SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

wresling

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 5775

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Temat przeniesiony przez renegat44 z działu Sporty Extremalne. Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 17 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 90
napisze cos o wreslingu i wrestlerach....
na poczatek troche o wreslingu:

Wrestling, lub dokładniej wrestling zawodowy (ang. professional wrestling) to forma zapasów popularna głównie w USA, Wielkiej Brytanii i Japonii. Zamiast maty zawodnicy walczą w ringu. Ring z reguły jest kwadratowy, ale bywają federacje, które stosują ring sześciokątny (TNA). Jest to jeden z niewielu sportów, gdzie rozrywka i "show" biorą górę nad prawdziwą rywalizacją. Walki są często wzbogacane z myślą o jak największym widowisku, jednak pomimo pewnych ustalonych akcji walczący ze sobą przeciwnicy mogą narażać się na poważne kontuzje. Zdarzają się również krwawe walki w których zawodnicy niejednokrotnie doznają uszczerbków na zdrowiu.

W Meksyku tego rodzaju widowiska noszą nazwę Lucha libre (z hiszpańskiego wolna walka). Najbardziej znanym uczestnikiem lucha libre był zmarły w 1984 roku Rudolfo "El Santo" Guzman Huerta, który oprócz sławy scenicznej na ringu zdobył sławę wśród widowni kinowej, występując w meksykańskich filmach przygodowych pod przydomkiem Święty. Został zapamiętany jako bohater pozytywny, choć nigdy nie pokazał twarzy. Swoją postacią kreował postawę "dobra zwyciężającego zło", toteż potem zarówno w filmach jak i na ringu pomimo spektakularnych i z założenia przegranych walk - niemal zawsze wygrywał.

Lucha libre, wbrew podobieństwu nazw, nie ma bezpośredniego związku z brazylijską walką luta livre.

Największą federacją zawodowego Wrestlingu jest WWE (World Wrestling Entertainment), która w roku 2001 wchłonęła największego rywala WCW (World Championship Wrestling). Obecnie największym jej konkurentem jest TNA (Total Nonstop Action Wrestling). Federacja ta cały czas się rozrasta i na początku 2006 roku podpisała roczny kontrakt z dużą gwiazdą amerykańskiego wrestlingu o pseudonimie Sting, a 17 marca tego samego roku odbyła się pierwsza gala typu : House Show (zawody nie emitowane w TV). Aktualnie TNA posiada 2-godzinny program iMPACT! na antenie stacji Spike TV oraz co miesiąc organizuje galę PPV (Pay Per View).

Największą gwiazdą wrestlingu przez szereg lat był Terry "Hulk" Hogan, który wielokrotnie zdobywał tytuł mistrza świata WWE i WCW.Przyczynił się także znacząco do popularyzacji tej "dyscypliny sportu", a szczyt popularności przypisuje mu się na lata 80 i 90 XX wieku kiedy to stał się głównym bohaterem licznych filmów i seriali - podobnie jak ówcześniej El Santo, pozytywnym.

Inne wielkie gwiazdy to m.in.:The Undertaker , Bill Goldberg, Steve Austin, The Rock (Dwayne Johnson), Shawn Michaels, British Bulldog (Dave Boy Smith), Jeff Hardy, Edge, Bret "Hitman" Hart, Bobby Lashley, Sting, Triple H (Hunter Hearst Heamsley), Ric Flair, Chris Jericho "Y2J", Kevin Nash, Randy Orton.

