Glikogen - jest to sposób gromadzenia weglowodanów w organiźmie, znajduje się w watrobie i mięśniach.
Glikogen używany jest jako energia którą organizm wykorzystuje podczas codziennych obowiązków, nawet wtedy, kiedy patrzysz na telewizor.
Najwieksze jego zapotrzebowanie jest kiedy ćwiczysz aerobowo (biegi, pływanie itd.) i anaerobowo (
ćwiczenia siłowe, sprint).
Jeśli jestes osobą aktywną i potrzebujesz wiekszych zapasów glikogenu (maratończyk, sprinter, sportowiec zawodowy) musisz jeść wiecej węglowodanów. Jeśli jednak nie, powinno ograniczyć sie węglowoany do posiłku na śniadanie oraz do posiłków okołotreningowych.
W przeciwnym wypadku, jeśli glikogen bedzie uzupełniony do pełna, węglowodany których nie bedziesz w stanie wykorzystać zamienią się w tluszcz.
Prościej - zaleje Cie, tz. złapiesz tłuszcz
