SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

BCAA

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 3581

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 414 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6913
Ostatnio dosyć często spotykam się z pytanie o BCAA.
W taki skrócę chciałem opisać ten suplement, tak jak jest to mój ulubiony suplement :)

BCAA - są to trzy aminokwasy rozgałęzione (leucyna, izoleucyna, walina). Stanowią one około 35% wszystkich aminokwasów znajdujących się w mięśniach. Cel w suplementacji takim produktem może być dosyć nie jednoznaczny.
Wykazują one właściwości: anaboliczne, antykataboliczne, obniżają poziom zmęczenia, antystresowe.
W trakcie wysiłku organizm najchętniej wykorzystuje jako paliwo dla pracy mięśni glikogen. Jest on zmagazynowany w wątrobie i mięśniach. W momencie wyczerpana zapasów glikogenu organizm zaczyna szukać innych związków energetycznych, które pokryją stary w trakcie wykonywania jakie kol wiek pracy. Między innym aminokwasy z komórek mięśniowych, tym samym wprowadza organizm w stan kataboliczny (rozkład złożonych związków o organizmie na proste, prościej mówiąc rozkład).

Pewnie aminokwasy posiadają właściwości glukogenne, ich reszty węglowe mogą być wykorzystywane jako paliwo dla pracujących mięśni, oszczędzając tym samym glikogen. Podanie takiego aminokwasu z zewnątrz warunkuje ze organizm nie pobierze go z mięśni i pozwoli mi to na wykonywanie dalszej pracy. Takie aminokwas znajduje się w BCAA i jest to WALINA i IZOLEUCYNA. Aminokwasy rozgałęzione w organizmie przechodzą w przeminę w Alaninę, ta wędruje do wątroby gdzie jest przekształcana na glukozę która znów może być wykorzystana przez pracujące mięśnie. Tak jak Alanina jest również aminokwasem glukogennym. Włączenie do suplementacji BCAA warunkuje zmniejszeniem stanu katabolicznego, po przez zastopowanie pobieranych aminokwasów z komórek mięśniowych.

Dzięki duże zawartości LEUCYNY produkt ten zwiększa anabolizm komórek mięśniowych. Jak to możliwe ?
Tak jak w organizmie ludzkim za anabolizm odpowiadają hormony. Które przy odpowiedniej podąży aminokwasów tworzą nowe białka w organizmie (jedna z funkcji). Tylko te hormony potrzebują „sygnału" do pracy. Taki sygnał daje im kinaza mTOR. Kinaza ta pełni funkcję poziomu odżywienia komórki. Tak jak by białko zostało zbudowane muszą być aminokwasy i odpowiednia ilość energii (mianowicie ATP). Poziom energii jest mierzony właśnie dzięki ATP (TU NASUWA SIĘ KORZYŚĆ suplementacji kreatyną, tak jak zwiększa ona wytwarzanie ATP) a poziom aminokwasów głownie po LEUCYNIE. Czyli jak widzimy, wprowadzając dużą dawkę tego aminokwasu do organizmu dajemy sygnał hormonom do pracy (zarówno anabolicznej jak i antykataboliczne).

Wzmacnianie pracy hormonów przez LEUCYNĘ widzimy to an przykładzie INSULINY (mimo ze posługuje się Ona innym kinazami niż mTOR). To leucyna zwiększa jest działanie, beż drastycznego wyrzutu. Efekt jest taki ze transport aminokwasów i glukozy do mięsni jest znacznie szybszy, a jednocześnie dalej możemy spalać tłuszczu.

Ta metoda pływa między innymi na budowę białek oddechowych (mitochondria), czyli dodatkowo mamy więcej „fabryk" do spalanie energii, która w trakcie wysiłku tlenowego będzie pobierana z tkanki tłuszczowej !!

Dodatkowo BCAA mają właściwość do blokowania przechodzenie wolnego tryptofanu do mózgu, tym samym obniżając jego poziom. Skutkiem tego będzie zmniejszenie wytwarzania serotoniny ( neuroprzekaźnika, który częściowo jest odpowiedzialny za uczucie zmęczenia podczas długotrwałych wytrzymałościowych wysiłków o charakterze tlenowym). Nie będziemy czuć się senni i ociężali.
BCAA działa również na poziom kortyzolu (hormon stresu). Jest on również bardzo kataboliczny dla organizmu i po ciężkim wysiłku fizycznym jest podwyższony. Suplementacja BCAA uspokaja po treningu i wprowadza w stan regeneracji.


Ten suplement porównuje się często do HMB, jest to jeden z metabolitów leucyny. Posiada od podobne właściwości do tego aminokwasu, ale do izoleucyny i waliny już nie !! Dla tego uważam ze suplementacja BCAA jest korzystniejsza niż HMB.
Sposób na suplementację tym preparatem powinien być również dopasowany do naszych potrzeb.
Ogólne zalecenia to 1g na każde 10kg masy ciała. W kilku porcjach dziennie.