Podstawową drogą do zwycięstwa jest przytrzymanie zawodnika na plecach do momentu, aż sędzia odklepie trzy razy ręką w matę ringu, albo założenie chwytu, po którym przeciwnik sam się podda. Aby zadowolić rzesze fanów, wymyśla się coraz to nowsze formy rywalizacji. Popularne są walki w klatkach, których zwycięzcą zostaje ten, który jako pierwszy opuści klatkę. Są też walki z drabiną, gdzie zwycięzcą jest ten, który za pomocą drabiny ściągnie zawieszony przedmiot nad ringiem. W tego typu walkach najczęściej obiektem pożądania jest pas mistrzowski. Odbyła się też walka, której przegranym okazał się ten, kto jako pierwszy zapłonął prawdziwym ogniem buchającym wokół ringu. Były też walki, gdzie aby wygrać, należało przeciwnika zamknąć w trumnie, a także idąc za ciosem wymyślono walkę, w której przegrany był zakopywany w grobie. Popularne są walki typu TLC czyli Tables, Ladders & Chairs - zasady identyczne jak w pojedynkach z drabiną tyle tylko, że wzbogacone o stoły i krzesła. Do najdłuższych walk należy iron man polegający na odliczeniu zawodnika jak najwięcej razy w ciągu określonego wcześniej czasu, jest to zazwyczaj 60 minutowy pojedynek. Są też walki do pierwszej krwi oraz pozbawione reguł, czyli można robić dosłownie wszystko, a sędzia jest jedynie od wyznaczania zwycięzcy.

Nie obyło się też bez wypadków śmiertelnych. Walki wymagają od zapaśników niezwykłej sprawności fizycznej, gdyż niektóre ewolucje są naprawdę niebezpieczne i wymagają współpracy między walczącymi. Więc nawet pomimo tego iż wiele walk posiada z góry narzucony scenariusz kontuzje w tym sporcie są codziennością. Jednak największy wypadek miał miejsce jeszcze przed walką. Brat wielokrotnego mistrza świata Breta Harta, Owen Hart, podczas gali w 1999 roku zjeżdżał na ring przyczepiony liną do sufitu. Mechanizm zatrzaskowy otworzył się, gdy był na wysokości 22 metrów. Gdyby spadł na ring, prawdopodobnie by przeżył, lecz głową niefortunnie uderzył w narożnik, po czym z dużą siłą runął plecami na matę. Zmarł na miejscu. NIe obyło się również, od śmierci w czasie trwania pojedynku. Sprawcą śmierci był olbrzymi wrestler pochodzący z Indii ,,The Great Khali" (221cm ; 190 kg), który w jednej z japonskich federacji za mocno rzucił o ponad głowę mniejszego przeciwnika. Obecnie Khali występuje w WWE.


Ostatnio dość często zawodnicy przedwcześnie umierają poza ringiem - najczęściej na serce. Powodów takich śmierci jest wiele i nie zawsze związane są czysto z walką. Często bowiem zapaśnicy biorą bardzo silne środki uśmierzające ból, które po zmieszaniu z alkoholem (np. imprezy po walkach), dają niepożądane efekty uboczne. W latach 1997-2003 z tego powodu zmarła największa ilość zapaśników w historii. W wieku niespełna 40 lat umarł British Bulldog, Rick Rude, Mr. Perfect, Brian Pillman. Serce zawodników jak u większości kulturystów obciążone jest również z powodu innych medykamentów - np. sterydów, lub trybem prowadzonego życia - licznymi treningami, oraz "szybkimi dietami" skutkującymi nagłym przybraniem lub równie szybką utratą wagi. Terapii odchudzającej nie przetrzymało serce zapaśnika sumo Yokozuny. We śnie zmarł 40-letni Hawk z najsłynniejszego duetu zapaśniczego Legion Of Doom (WWE) / Road Warriors (WCW/NWA). Na uduszenie zmarł również Crash Holly.

Wrestling zawodowy uprawiają doświadczeni wrestlerzy doskonale przygotowani do swych "ról". Z powodu tego, iż sport ten jest niebezpieczny dla zdrowia i życia oraz z powodu licznych wypadków, każdą transmisję z zawodów poprzedza komunikat o tym, że nie wolno ich zachowań i chwytów powtarzać w domu. Prawo zabrania też w wielu krajach pokazywania transmisji z walk przed godziną 23:00. W niektórych stanach USA dzieci nie są wpuszczane na gale. Restrykcje takie były skutkiem, procesu nieletniego amerykańskiego chłopca, który zabił swojego kilkumiesięcznego kuzyna, naśladując zachowanie zapaśników. Od tej pory liczne organizacje rodziców prowadzą kampanię, przekornie nazywaną krucjatą, przeciw federacjom zapaśniczym.

