo czy od razu? i czy napewno tyle? Może jednak chodzenie o kulach jest jakimś wysiłkiem, może jakiś trening pozwoliłyby przejść przez ten okres płynnie.

3. Suplementy - Tak jak pisałem byłem w środku cyklu kreatynowego. Równe dawki po 4 do 5 g na dobę. I co teraz? Przerwać całkiem, zmniejszyć? Czy są jakieś suplementy poprawiające leczenie tkanki łącznej, a może jakaś specjalna dieta?

Nie piszcie mi tylko proszę, jak większość znajomych, że jak się ma 40 lat to sport ogląda się w telewizorze. Nie uwierzycie jaką satysfakcję z czyjejś kontuzji moga mieć rówieśnicy chodujący mięśnie piwne. Te "a nie mówiłem, zachciało mu się na starość to teraz ma za swoje" potrafią człowieka wkurzyć.

Ale nic to. Grunt to się nie poddawać.
Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 11601 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 70678
moim zdaniem tak, wiezadla przysrodkowe same sie goja wiec potrzebna poprostu czasu zeby sie zrosly. Nie wiem tylko ile czasu. Ląkotke trzeba sprawdzic, a dokladniej sam sprawdzisz czy boli Cie kolano w jakims momencie i czy masz pelny zakres ruchu (nie blokuje sie gdzies). Cykl kreatyny przerwij bo teraz i tak nic z tym nie zrobisz. Wyleczysz sie i ruszysz od poczatku. Ogolnie kule powinienes dosc szybko odrzucic, ja po naderwaniu bocznego, zerwaniu krzyzowego i uszkodzonej lakotce w ogole o kulach nie chodzilem...Teraz boli wiadomo ale szybko minie. Kule bede powodowaly tylko wydluzenie procesu rehabilitacji...Takze np po domu za jakis czas probuj chodzic bez...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 66 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 481
"Mam pytanie do znawców,
Czy płyn w kolanie i obrzęk to to samo czy dwie różne sprawy?"


Nie to nie to samo:
-plyn np. w kolanie to inaczej wysiek, spowodowany powiekszeniem blony maziowej na skutek zapalenia a co za tym idzie nadprodukcja mazi ktora sie gromadzi w stawie. no i rozny moze byc typ wysieku.
-obrzek to przedostawanie sie plynu do przestrzeni pozakomorkowej, glownie zwiazany z naczyniami limfatycznymi i zaburzona przepuszczalnoscia naczyn..

poprostu w innych miejscach sie gromadzi i inny rodzaj plynu..

Zmieniony przez - goliatt89 w dniu 2011-01-28 22:07:13
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 174 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 3074
No właśnie, myślałem że mam płyn ponieważ nie mogę zgiąć ani rozprostować nogi do końca i kolano wygląda na opuchnięte, jednak lekarz stwierdził że to nie jest płyn lecz obrzęk tkanek miękkich (chyba tak powiedział), który nastąpił po urazie. Uraz miałem 8 tygodni temu.
Co mogę zrobić żeby taki obrzęk zlikwidować szybciej? Przeszkadza mi on w pracy ponieważ nie mogę kucać
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 11601 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 70678
oklady lodem kilka razy dziennie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 66 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 481
do oceny plynu w kolanie lub obrzeku kolana sluza:
-TEST BALOTOWANIA RZEPKI - test polegajacy na docisnieciu rzepki, jesli sprezyscie odskakuje tzn ze jest wysiek
-TEST CHEŁBOTANIA RZEPKI - poruszanie na boki, sprawdzenie czy sie plyn przemieszcza

Przy obrzeku jest zwiekszony obwod przez kolano.. porownaj prawe i lewe kolano w obwodzie..

jak jakt widocznie opuchniete to obrzek, mozna sprawdzic czy twardy czy cistowaty i wiadomo czy to krew czy plyn sie gromadzi..

ALE NAJLEPIEJ UDAC SIE DO LEKARZA Z TYM! NIE MA CO ZWLEKAC BO POTEM PROBLEMY BEDA NA PRZYSZLOSC!
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

bol nad kostka

Następny temat

REHABILITACJA po ARTROSKOPII stawu SKOKOWEGO

WHEY premium