Moim zdaniem dawkowanie powinno być uzależnione od naszej dietę.
Pokażę to na przykładzie.
Pod czas budowania masy mięśniowej najlepiej stosować przed i po treningu. Tak jak zawarta tu leucyna wprowadza organizm w stan anaboliczny (rozwój masy mięśniowej), tym samym obniży katabolizm (organizm nie będzie musiał pobierać aminokwasów z mięśni) i nasili transport składników odżywczych do mięsni (po przez wpływ na insulinę), proces odnowy będzie znacznie szybszy. Również pomoże nam oszczędzić glikogen w mięśniach. W innych porach dnia, bądź w dni bez treningu nie widzę sensu większego (oczywiście można). Tak jak przy spożyciu większej ilości węglowodanów w diecie organizm nie jest narażony na stan kataboliczny, wywołany brakiem związków energetycznych.
W okresie redukcji korzystanie jest wziąć porcję przed snem, tak jak zabezpieczy to mięśnie przed utratą glikogenu (w nocy również wykorzystywanego). Porcja rano również ma tu sens, tak jak przy dietach redukcyjnych organizm jest w stanie katabolicznym po przez ujemny bilans energetyczny (małą ilość kalorii), a nam przecież zależy na spaleniu tłuszczu ale jednocześnie utrzymaniu jak największej ilości mięśni.

Suplement można ten łączyć z innym preparatami jak również stosować samemu.
Lecz przed suplementacją zastanów my się dokładnie co chcemy uzyskać dzięki niemu. Bo możliwe ze spożywać go będziemy za dużo bądź mało.
Mam nadzieje ze komuś się przyda


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2009-02-15 10:32:27

facebook to zło, ale i tak tam jestem ... :)

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 103 Wiek 31 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1084
Dobry art
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 62 Napisanych postów 11895 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 164753
o bcaa jest mnóstwo artykułów
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Czym sa bcaa - bylo juz na forum omawiane, badania rowniez byly wrzucane, ale mozliwe, ze warto odswiezyc forumowiczom wiedze na ten temat. Poczekam na opinie.

Ja mam pytanie: skoro bcaa ma zdolnosc do hamowania przechodzenie wolnego tryptofanu przez bariere krew-mogz - to czy faktycznie jest sens stosowania tego suplementu przed snem jest Twoim zdaniem rozsadne?

Pytanie drugie: czy artykuł jest Twojego autorstwa? mnie sie wydaje, ze podobne opracowanie czytalem na jednej z zagranicznych stron. Mozliwe ze sie myle - ale pytam, gdyz jest to kwestia istotna.

I jeszcze jedno: dawkowanie BCAA jest nastepujace: 1g/10kg masy ciala. Wkradl wiec sie moim zdaniem blad. Poprawic?

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2009-02-15 10:23:26
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 414 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6913
Tak jest mojego autorstwa :)

Fakt miało być 1g na 10 kg. najmocniej przepraszam ! Jezeli mozesz poprawić to będzie super ! :)

Co do stosowanie suplementu przed snem, mówisz o BCAA czy 5HTP ? :)

facebook to zło, ale i tak tam jestem ... :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
o bcaa. skoro bcaa zmniejszają dostepnosc tryptofanu - zapewne zwiekszaja dostepnosc tyrozyny. Czyli raczej nie sprzyjaja zasypianiu. Stad tez moim zdaniem zazywanie bcaa przed snem jest srednio zasadne. Zwlaszcza u osob podatnych na przeciwzmeczeniowe dzialanie tego specyfiku

POdobnie tez nie zgadzam sie ze mechanizm dzialania leucyny jest podobny do dzialania HMB. Teoretycznie oba suplementy w dzialniu pokrywaja sie jedynie na niewielkim obszarze. Leucyna ma zdecydowanie szersze spektrum wlasciowsci zwlaszcza w kontscie wykorzystania jej w sporcie (wystarczy wspomniec jej wplyw na odp insulinową)...


I jeszcze jedna uwaga - tworzac opracowanie doptyczace danego zagadnienie - warto poruszyc kwestie praktyki. Teoretycznie wiele substancji ma ciekawe dzialanie i wysoka przydatnosc. W badaniach na ludziach nie zawsze sie to potwierdza. Innymi slowy nalezaloby rzucic spojrzenie od strony praktycznej - sprobowac udowodnic, ze zwiekszona podaz drogą pokarmową - moze miec takie czy inne dzialanie...

Dla przykladu - mozna powolac sie na glutamine. Aminokwas ten teoretyvznie powienie miec szerokie spektrum wlasciowsci i byc bardzo pomocny w sportach silowych. Tymczasemjak sie z przyjetej doustnie dawki tylko kilka procent dosciera do przestrzeni miedzykomorkowych - co znowu teoretycznie wskazuje jakby na to ze nalezy zastosowac wieksze dawki. Z drugiej strony - gdy zwiekszymy porcje jednorazowe - dochodzic moze do wychwytu zwrotnego przez nerki - co rowniez z punktu wiedznia sportowca - jest sytuacja niechcianą...