..........TERAZ OPISZE KILKU WRESTLERÓW..........

BIG SHOW:
Paul Wight, Jr. (ur. 8 lutego 1972 roku w Aiken, Połódniowa Carolina). Profesjonalny wrestler znany pod nickiem (The) Big Show, występujący w SmackDown, który jest jednym z brandów WWE. W WCW był znany pod nickiem The Giant. Paul jest jedynym w historii wrestlerzy, który wygrał WWF/E, WCW i ECW, oraz pięć razy był mistrzem świata. Wight mierzy 213 cm. wzrostu i waży 230 kg.

JOHN CENA:
John Felix Anthony Cena (ur. 26 kwietnia 1977 w West Newbury, stan Massachusetts) - amerykański zawodowy zapaśnik, muzyk hip-hopowy oraz aktor. Obecnie jest jednym z najbardziej lubianych przez pokolenie 619 wrestlerów na świecie.

W profesjonalnym wrestlingu zadebiutował w 2001 roku. Posiadał pas WWE, który zdobył trzykrotnie, trzy razy był również mistrzem Stanów Zjednoczonych oraz kilkakrotnie Tag-Team Champion, np. z Shawnem Michaelsem. WWE nie jest jego pierwszą federacją. Wcześniej występował w UPW oraz OVW, lecz sukcesy odnosił tam sporadycznie. Jego ulubione akcje kończące to FU, Throwback i STFU(STF). W 2005 roku wystąpił w filmie Johna Bonito The Marine.

Podczas RAW John Cena w walce z Randy Ortonem doznał bardzo poważnej kontuzji naderwania ścięgna klatki piersiowej (w okolicach ramienia). Mecz Last Man Standing z jego udziałem został zdjęty z karty WWE No Mercy PPV, a na jego miejscu pojawiła się walka o pas mistrzowski WWE, który został mu odebrany. John Cena miał pauzować sześć do ośmiu miesięcy, ku zdziwieniu wszystkich powrócił jednak na gali Royal Rumble 2008 po czterech miesiącach pokonując Triple H. W lutym 2008 roku podjał walkę o pas WWE z Randy Ortonem, lecz Randy Orton po ciężkim pojedynku obawiając się o utratę pasu WWE uderzył sędziego i został zdyskwalifikowany, i pas został na dal w jego posiadaniu.

Jedne z najważniejszych walk Johna Ceny:

Wrestlemania 21: pokonuje JBL'a, wygrywając swój pierwszy pas WWE Championa
Royal Rumble 2006: pokonuje Edge'a i zdobywa swój drugi pas WWE Championa
Wrestlemania 22: pokonuje Triple H., zmuszając go do poddania się po wykonaniu STFU
Unforgiven 2006: ponownie pokonuje Edge'a, zdobywając swój trzeci tytuł Champa
Wrestlemania 23: degraduje Shawna Michaelsa, którego również zmusza do poddania się po STFU
Royal Rumble 2008:pokonuje Triple H.,wyrzyucjąc go za ring ponad górna lina i wygrywa Royal Rumble

RANDY ORTON:
Randall Keith Orton, znany jako Randy Orton (ur. 1 kwietnia 1980 w St. Louis, Missouri), jest on amerykańskim wrestlerem trzeciej generacji, należał do grupy "Evolution" i "Rated RKO". Pseudonim : "Legend Killer". Jest aktualnym posiadaczem WWE. Jego akcja kończąca to RKO. Orton jest najmłodszym posiadaczem pasa wagi ciężkiej Smackdown, kiedy go zdobył miał 26 lat.

TRIPLE H:
Triple H - pseudonim Paula Jean'a Levesque'a (ur. 27 lipca 1969 roku w Nashua w stanie New Hampshire, USA), amerykańskiego wrestlera.

