Publikacje naukowe sugerują, że wykorzystanie szejka proteinowego składającego się z kazeiny przed snem, stymuluje budowę mięśni i wykazuje pewne działania zapobiegające rozwojowi otyłości. Jednak obecnie badania przeprowadzone na wytrenowanych mężczyznach sugerują, że ten sam efekt otrzymamy wykorzystując białko tego typu również w ciągu dnia.

Badanie

Naukowcy podzielili 13 mężczyzn w wieku 18-25 lat z doświadczeniem treningowym, które wynosiło kilka lat, na dwie grupy. Jedna z nich wypijała szejka składającego się z 35 g kazeiny przed snem codziennie w okresie 10 tygodni.

Grupa druga z kolei wypijała tę samą ilość odżywki w ciągu dnia, jednak z zachowaniem pewnych wytycznych takich, jak odstęp od snu minimum 6 h, czy też nie mógł być to szejk wypijany przed, w trakcie lub po treningu.

Badani trenowali przez 10 tygodni tym samym schematem treningowym, który wykorzystywał 4 treningi w tygodniu, a ich diety były skonstruowane tak samo. Zaznaczyć dodatkowo trzeba, że spożywali oni po 1,8 g białka na 1 kg masy ciała dziennie.

kazeina

Wyniki

Po 10 tygodniach okazało się, że osoby pijące kazeinę przed snem zbudowali tyle samo tkanki mięśniowej, co osoby spożywające ją w ciągu dnia.

Wnioski

Na wstępie zaznaczyć trzeba, że badanie zostało sponsorowane przez firmę Dymatize. Jednak wyniki sugerują, że raczej nie miało to wpływu na jego przebieg, jak i wynik, gdyż spożycie kazeiny przed snem, czy w ciągu dnia daje taki sam efekt. Osoby trenujące zbudowały masę mięśniową niezależnie od tego, czy białko było spożyte przed snem, czy też w ciągu dnia.

Źródło: https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-018-0228-9

Komentarze (0)