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2009-02-15 10:42:26
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 414 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6913
Osobiście nie stosuję przed snem.

Ale według teorii ma to sens w trakcie redukcji. Tak jak ich reszty węglowe mogą być wykorzystane jako paliwo w momencie deficytu węglowodanów.Taki deficyt praktycznie zawsze występuje przy redukcji, bo obcinamy ilość węgli.

Przed snem osobiście korzystam z Glutamin, tak jak jest to aminokwas głownie wykorzystywany w trakcie snu.
NP. jelita pobierają z niego energie, tym samym muszą pobrać aminokwas ten z komórki mięśniowej. Dodatkowo wysoki poziom glutaminy poprawia bilans azotowy (stosunek przyswajalnego azotu z białkiem do wydalanego, czym jest wyższy tym większa przyswajalność białek).
Wysoki poziom wolnego aminokwasu glutaminy (podobnie do argininy) działa na receptory OUN, które zawiadamiają o wydzielaniu hormonów anabolicznych (somatotropiny) która ma za zadanie działać anabolicznie i antykatabolicznie. Wolny poziom aminokwasów zazwyczaj oznacza ze powstał stan katabolizmu i uwolnione są One z mięśni, bo tak sie dzieje. Podaż wolnych aminokwasów (przed snem, od rana, po treningu) powoduje wydzielenie hormonu który bedzie dzialał juz anabolicznie i antykatabolicznie (akurat o to chodzi nam w trakcie snu ! )
Dla tego przed snem używam tylko glutaminę, bo działa Ona mocno. Dla spotęgowania efektu ewentualnie dołączę czasem argininę :)

facebook to zło, ale i tak tam jestem ... :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 414 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6913
Co do leucyny i HMB były przeprowadzanie badania :)
Bardzo fajnie opisał to S. Ambroziak na łamach SDW :)

facebook to zło, ale i tak tam jestem ... :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Co do glutaminy - to juz wstepnie rozpisalem sie powyzej, w poprzednim poscie. Dodam tylko do siebie - ze w badaniach na ludziach nie potwierdzono jednoznacznie jej nawet jej antykatabolicznoego dzialania (brak wplywu na poziom 3-metylohistydyny w moczu po podaniu glutaminy)... Stad tez co do "mocnego dzialania glutaminy" - to soryy - ale jest ono raczej marketingowe...

Co do bcaa - nie odpisales mi na moje pytanie. Wiec je zmienie: czy nie zauwazasz sprzecznosci pomiedzy frazą: BCAA mają właściwość do blokowania przechodzenie wolnego tryptofanu do mózgu, tym samym obniżając jego poziom - a polecaniem stosowania tego suplementu przed snem...

Dociskam - gdyz jesli art ma zostac na forum - chce by bylo kompletnie i rzeczowo wszystko objasnione. Po drugie zastanawia mnie ze operujac fachowym slownictwem (co swiadczyc moze o tym, ze temat od strony naukowej jest Ci bliski, a wiec moziwle ze i wiedza szeroka) - wrzucsz kolo siebie dwie tezy/zalecenia ktore jakby są wzajmnie sprzeczne...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Ja moge sypnac kilkunastoma badaniami przeprowadzonymi NA LUDZIACH jktore dowodza niskiej przydatnosci hmb w sporcie. HMB potwierdzalo swoje dzialanie jedynie na osoby niewytrenowane, u dosiwadczonych sportowcow wplywu nie nowtowano...

S. Ambroziak spowinowacony jest z olimpem - i czesto jezykiem naukowym promuje jakies substancje by obnroty firmy wzrosly... Tak wiec przymknąlbym oko.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 414 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6913
Jasne naciskaj - rozumiem :)

Co do badań to jest ich tyle co ludzi. W jednym piszą ze działa anabolicznie i katabolicznie, w drugim ze tylko jedno z nich.
Jeżeli chodzi o moje doświadczenia na Sobie. To naprawdę odczuwam działanie zarówno BCAA jak i Glutaminy. Przede wszystkim czuje się bardziej zregenerowany. Nie wyobrażam sobie przygotowanie sie do kolejnych zawodów bez tych suplementów :) - to nie jest chwyt marketingowy bo sponsora nie mam :P

Co do Tryptofanu, to nie pomyślałem o tym w taki sposób. Ale MASZ RACJE :) faktycznie osoba która ma problem ze snem mogła by to odczuć. Bo między innymi właśnie po to sięgają ludzie po suplement 5HTP. Naprawdę fajne postrzeżenie :)
pozdrawiam :)

facebook to zło, ale i tak tam jestem ... :)

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

tribulus+zma+chrom+kreatyna+bialko+nitrobolon

Następny temat

jaki spalacz wybrac?

WHEY premium