Triple H (HHH - skrót od jego pseudonimu Hunter Hearst Helsmsley)

Jako nastolatek był fanem Richarda Morgana Fliehr'a lepiej znanego jako Ric Flair. Paul rozpoczął karierę wrestlera występując w World Championship Wrestling (WCW) w 1993 pod pseudonimem Terra Ryzing. Levesque zmienił swój pseudonim na Jean-Paul Lévesque przed dołączeniem do WWE w 1995 roku. Były mistrz federacji IWF King Of The Ring z 1997 roku; 2-krotny European Champion w WWE; 2-krotny Intercontinental Champion w WWE; 11-krotny World Champion WWE. Jednokrotny zwycięzca Royal Rumble. Zięć szefa federacji WWE Vince'a McMahona (żonaty z jego córką Stephanie).

Był członkiem następujących stajni (grup) - D-Generation X (inni członkowie: HBK Shawn Michaels, Chyna, X-Pac, Road Dogg, Billy Gunn) oraz Evolution (inni członkowie: Ric Flair, Batista, Randy Orton)

Wzrost:193cm
Waga:118.5kg


TO JUZ CHYBA WSZYSTKO O CZYM MOGE NAPISAC....JAK CHCECIE JESZCZE COS WIEDZIEC TO PYTAJCIE.....
Zmieniony przez - tomek13995 w dniu 2008-04-12 13:58:03
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 21 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 642
hej.
bardzo mnie interesuje książka Triple H Making the Game: Triple H's Approach to a Better Body.
znalazłem gdzie i jak można ją kupić ale jest tylko w języku angielskim.
jak by ktoś miał taką książkę to bardzo bym prosił o kontakt na forum.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 4922 Wiek 26 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 21884
Na takiej stronce o wrestlingu jest przetłumaczone kilka rozdziałów z dwóch książek Micka Foleya. Jak Cie interesuje to luknij.

Jedz synku jedz, bo czasem grama brakuje do kilograma

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 21 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 642
możesz podać linka do tej strony.???
byłbym bardzo wdzięczny.
z góry dzieki.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 4922 Wiek 26 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 21884
Spoko ale żeby nie było że cudzą strone reklamuję.
http://www.attitude.pl/ksiazki.html

Zmieniony przez - THE1ROCK w dniu 2008-09-01 11:11:04

Jedz synku jedz, bo czasem grama brakuje do kilograma

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 3
mam pytanko na jakich programach dostepnych w cyfrowym polsacie
mozna ogladac wwe smackdawn prócz extrim sport z gory dzieki

daniel

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 4922 Wiek 26 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 21884
Nie wiem ale chyba się nie da Nie ten kraj...

Jedz synku jedz, bo czasem grama brakuje do kilograma

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 4069 Wiek 28 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 44419
chyba oprócz extremee nie da sie.

Wiem ze na szwabskim DSF-ie w srody i soboty ale tam maja tygodniowe opóznienie takze lepiej sciagac na biezaco

HST power!!!
"niech nienawidzą- byle by sie bali"

http://www.sfd.pl/Lager90/BLOG/W_Drodze_Na_Plaze_fotki_s.33,_filmik_str.36-t459544.html - Mój blog;]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 4922 Wiek 26 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 21884
Wiem ze jakas szfabska stacja chyba zrezygnowała z andawanie WWE u nich.

Jedz synku jedz, bo czasem grama brakuje do kilograma

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 4069 Wiek 28 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 44419
Nie wiem, mozliwe. Ja ogladałem tam raz i nigdy wiecej bo reklamy to było jakies 50-60% całej gali <wnerw>

HST power!!!
"niech nienawidzą- byle by sie bali"

http://www.sfd.pl/Lager90/BLOG/W_Drodze_Na_Plaze_fotki_s.33,_filmik_str.36-t459544.html - Mój blog;]

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Konflikt w Tybecie

Następny temat

Tomasz Adamek - O' Neil Bell

Masa